З 1 липня українці, які живуть у багатоквартирних будинках, стануть відповідальними за все – підїзди, підвали, дахи, сходи та ліфти. До цієї дати мешканці мають або створити ОСББ або обрати компанію із обслуговування їхнього будинку, інакше за них це зробить місцева адміністрація.
Вірогідно, більшість будинків, особливо старих, і надалі обслуговуватимуть жеки. Втім самі вони поки не знають своєї долі.
Якщо нині капітальний ремонт будівель фінансує місцевий бюджет, то після новацій – усе це – тріщини у стінах, поламані двері, діряві дахи та труби – сплачуватимуть зі своїх гаманців мешканці.
Читайте: Підвищення цін на газ відкладається
– Якщо ці люди не зберуть гроші, то відповідно будинок просто, наприклад, водоканал відключить будинок від води і на цьому справа закінчиться. Поки не полагодять трубу в будинку співвласники – нічого не буде, – пояснює керуючий партнер адвокатського обєднання Борис Теплов.
Очевидно, плата за комірне у тих, у кого будуть керуючі компанії, здорожчає. Адже окрім тарифу за обслуговування будинку – люди мають заплатити внески на капітальний ремонт, а ще – заплатити компаніям за послуги. Скільки – поки невідомо.
Невизначеність і хаос, які панують напередодні важливої реформи у деяких містах, намагаються впорядкувати. Наприклад, у Черкасах громадські організації створили центр, де допомагають оформити ОСББ і надають юридичну та бухгалтерську допомогу.
Читайте: Росія перекриває нафтопровід Білорусі – бензин в Україні здорожчає
Але більшість українців невдоволені реформою, ОСББ бояться, кажуть, для новобудов – це вихід, а для старих хрущівок – непосильне ярмо, адже тоді будинки, які потребують капітального ремонту і мільйонних вливань, доведеться рятувати самим мешканцям. Тому частина з них – усе одно за жеки.
Експерти кажуть, керуючі компанії не будуть панькатися із боржниками – після кількох попереджень автоматично направлятимуть справи до суду, і вже він розбиратиметься із несумлінними платниками – аж до конфіскації житла. // Олена Астахова, Ірина Цимбал, Факти, ICTV