Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 13,5% до 14,5% річних. Це рішення стало відповіддю на стійке зростання інфляції, яка в грудні 2024 року досягла 12% у річному вимірі.
Про це заявив керівник Нацбанку Андрій Пишний під час брифінгу на Youtube.
Підвищення облікової ставки в Україні
– Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. Стримування цінового тиску, ймовірно, потребуватиме подальшого посилення процентної політики, – повідомив Пишний.
Основною причиною підвищення облікової ставки є необхідність стримати інфляцію, яка у грудні 2024 року пришвидшилася до 12% у річному вимірі. Ця тенденція продовжилася й у січні.
За даними НБУ, прискорення інфляції було зумовлене як тимчасовими факторами (поганий урожай минулого року), так і фундаментальними (зростання виробничих витрат, підвищення зарплат).
Андрій Пишний повідомив, що підвищення облікової ставки в Україні спрямоване на:
- підтримання стійкості валютного ринку;
- збереження інфляційних очікувань під контролем;
- поступове сповільнення інфляції до цілі 5%.
Зазначається, що інфляція залишатиметься високою й у 2025 році, але очікується поступове зниження цього показника до рівня 8,4% до кінця 2025 року, а у 2026 році вона повинна досягти цілі 5%.
Облікова ставка НБУ: на що впливає
Облікова ставка – один із ключових інструментів монетарної політики, завдяки якому НБУ регулює ситуацію на грошово-кредитного ринку.
Облікова ставка НБУ визначає процентні ставки за кредитами та депозитами. Зміна облікової ставки безпосередньо впливає на рівень інфляції.
Джерело: Національний банк України