В Україні приблизно половина економіки перебуває в тіні. Так, на початку 2024 року не задекларували податків на суму близько 500 млрд грн. Після вжитих заходів ця сума може зменшиться до 420-430 млрд грн.
Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв’ю ЕП.
Тіньова економіка України
Гетманцев розповів, що всі дані про рівень тіньової економіки України є лише оціночними, тому до них слід ставитися з обережністю.
– Ми вважаємо, що в тіні десь половина економіки, але є галузі, наприклад, торгівля, де 60-70%, – сказав Гетманцев.
Як приклад він навів зростання надходжень від ПДВ: порівнюючи перші вісім місяців 2021 і 2024 років, можна побачити зростання суми надходжень на 73%. Це навіть перевищує рівень інфляції.
Скільки держава недоотримує через тіньову економіку
Гетманцев розповів, що важливим є показник податкової ефективності, адже “це показник, який дає змогу нам розрахувати, скільки на обсяг оподатковуваних операцій сплачується сума ПДВ”.
Наприклад, для алкоголю у 2021 році ефективність склала 5,1%, а зараз вона зросла до 7%. Це додатково принесло 1,2 млрд грн лише за вісім місяців. Оборот легального алкоголю також зріс на 28%.
Гетманцев нагадав, що минулого тижня у Верховній Раді проголосували за законопроєкт, який встановлює гарантоване податкове зобов’язання для спиртових заводів на основі їхньої виробничої потужності.
Також спостерігаються суттєві результати у боротьбі з тіньовим обігом пального. За словами Гетманцева, надходження від цього сектору зросли на 45%, або на 5,1 млрд грн з 2023 року.
– З грального бізнесу надходження у 2021 році становили 204 млн грн, у 2022 році – 730,9 млн грн, за вісім місяців 2023 року – 5,6 млрд грн, а за вісім місяців 2024 року – 11,7 млрд грн. Зараз уже 13,5 млрд грн. Це яскраво демонструє, скільки тінь коштує державі, – розповів Гетманцев.
Зміни також відбулися в ювелірному бізнесі, де обіг через реєстратори розрахункових операцій (РРО) зріс на 67,8% з початку року.
Держава отримала додаткових 350% виторгу від вендингових машин. Народний депутат повідомив, що до цього вони повністю перебували в тіні.
Гетманцев додав, що тіньова економіка – це не лише бізнес, який не сплачує податки, але й чиновники та правоохоронці, які працюють поза законом та підтримують це. За його словами, це “кланова система, яка формувалася 30 років”.
Нагадаємо, що 10 жовтня комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт про підвищення податків.