Недостатній рівень мобілізації в Україні створює низку системних проблем, які безпосередньо впливають на морально-психологічний стан військових та боєздатність підрозділів.
Про це заявив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю LB.ua.
Сирський щодо ротацій
Однією з ключових проблем він назвав неможливість забезпечити регулярні ротації та відсутність перспективи демобілізації для військових, які воюють з 2022 року.
– Ротації проводяться. Взагалі-то, коли я розпочав свою діяльність на посаді Головкома, ми почали одразу виводити бригади на відновлення боєздатності. Власне, ті сім бригад, які зірвали наступ на Харківщині, якраз були виведені на ротацію. До цього ротацій не було, — зазначив він.
Проте, за словами Сирського, повноцінні ротації залишаються обмеженими. Причина — брак мобілізаційного ресурсу.
– Ми не можемо провести ротацію повноцінно, тому що знову повертаємося до питання мобілізації, та заглиблюватися у нього не будемо, тому що воно досить чутливе, — додав головнокомандувач.
У Міноборони, за словами Сирського, нині опрацьовуються кілька законодавчих ініціатив, одна з яких передбачає довготривалу ротацію або лікування на строк від трьох до п’яти місяців.
Сирський про демобілізацію військових в Україні: нова заява
Водночас обговорюється можливість демобілізації тих, хто служить із 2022 року. Втім, він визнає, що це малоймовірно в повному обсязі.
– Зрозуміло, що це нереально в повній мірі. Але якщо припустити таке, скільки людей зараз перебувають на фронті з моменту повномасштабного вторгнення? Багато людей, — сказав Сирський.
Він нагадав, що минулого року Верховна Рада вже розглядала таку ініціативу.
– Коли Верховна Рада порушувала минулого року питання, щоб включити в закон про мобілізацію питання демобілізації і надати можливість демобілізуватися тим, хто відслужив три роки, тоді ми порахували, що в квітні цього року з усієї кількості угруповання, яке було у нас на фронті, близько 350 тис. звільнилися б одразу. Фактично ми втратили б третину армії, — пояснив він.
Сирський також наголосив, що на тлі розширення фронту Україна стикається з новими викликами. Операції ворога на Харківщині та в районі Вовчанська збільшили протяжність лінії фронту на 200 кілометрів, тоді як російське угруповання щомісяця зростає на 8–9 тисяч осіб, і вже налічує 623 тисячі військових.
– Уявіть, якщо тільки за підписання контракту їм платять 20–40 тисяч доларів, я вже не беру всі інші виплати грошового забезпечення, а солдат у них отримує від 2,5 тисяч доларів. Тобто вони людей закидають грошима, і це головний стимул. Ми собі дозволити цього не можемо, — наголосив він.
За оцінками ЗСУ, мобілізаційний резерв РФ становить близько 5 мільйонів підготовлених осіб, а загальний потенціал — до 20 мільйонів.
– І що ми можемо в цих умовах зробити? Звичайно, мобілізація і переведення, — підсумував Головнокомандувач.
Нагадаємо, Міноборони розробило механізм ротації для військовослужбовців, який передбачає можливість відпочинку на декілька місяців після 90 днів безперервної служби та участі в бойових діях.