У деяких шкільних чатах з’являлися повідомлення, у яких реформу старшої школи подавали в спотвореному вигляді. У МОН пояснили, чи закриватимуть гімназії та початкові школи в Україні, що насправді передбачає реформа старшої школи і які твердження є маніпулятивними чи неправдивими.
Факти ICTV дізнавалися, чи закриватимуть гімназії та початкові школи внаслідок реформи старшої школи та що передбачає реформа.
Чи закриють гімназії та початкові школи в Україні: які зміни передбачає реформа
Учні зможуть обирати профілі та предмети/курси. У закладах освіти на місцях мають бути доступні різні профілі, а не лише гуманітарні. Для реалізації реформи необхідно змінити мережу освітніх закладів.
Старші учні повинні навчатися в великих ліцеях, що дасть змогу створити більше груп для вибору профілів і предметів/курсів. Це також дасть можливість забезпечити повне навантаження для вчителів та належне викладання профільних предметів.
Ліцеї будуть оснащені необхідним обладнанням. Найкраще, якщо ліцеї будуть окремими закладами, оскільки старшокласники потребують іншого підходу до навчання, зокрема змінних груп замість класів і вивчення одного предмета за модульним принципом.
Чи закриватимуть гімназії та початкові школи
Гімназії та початкові школи (1-9, 5-9, 1-4 класи) не будуть закриті. Однак деякі заклади змінять свій статус, адже частина стане ліцеями, а інші збережуть статус гімназій або початкових шкіл і обслуговуватимуть дітей відповідного віку.
До прикладу, у Шептицькій громаді (Львівська область) вже здійснюється реорганізація освітніх закладів. Там працює один академічний ліцей (буде два), решта — це гімназії і початкова школа. Школи не закриваються і не планується їх закриття.
Початкові школи залишатимуться якомога ближче до місця проживання дитини, що регламентується законодавством і не потребує змін. Щодо кількості учнів у 1-9 класах: мінімальна кількість учнів — 5, максимальна — 24 у початковій школі, 30 — у базовій.
Де навчатимуться діти, які не зможуть продовжити навчання у своїй школі
Є кілька варіантів:
- Якщо школа стає ліцеєм, учень може продовжити навчання в іншому закладі освіти.
- Якщо школа стає гімназією, учень завершить навчання в цій школі і продовжить в ліцеї або іншому закладі освіти.
Держава вже виділяє кошти на обладнання для лабораторій і майстерень. Цього року для пілотних класів виділено 500 млн грн на оснащення кабінетів природничої, математичної та технологічної галузей. Також затверджено ще 500 млн грн для кабінетів біології, географії, математики, фізики, хімії та STEM-лабораторій.
Запровадження реформ — це складний процес для громад і держави. Однак головним орієнтиром мають бути інтереси дітей і майбутнє країни. Ми закликаємо батьків не піддаватися маніпуляціям і критично оцінювати інформацію, що поширюється про реформи.