Третій раз поспіль: НБУ підвищив облікову ставку до 15,5%

Андрій Пишний

Фото: УНІАН

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 14,5% до 15,5% річних, починаючи з 7 березня 2025 року. Це вже третє підвищення ставки поспіль.

Про це повідомив голова Національного банку України Андрій Пишний під час брифінгу.

НБУ підвищив облікову ставку

– НБУ буде готовий ужити додаткових монетарних заходів у разі подальшого посилення ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань, – повідомив Андрій Пишний.

Керівник Нацбанку пояснив, що рішення про підвищення облікової ставки в Україні спрямоване на підтримання стабільності валютного ринку, контроль за інфляцією та поступове зниження її рівня до 5%.

– Попередні заходи НБУ з посилення процентної політики зупинили тенденцію до зниження ставок за гривневими депозитами, а ставки за ОВДП у гривні досить активно відреагували на підвищення облікової ставки. Це підтримало попит на гривневі інструменти. Водночас для розвороту інфляційного тренду додаткове посилення монетарних умов є необхідним, – розповів Пишний.

Крім того, щоб заощадження в гривні стали привабливішими, НБУ вносить зміни до параметрів своєї процентної політики. З 4 квітня 2025 року:

  • різниця між обліковою ставкою та ставкою за тримісячними депозитними сертифікатами збільшиться на 1 в. п.;
  • різниця між обліковою ставкою та ставкою за кредитами овернайт також зросте на 1 в. п.;
  • банки зможуть більше розміщувати коштів у тримісячних депозитних сертифікатах, якщо вони успішно залучали більше гривневих депозитів від населення за останні 12 місяців.

Як пояснили в НБУ, це допоможе банкам залучити більше строкових депозитів у гривні, що дасть змогу підвищити відсоткові ставки за ними і краще захистить гривневі заощадження від інфляції.

Облікова ставка: на що вона впливає

Облікова ставка визначає, під який відсоток НБУ надає кредити комерційним банкам і приймає від них депозити. Вона також впливає на загальний рівень відсоткових ставок в економіці, включно зі ставками за кредитами та депозитами для підприємств і фізичних осіб.

Інфляція в Україні

Андрій Пишний також розповів, що у січні 2025 року інфляція в Україні прискорилася до 12,9% у річному вимірі. Це було очікуваним явищем через кілька тимчасових причин, таких як високі витрати підприємств на енергоресурси та оплату праці, а також досить великий жвавий споживчий попит.

За його словами, найближчими місяцями інфляція зростатиме через погані минулорічні врожаї та збільшення витрати бізнесу.

Водночас заходи НБУ допоможуть стримати зростання цін, а новий урожай влітку сприятиме їх уповільненню.

– Завдяки заходам НБУ та поступовому вичерпанню впливу тимчасових рушіїв інфляції вона має повернутися на траєкторію сповільнення в другому півріччі та знизитися до однознакового рівня наприкінці року. На горизонті політики інфляція знизиться до цілі 5%, – повідомив він.

Пишний зазначив, що головний ризик для економіки та інфляції – війна. За його словами, російська агресія послаблює економічний потенціал через втрати людей, територій і виробництв.

Також зростає геополітична невизначеність, що може призвести до:

  • збільшення витрат на оборону;
  • руйнування інфраструктури, особливо енергетичної, що вплине на ціни;
  • нестачі робочої сили через міграцію.

Водночас, він розповів, що можливі й позитивні зміни, пов’язані зі зростанням фінансової допомоги, використанням заморожених російських активів, посиленням євроінтеграції та відбудовою інфраструктури.

Читайте також
Прискорення річної інфляції в Україні: які товари найбільше подорожчали
Вікторія Васьковська редакторка сайту
Категорії: Економіка