Банки заплатять штрафи за високі депозитні відсотки

Банки заплатять штрафи за високі депозитні відсотки

Як стало відомо, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) завершив розробку формули розрахунку регулярних відрахувань банків, які працюють з коштами населення.

Фонд планує зобов’язати установи, що надають ставки вище ринкових, платити йому більше. Логіка ФГВФО в тому, що банки, готові платити високі депозитні ставки, і мають високий ризик банкрутства.

Згідно з проектом змін, буде введена диференціація відрахувань в залежності від величини депозитних ставок банків. Орієнтиром стане базова ставка збору. Зараз банки щоквартально сплачують регулярний збір у розмірі 0,5% від суми вкладів у гривні і 0,8% – в іноземній валюті.

Згідно з документом, розрахунок збору незабаром буде спиратися на ступінь ризику банку, який залежить від розміру ставки, частки коштів населення в пасивах, співвідношення валютних і гривневих депозитів. Чим вище будуть їх коефіцієнти, тим ступінь ризику банку буде вважатися більшою, і, відповідно, вище будуть і його відрахування у фонд. Так, платежі у ФГВФО можуть збільшитися на 20-80%, пише “Коммерсантъ-Украина” у статті “Банки заплатять сповна”.

Наприклад, найбільше будуть платити банки, у яких ставки відрізняються від ринкових більш ніж на 4%; вклади перевищують 50% пасивів, а вклади в іноземній валюті в 2,5 рази перевищують гривневі.

Зараз основним індикатором депозитних ставок є індекс UIRD, який розраховується в щоденному режимі. На 25 січня середня ставка річних депозитів у гривні становила 19,3%, вкладів у доларах – 7,7%, євро – 6,55%.

Учасники ринку по-різному оцінюють зміни правил. “У кожного банку свій ризик-профіль. ФГВФО – страховка в якомусь обсязі для вкладників і плата за їх страховку для банків однакова, хоча ризик у банків різний. Однак, купуючи страховку, ми платимо різні суми за різні страхові ризики,- відзначає перший заступник голови правління Укргазбанку Станіслав Шлапак. Механізм диференціації повинен бути максимально об’єктивним і справедливим для всіх. Це дозволить кожному банку зрозуміти, які ризики він готовий брати на себе і платити за них”.

Нова ініціатива ФГВФО зробить невигідним для банків встановлювати дуже високі ставки за депозитами для населення. Учасники ринку прогнозують, що через це прибутковість депозитів знизиться в середньому на 1-2% за вкладами в гривні і на 0,5-1% – у валюті.

Однак зниження вартості депозитів – не єдиний вихід із ситуації. У випадку, якщо банку це буде не вигідно, він може закласти свої ймовірні втрати, підвищивши відсотки за кредитами для компенсації витрат.

Категорії: Економіка