PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

Помилка Яроша, смерть Свободи, «дно» Ляшка: що світить націоналістам?

Факти дізнавались, які шанси у право-радикальних партій на місцевих виборах.

Помилка Яроша, смерть Свободи, «дно» Ляшка: що світить націоналістам?

Факти дізнавались, які шанси у право-радикальних партій на місцевих виборах та чи не втомилась Україна від радикалізму.

Стрілянина в Мукачеві та побиття кандидатів у народні депутати в Чернігові – напередодні місцевих виборів робить «медвежу послугу» учасникам цих подій. Як на електоральну привабливість Правого сектору чи Радикальної партії вплинули останні події ми запитали у політологів. А також поцікавились, які помилки допустили націоналістичні політичні сили після Майдану гідності

Згідно з даними опитування про електоральні вподобання виборців, яке оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології, станом на початок липня серед тих, хто збирається голосувати і визначився, 9% підтримують одну з двох право-радикальних партій – Свободу і Правий сектор. Водночас на Заході України таких – 15%. У Центрі, Півдні і на Сході (представлений Харківською, Дніпропетровською і Запорізькою областями) – 4-7%. На Донбасі – 0%. Опитування завершилося до 9 липня, тобто до подій у Мукачеві  і до голосування щодо змін до Конституції. Вочевидь, ці події могли вплинути на партійні рейтинги, – коментує координатор соціально-політичних долсіджень Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький.

Політолог Юрій Палійчук

Про Радикальну партію Ляшка

Я би не ставив в один ряд Правий сектор, Свободу і Радикальну партію Ляшка. Спільного з радикалізном у Ляшка тільки публічні акції і назва. Насправді про них я б говорив як про партію соціалістів і популістів. Тому що Ляшко досить активно використовую власне соціальну тематику.

Про Свободу

Шанси повернення Свободи у велику політику особисто я оцінюю вкрай скептично. Коли вона була в опозиції до Януковича, вони в принципі, були досить привабливі в плані опозиції – активні і в залі Верховної Ради, на вулиці. Вели послідовну політику як у Києві, так і в регіонах. Але ця політсила, на жаль, не пройшла випробовування владою.

Достатньо було генерального прокурора та кількох міністрів в уряді, для того, щоб Свобода дискредитувала себе і в деякій мірі націоналістів, як носіїв певної ідеї.

Свобода, звичайно, мала б шанси повернутися у політику, якби провела самоочищення, позбавилася від таких людей, як Ірина Фаріон, яка є подразником для багатьох патріотів, які асоціюють себе з ідеями націоналізму, але не вважають за потрібне асоціювати себе з відвертими провокаторами. Також варто було б публічно відхреститися від людей, які працювали в уряді після Майдану. В припципі, після цього, Олег Тягнибок мав би шанс відновити свої позиції.

Вони більше не ексклюзивні у крайній правій ніші. Потім з’явився Правий сектор, Самооборона Майдану – не виключаю, що і в Андрія Парубія є певні амбіції на самостійні політичні проекти. В принципі, в нього є для цього можливості, мережа по Україні, достатня кількість активістів.

Свобода може боротися за мандати на місцевих виборах на Галичині, у центральних регіонах, частково в Києві. Однозначно, це не буде для політичної сили Олега Тягнибока трампліном у велику політику. Це скоріше агонія проекту, після якого буде ревізія. Можливо, після цього прийде розуміння, що треба очищатися.

Про Правий сектор

Я мав доступ до певної закритої соціології – до подій у Мукачеві рейтинг Правого сектору був досить високий. В них були хороші шанси подолати 5-ти відсотковий бар’єр. Думаю, такі шанси в них досі збереглися.

Для мене відмова від участі у місцевих виборах виглядає як серйозна стратегічна помилка команди Дмитра Яроша.

Таким чином, у партії, особливо в новій, не розвивається структура, в партію не приходять нові люди, партія не нарощує свою впливовість. Партія, кінець кінцем, втрачає своїх прихильників. Симпатикам Правого сектору в такому разі доведеться голосувати за когось іншого.

Соціологія показує, що у Правого сектору є своє ядро – це радикали. Правому сектору, як і будь-яким радикальним правим рухам, притаманна певна маргінальність. У зв’язку з цим я не вважаю, що ця політична сила зробила якісь помилки, які відштовхнули від них цю частину електорату.

Політолог Олександр Палій

Про Свободу і Радикальну партію Ляшка
Радикальна партія – популістична. Свобода – партія скоріше консервативного спрямування, вона не є ультраправою.

Я думаю, що серйозного результату ані у партії Ляшка, ані у Свободи не буде на місцевих виборах. Для того, щоб отримати голоси, їм треба було б дуже серйозно працювати над місцевими кадрами – дуже важливо те, кого партії підбере на місцях. Поки що ми не бачимо якоїсь фундаментальної роботи з їхнього боку.

Про Правий сектор

Правий сектор заявив, що не буде брати участі у виборах. Я вважаю, що це помилка – виходить, вони не довіряють тій реакції, яка буде в суспільстві.

Мені здається, що події у Мукачеві нашкодили Правому сектору.

Тому що коли вони були у Пісках під Донецьком – народ був за них, а коли вони починають стріляти за півтори тисячі кілометрів від лінії фронту і приносити війну в дім до людей – звичайно, це не подобається. Тож це явно не додало їм популярності. А віче – воно було достатньо яскраве, але такі інформаційні приводи доволі короткочасні.

Я не вважаю, що Україна втомилась від право-радикальних партій. Українці навпаки, підтримують ті партії і тих людей, які є щирими і в яких не підозрюють подвійного дна.

Мені здається, що проблема і Свободи, і Партії Ляшка в тому, що в них люди починали підозрювати подвійне дно.

Подивіться, коли був бум популярності Ляшка – він їздив у Маріуполь і ловив сепаратистів, хоча й награно, на камеру. Та тільки-но його почали підозрювати у зв’язках з якимись олігархами, його популярність серйозно здулася, і він отримав на виборах втричі менше, ніж йому малювали.

Права партія в Україні може бути, але вона має бути щирою.

От наприклад, зараз ми бачимо Білецького і його полк Азов. Не дивлячись на розмови щодо їхньої символіки, ніхто не сумнівається, що вони не грають якоїсь ролі, тому цей полк збільшується, до нього йдуть люди. Якби він раптом захотів перетворитися на партію, я думаю, що йому довіряли значно більше, ніж іншим.

Фото: УНІАН.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Завантаження...

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка