Що сталося?
Петро Порошенко та інші представники влади прогнозували отримання $1 млрд до кінця місяця. Але питання про кредит Києву МВФ прибрав з порядку денного 20 березня.
Журналіст сайту Факти ICTV поговорив за українським банкіром та екс-заступником глави Нацбанку Олександром Савченком, щоб спробувати спрогнозувати, яким чином блокада Донбасу вплине на економіку та наскільки важким ударом є пауза від МВФ.
Далі – пряма мова Олександра Савченка.
Коли будуть гроші МВФ
Мій прогноз: скоріше за все, протягом тижня Україна їх отримає. Критичного нічого не сталося.
Я впевнений, що цей мільярд ми отримаємо. Для четвертого траншу ми вже все виконали.
У цілому, не лише блокада впливає на рішення МВФ. Для отримання наступних траншів є багато інших вимог.
Мова йде про “сірі” зони навколо призначення аудитора для антикорупційних органів, затягування створення Антикорупційного суду, пенсійну реформу, земельну реформу тощо.
Чому транш поставили “на паузу”
Були заяви урядовців, що від блокади ОРДЛО Україна може втратити 35 млрд грн. Ці абсурдні цифри налякали МВФ, адже у програмі не передбачалися такі втрати.
Коли заявляють про такі втрати – МВФ, звичайно, бере тайм-аут.
Які збитки можуть бути від блокади
Від блокади мають і плюси, і мінуси. З точки зору економіки, тут багато “сірих” зон. Реальна сума, яку могли сплачувати підприємства з ОРДЛО до українського бюджету, – це 1,5-2 млрд грн.
Але скільки бюджет витрачав на відшкодування цим підприємствам ПДВ – поки невідомо. Допускаю, що ця цифра суттєво більше за 1,5-2 млрд грн. Тобто, бюджет може навіть виграти.
Треба з’ясовувати, вивчати це явище (блокаду. – Ред.).
Чому долар по 33 грн – міф
(Сайт РБК, посилаючись на анонімні джерела, опублікував новину начебто уряд розглядає негативний сценарій від блокади. За ним курс долара підвищиться на 3-5-6 грн, а ВВП впаде на 1,2-2,5%. – Ред.).
Олександр Савченко піддає сумніву таку інформацію:
– Вся валютна виручка залишається за кордоном, вона в Україну – не надходить. Це було ще з часів розпаду СРСР. Тому на курс це ніяк не вплине. Мова може йти про втрату лише сотні мільйонів доларів. Це півдня роботи валютного ринку України.
Чутки про падіння ВВП – теж міф. Бізнес дуже швидко може адаптуватися, він знаходить альтернативи.
Допускаю, падіння 0,1-0,2% ВВП – це може бути ціна неправильної блокади.
Як використати блокаду на нашу користь
Є блокада в інтересах України, а є – в інтересах Росії. Різниця дуже проста. Якщо в інтересах Києва – то блокуються товари, які не є критичним імпортом. Але блокується будь-який інший імпорт.
Якщо робити правильно, то держава має брати функцію лідерства і сама вирішувати, як діяти.
Влада робить все правильно. Це зараз тимчасово не наша територія. Росія контролює майже усе: освіту, мовне питання, спецслужби, міліцію, верхівку “влади” тощо.
У таких умовах робити вигляд, що ми контролюємо територію – це абсурдно.
Тому приймаються відповідні рішення – вигідні для України.
А що вигідно для України? Ми могли б продавати туди товари, які, звичайно, не пов’язані зі зброєю, а з Росії та ОРДЛО – товари блокувати. Це – ефективна блокада. Тоді Україна мала б плюс до ВВП, а не мінус 0,1-02%.
Читайте: Україна без грошей МВФ. Хто винен і що буде далі
До речі, раніше в НБУ нагадали, що Україні за 2017-2019 роки доведеться виплатити приблизно $12,5 млрд за зовнішніми боргами.
За словами Нацбанку, якщо не буде кредитів МВФ – у країні можливий дефолт.
Факти ICTV поговорили з економістом Андрієм Новаком, щоб дізнатися, чи справді МВФ – єдиний варіант для розвитку економіки і чим загрожує відмова від грошей фонду.
Фото: korrespondent.net
Спілкувався Богдан Амінов.