PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTMxOSIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tZm9ybWF0PSJmdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1zaXRlX2lkPSJGYWt0eV9GdWxsc2NyZWVuIiBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1jb250ZW50X2lkPSJmYWt0eS5pY3R2LnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLmFkdGVsbGlnZW50LmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjExL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Скільки треба мільярдів Україні і де їх взяти

Василь Фурман: Жодну державу світу вимоги МВФ не довели до банкрутства.

Рекотор Київського інституту банківської справи, доктор економічних наук Василь Фурман аналізує заяву прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка щодо нових економічних реалій.

– 10 кроків Яценюка – наскільки вони необхідні у сьогоднішній ситуації?

– Не стоїть питання необхідно чи ні, робити чи чекати. Зараз головне – бути чи не бути Україні. У нас інших варіантів немає. Реформи потрібно робити. 

Після революції отримали безпрецедентний карт-бланш і його  потрібно використати максимально швидко агресивно й креативно. Трохи часу згаяли безрезультатно, готуючись до виборів у Верховну Раду та списуючи помилки і відсутність реформ на війну. 

Україні необхідні не віртуальні програми, а конкретні кроки, практичні рішення, які не залишать сумнівів, що в уряду серйозні наміри. Кроки від Яценюка мені подобаються, хоча їх буде однозначно більше озвученого (наприклад, у стратегії президента до 2020 року передбачено 62 реформи). 

Україна переступає через Рубікон своїх страхів і комплексів. 2015 рік буде роком важких реформ. А позитивні зміни вже відчуємо в 2016-2017 роках. 

Читайте: Україна позичила 1,5 мільярди

– Чи може він відмовити МВФ у деяких його вимогах? Чи є альтернатива?

– Від МВФ, будьмо відверті, сьогодні залежить платоспроможність держави. Альтернативи МВФ та іншим міжнародним фінансовим організаціям Україні немає.

Ні, варіанти теоретично є, але вони не доцільні та політично недалекоглядні (наприклад, отримання кредитів від Росії, те, що робив уряд Януковича-Азарова, під політичні зобов’язання та високі відсоткові ставки).

МВФ видає під реформи країнам кредити.  Але жодну державу світу вимоги МВФ не довели до банкрутства. Якраз навпаки – відкладання реформ, які вимагає МВФ, намагання задовольнятися гаслами, напівзаходами, відкладаючи реформи на після виборів, призводить Уряди і очолювані ними країни до банкрутств і навіть до загрози зникнення. 

– Яценюк уже сказав, що грошей МВФ Україні мало. Хто може допомогти?

– Україна лише в цьому році погасила міжнародним кредиторам зобов’язання на суму $ 11,2 млрд., отримала майже $ 9 млрд. У 2015 році нам потрібно погасити більш як $ 11 млрд. А загальна міжнародна заборгованість держави складає понад $ 70 млрд. Тому сьогодні треба намагатися реструктуризувати заборгованість шляхом переведення її у довгострокову, вести переговори щодо списання частини заборгованості та шукати альтернативні шляхи ресурсів, а саме:

а) залучати кошти з міжнародних та внутрішніх фінансових ринків. Потрібно відновлювати довіру інвесторів до України та українських вкладників до банків. Якщо ми, наприклад, стабілізуємо внутрішній фінансовий ринок, то зможемо залучити достатньо великі суми коштів. Наприклад, із середини 2012-го і до кінця 2013-го Міністерство фінансів змогло залучити $ 6,5 млрд. на внутрішньому ринку;

б) скоротити  державні витрати мінімум  на 10% від ВВП, а це майже 180 млрд. грн. Ми маємо на сьогодні співвідношення держвидатків до ВВП на рівні 53%. Це майже удвічі (!) більше від оптимального значення (Китай – 20%, Грузія – 20%).  Співмірні ж з Україною за економічними показниками країни центральної Європи та Балтії мають обсяг державних видатків близький до 35% від ВВП;

в) проведення реформ сприятиме залученню великих інвестиційних ресурсів у державу. Прямі іноземні інвестиції нашої держави мають складати згідно стратегії до 2020 року  $ 40 млрд.

Читайте: Експерти розповіли про майбутнє гривні

– Скільки загалом нам потрібно грошей?

– Рахуймо разом. Нам потрібно в наступному році погасити заборгованість перед кредиторами в сумі понад $ 11 млрд.  Далі – покрити дефіцит платіжного балансу, а це ще близько $ 7-8 млрд. І ще близько $ 6-7 млрд., щоб довести розмір міжнародних резервів України до рівня їхньої безпечної норми. 

Плюс лише українські підприємства потребують на переоснащення і модернізацію десятки мільярдів доларів. 

Ростислав Буняк.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка