Як врятувати економіку. Три завдання новому главі Нацбанку

Як врятувати економіку. Три завдання новому главі Нацбанку

Глава Комітету економістів України, політолог та громадський діяч Андрій Новак в інтерв’ю Фактам ICTV окреслив три завдання для нового глави Нацбанку.

 

1. Подати стратегію грошово-кредитної політики з конкретними цілям у цифрах

Наприклад, до певного періоду у курсовій політиці досягти конкретної позначки.

У період кризи потрібна міцна економічна рука держави – уряду та глави Нацбанку. Плаваючий курс – це стратегічна помилка.

Читайте: Україну налякали дефолтом через МВФ. Що вже сталося?

 

2. Стабілізація курсу гривні

Без цього не буде притоку грошей у банківську систему. У нас зараз курс формується з трьох чинників:

  • Зовнішньоекономічний баланс – експорт та імпорт. Тут у нас немає ніяких провалів. Експорт падає, але імпорт падає ще більше, тому що ми все менше імпортуємо російські енергоносії. Зовнішня торгівля відносно збалансована (різниця між експортом та імпортом станом на 2016-й 6,2% на користь імпорту. – Ред.).
  • Платіжний баланс, який крім торгівлі, враховує ще прямі фінансові потоки (притік та відтік валюти). Завдяки масштабній світовій фінансовій підтримці, яку Україна отримує, платіжний баланс плюсовий (зведений баланс України за 2016 рік +1346 млн долларів. – Ред.).
  • Державний борг. Ми отримали від наших партнерів реструктуризацію боргу зі списанням 20% державного боргу. Тому цей борг не є якимось великим супер-навантаженням (заступник глави НБУ Олег Чурій заявив, що Україна повинна віддати 12,5 млрд долларів зовнішнього та внутрішнього боргу за найближчі два роки. – Ред.).

 

3. Зниження кредитної ставки

За сьогоднішніми ставками реальні сектори економіки кредитуватися не можуть.

Кредитні ставки формує своєю політикою центробанк.

Центробанк визначає, під які проценти він дає кредит комерційним банкам. Від цього відштовхуються у своїх розрахунках комерційні банки (станом на березень 2017 року облікова ставка центробанку, за якою надаються кредити комерційним банкам, становить 14%. – Ред.).

Читайте: Місія виконана. Топ-4 реформи Гонтаревої

Нагадаємо, глава НБУ Валерія Гонтарева сьогодні повідомила, що йде у відставку за власним бажанням з 10 травня 2017 року.

Ольга Тищук Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News
Категорії: Економіка