За даними, до 24 лютого 2022 року в українських закладах вищої освіти здобували освіту понад 84 тисячі іноземних громадян. З початком повномасштабного вторгнення їхня кількість суттєво зменшилася. Проте багато іноземців, попри складну ситуацію, бажають здобувати вищу освіту саме в Україні.
Чи можливий вступ іноземців до ВНЗ в Україні та які існують обмеження у 2025 році — читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Чи можуть іноземці вступати до українських ВНЗ під час війни
Попри війну, Україна продовжує освітній процес, зокрема приймання іноземних студентів. У 2025 році вступ іноземців до українських ВНЗ можливий згідно з чинним законодавством.
На сьогодні університети адаптувались до нових реалій і відкриті для співпраці зі студентами з усього світу.
Міністерство освіти і науки України щороку оновлює порядок прийому іноземних громадян, враховуючи безпекову ситуацію в країні.
Прийняття на навчання іноземців для здобуття вищої освіти проводиться на акредитовані освітні програми. Вищі навчальні заклади (ВНЗ) можуть приймати іноземців для навчання за програмами підготовчого факультету, з вивчення державної мови та/або мови навчання. А також для здобуття післядипломної освіти, підвищення кваліфікації та стажування.
Поки на території України тривають військові дії, вступ іноземців до ВНЗ здійснюється в основному у дистанційному форматі, що дозволяє безпечно проходити всі етапи вступної кампанії. Але за іноземними студентами зберігається можливість в’їзду до України.
Взяти участь у дистанційному прийомі на навчання можуть іноземці, які отримали електронне запрошення на навчання та здійснили процедуру легалізації документів про освіту в країні їх видачі.
Як іноземцям вступити до українських ВНЗ під час війни
У 2025 році приймання іноземних громадян на навчання може проводитись очно та (або) дистанційно.
Якщо іноземець подає документи дистанційно, тоді до закладу освіти необхідно надіслати їхні копії засобами поштового зв’язку. Вони мають бути легалізовані та нотаріально завірені. При першому перетині державного кордону України та після прибуття до закладу освіти, іноземцю необхідно особисто передати оригінали документів.
Фото: скриншот з сайту / Міністерство освіти і науки України
Процедура вступу іноземцями до українських вищих навчальних закладів виглядає наступним чином:
- Перш за все необхідно обрати навчальний заклад і спеціальність. Українські університети щороку публікують перелік доступних освітніх програм для іноземців.
- Подати заяву можна до відповідного структурного підрозділу або до партнерської організації. У разі дистанційного подання, необхідно зареєструвати цифровий акаунт на порталі apply.studyinukraine.gov.ua.
- До заяви потрібно додати наступні документи:
- паспорт громадянина іноземної країни;
- документ, що підтверджує раніше отриманий рівень освіти на основі якого відбувається вступ;
- академічну довідку видану українським або іноземним навчальним закладом (у разі переведення або поновлення на навчання);
- поліс медичного страхування (за необхідністю);
- документ, що містить інформацію про зміст навчальної програми за попереднім ступенем (рівнем) вищої освіти, тривалість навчання, успішність з навчальних дисциплін, отримані кредити (подається у разі відсутності даної інформації у додатку до документа про освіту) при вступі для здобуття ступеня магістра або післядипломної освіти;
- фотокартки розміром 30 х 40 мм.
Зверніть увагу! Документи мають бути перекладені українською мовою з нотаріальним засвідченням перекладу.
- Іноземці, які отримали запрошення на навчання мають пройти онлайн-співбесіду або скласти іспит. Вступний іспит для іноземців — це оцінювання знань, умінь та навичок вступника з одного або декількох предметів, навчальних дисциплін або спеціальностей. Особи, які складають вступний іспит для іноземців, не складають інших вступних випробувань.
- Також проводиться перевірка знань або рівня володіння українською мовою, адже програма курсу, зазвичай, викладається державною мовою.
Іноземні громадяни, які бажають навчатись в університеті, але не володіють українською мовою, можуть вступити на підготовче відділення. Після успішного навчання (згідно з затвердженими навчальними програмами) та складання випускних екзаменів видається сертифікат для вступу у вищі навчальні заклади України.
Звернуть увагу! Перелік документів та умови вступу можуть відрізнятися залежно від закладу вищої освіти.
Отже, попри воєнний стан, вступ іноземців до ВНЗ в Україні залишається доступним. Головне заздалегідь дізнатися, як іноземцям вступити у вищий навчальний заклад України під час війни, підготувати необхідні документи та успішно скласти вступні іспити.
Більше інформації щодо вступу іноземними студентами можна отримати на сайті Міністерства освіти і науки України ДП Український державний центр міжнародної освіти за посиланням.