Міжнародний валютний фонд (МВФ) поліпшив прогноз ВВП України на 2024 рік, але погіршив його на наступний.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
Спад економіки
У попередньому сценарії МВФ оцінював можливий спад економіки у 2024 році у 4%, але припускав припинення падіння і нульове зростання у 2025 році. Тепер МВФ вважає, що за негативного сценарію наступного року економіка України скоротиться ще на 1%. Дефіцит енергоресурсів призведе до зниження виробництва в Україні у 2025 році, а це спричинить скорочення ВВП на 1%.
МВФ підвищив оцінку дефіциту ВВП з 7,9% до 8,6% цьогоріч і з 1,4% до 1,7% наступного року, тоді як у базовому сценарії ці показники прогнозуються на рівні 5,8% ВВП і 6,9% ВВП відповідно. Що стосується інфляції, то її прогноз залишається: 10% у 2024 році й 8,5% наступного року. У базовому прогнозі 8% і 7% відповідно.
Дисбаланси на валютному ринку знову вийдуть на поверхню і триватимуть довше з огляду на погіршення показників експорту, зазначають у МВФ. Це призведе до вищої девальвації гривні, перш ніж вона наблизиться до базового тренду.
Ризики через тривалу війну
У звіті МВФ наголошується, що короткострокові ризики зовнішнього фінансування зменшилися після схвалення Сполученими Штатами бюджету та пакета військової допомоги.
Проте тривалість та інтенсивність війни являють собою найбільший ризик. Війна може потребувати додаткових витрат на проведення операцій, зокрема шляхом планової мобілізації. Тривала і більш інтенсивна війна за відсутності додаткової зовнішньої підтримки може спричинити скорочення державної допомоги або накопичення заборгованості за видатками, а це призведе до погіршення прогнозу МВФ.
З огляду на серйозність потрясінь українській владі, можливо, доведеться вжити додаткових нетрадиційних заходів. Наприклад, може йтися про додатковий податок на доходи фізичних осіб або додатковий податок на предмети розкоші або акцизи, а також мобілізацію внутрішнього облігаційного фінансування у ще більшому масштабі.
Можуть застосовуватись адміністративні заходи до банків щодо володіння ОВДП в обумовленій сумі або мінімальний період. Вторинні купівлі НБУ держоблігацій також можуть підтримати первинний ринок, вважають у МВФ. Можна розглянути такий інструментарій, як облігації, прив’язані до інфляції або обмінного курсу.