Як в Україні розміновують території та скільки часу знадобиться для очищення від вибухівки

як в Україні розміновують території,

ДСНС

Процес розмінування залишається одним із найважливіших викликів як у період війни, так і на десятки років після перемоги. Його тривалість зумовлена кількома ключовими факторами: значними фінансовими витратами, браком спеціалізованої техніки та кваліфікованих кадрів, а також масштабами забруднених територій.  

Факти ICTV дізнавалися, як в Україні розміновують території та скільки часу на це знадобиться.

Скільки потрібно часу для розмінування територій України

Як повідомляють у Українській Асоціації Гуманітарного Розмінування, за оцінками експертів, площа замінованих територій на початку повномасштабного вторгнення сягала 174 тисяч квадратних кілометрів. У зонах потенційної загрози проживає понад 6 мільйонів людей. 

Конкретні строки завершення розмінування всієї території України можна буде визначити лише після завершення бойових дій та повної деокупації в межах міжнародно визнаних кордонів 1991 року. Водночас, за попередніми прогнозами, першочергове очищення територій, зокрема сільськогосподарських земель, може бути здійснене впродовж приблизно п’яти років. 

Українці також можуть подати заявку про знаходження вибухонебезпечних предметів, відстежувати статус її виконання можна через сторінку з інтерактивною мапою або за номером 101.

За статистикою, один сапер здатен очистити від 15 до 25 м² на день, залежно від рельєфу та рівня концентрації вибухонебезпечних предметів. Якщо в процесі розмінування братимуть участь 500 саперних груп, цей процес може тривати століттями. 

Скільки українських територій розмінували у 2024 році

Для фінансування робіт із розмінування на 2025 рік передбачено 2,5 млрд грн, однак головним завданням є залучення додаткових ресурсів, зокрема інвестицій. 

Торік в Україні вдалося повернути в господарське використання понад 35 тис. кв. км очищених від вибухонебезпечних предметів територій, зокрема сільськогосподарських угідь. Водночас на початку повномасштабного російського вторгнення площа потенційно забруднених земель становила щонайменше 174 тис. кв. км

Основна мета — повернути в господарське використання принаймні 80% забруднених земель протягом 10 років — роботи повинні проводитися безперервно, навіть попри продовження бойових дій. Наразі обстежують та розміновують землі, що розташовані не ближче ніж за 20 км від лінії фронту.  

Скільки українських територій розміновано у 2025 році

Упродовж перших трьох місяців 2025 року підрозділи Сил безпеки і оборони України, а також оператори, що спеціалізуються на протимінній діяльності, провели масштабну роботу з очищення звільнених територій країни від мін і залишків вибухонебезпечних предметів, що лишилися після бойових дій. 

У Міноборони повідомили, що з початку 2025 року, 4 930 гектарів уже очищено від мін та інших вибухонебезпечних предметів. Наразі триває розмінування деокупованих територій України. 

Як сапери розміновують території

У межах гуманітарного розмінування протягом першого кварталу оператори провели первинне нетехнічне обстеження у 128 територіальних громадах. У результаті було виявлено 289 забруднених або потенційно небезпечних ділянок

Нагадаємо, що Міністерство оборони України спільно з партнерами обрало локацію для будівництва полігону, де випробовуватимуть новітні технології розмінування, зокрема із застосуванням штучного інтелекту. Учасники виїзної наради наголосили, що створення такого інноваційного полігону стане важливим кроком у розвитку сучасних рішень для гуманітарного розмінування. Це дасть змогу прискорити процес очищення територій, підвищити безпеку фахівців та знизити ризики для мирного населення. 

Перспективи розмінування українських територій

За інформацією Міністерства економіки, наразі в Україні вже діють 84 оператори протимінної діяльності. Серед них — підрозділи семи провідних міжнародних організацій, що займаються розмінуванням. 

Завдяки підтримці міжнародних партнерів і широкій присутності світових гравців у сфері розмінування, Україна суттєво наростила кількість спеціалізованої техніки, зокрема важкої. Крім того, вперше у світовій практиці в таких масштабах для розмінування почали активно застосовувати безпілотники та роботизовані системи. 

Читайте також
Швеція виділила понад €7 млн на дрони і розмінування в Україні
Джерело: Як в Україні розміновують території та скільки часу знадобиться для очищення від вибухівки | Факти ICTV, Як в Україні розміновують території та скільки часу знадобиться для очищення від вибухівки | Факти ICTV
Марина Терюханова редакторка стрічки
Категорії: Україна