Як нараховується страховий стаж та які роки не входять до нього: пояснення

які роки не входять до страхового стажу

В Україні у 2025 році для призначення пенсії за віком необхідно мати певну кількість страхового стажу. Однак не всі періоди зараховуються до нього.

Факти ICTV розказують, які роки не входять до страхового стажу в Україні у 2025 році та що варто знати про це — читайте детальніше в матеріалі Фактів ICTV.

Що таке страховий стаж та скільки потрібно мати у 2025 році, щоб вийти на пенсію

Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який сплачувалися страхові внески.

З 1 січня 2004 року страховий стаж обчислюється відповідно до закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Отримувати пенсію може людина, яка досягла пенсійного віку та має достатню кількість страхового стажу.

У 2025 році, щоб вийти на пенсію у 60 років, необхідно мати 32 роки страхового стажу. У 63 роки — від 22 до 32 років страхового стажу. У 65 років необхідно мати від 15 до 22 років страхового стажу.

Багато людей думають, що якщо вони постійно працювали, то мають необхідну кількість страхового стажу для виходу на пенсію. Проте це не зовсім так, адже бувають періоди, які не зараховуються до нього.

Які роки не входять до страхового стажу в Україні

Пенсійний фонд України (ПФУ) пояснив, які періоди життя не зараховуються до страхового стажу.

  • Робота без офіційного працевлаштування — періоди, коли особа працювала без офіційного оформлення трудових відносин і за неї не сплачувалися страхові внески.
  • Робота до 2004 року без підтвердження — якщо до 2004 року особа працювала, але немає запису в трудовій книжці або інших підтверджувальних документів, цей період не буде врахований. Для зарахування такого стажу необхідно надати довідки, акти звірки тощо.
  • Навчання після 2004 року — періоди навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах після 1 січня 2004 року не зараховуються до страхового стажу, оскільки за цей час не сплачуються страхові внески.
  • Робота за цивільно-правовими договорами до 2016 року — раніше роботодавці не були зобов’язані сплачувати страхові внески за працівників, які працювали за цивільно-правовими договорами. Тому такі періоди не враховуються до страхового стажу.
  • Робота за кордоном без міжнародних договорів — періоди трудової діяльності за межами України не зараховуються до страхового стажу, якщо немає відповідних міжнародних договорів між Україною та країною перебування.
  • Запис у трудовій книжці має помилку, неточності або запис не повний, тобто немає підпису посадової особи, печатки — у такому разі необхідно звернутись до роботодавця для виправлення помилок.

Якщо помилка виявлена на підприємстві, яке припинило свою діяльність, тоді необхідно звернутись до архівної установи або правонаступників.

Якщо помилка виявлена у документах про освіту, звертатись потрібно до навчального закладу або Міністерства освіти і науки України, якщо навчальний заклад — на тимчасово окупованій території.

Перевірити наявність страхового стажу можна через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України або територіальний орган ПФУ.

Розуміння того, які роки не зараховуються до страхового стажу в Україні, є важливим аспектом для планування виходу на пенсію. Своєчасна перевірка та, за потреби, підтвердження періодів роботи допоможуть уникнути проблем під час призначення пенсії за віком.

Читайте також
Пенсія за вислугу років вчителям у 2025 році: розмір та як розраховується
Юлія Гайдук редакторка стрічки
Категорії: Економіка