Про це в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV заявив народний депутат Мустафа Найєм.
– Що трапилося вчора на засіданні ПАРЄ?
– Я думаю, Парламентську асамблею Ради Європи мало цікавить те, що відбувається в Україні. Адже рішення про повернення російської делегації – нонсенс.
Засідання ПАРЄ проходило на тлі заяви Франсуа Олланда (президента Франції. – Ред.) щодо кримінальних судів проти Росії за військові злочини в Сирії.
Читайте: Україна може піти з ПАРЄ, якщо повернеться Росія
Наприклад, білоруська делегація виключена з ПАРЄ протягом багатьох років. Спроб її повернути немає. При цьому Білорусь не вбивала людей, не збивала Boeing, не вводила війська … Її не повертають через не демократичні вибори.
Тому повернення російської делегації до складу асамблеї – це абсурд, плювок в обличчя і європейської спільноти, і сім’ям загиблих, і всім цінностям, які були.
Мені здається, це мало стосується втоми від України, мова більше про непослідовність європейських інституцій.
– Європа підтримує російські інтереси?
– Вона з одного боку відверто боїться, а з іншого – очевидно економічний тиск з боку Росії. Хоча я не дуже розумію, на скільки сильним може бути цей тиск.
Наприклад, Німеччина за час санкцій проти Росії втратила близько $500 млн. А Україна за час війни зазнала втрат порядку $15 млрд. Це тема економічної доцільності зняття санкцій.
Я вважаю, ми зіткнулися з “підкилимною” домовленістю, “чорною” політикою і геополітикою, яка рано чи пізно Європі “повернеться”.
Це дивно бачити після 1939 року, коли те ж саме відбувалося по відношенню до Польщі з боку Німеччини. Європа досі не зрозуміла, що потурання таким випадам і апетитам рано чи пізно призведе до того, що цей апетит буде вже неосяжний і Європи не вистачить.
– Експерти кажуть, що Україну примушують до “гібридного миру”.
– Це дипломатичне поняття. Що таке “гібридний мир”?
По суті, Україну примушують погодитися з тим, що у неї забрали територію (Крим), а також з продовженням окупації (російський сценарій Мінських угод).
Як країна, ми повинні бути єдині. Зрозуміло, що Мінськ був підписаний під дулом автоматів; зрозуміло, що Мінськ – не є ідеальним рішенням; зрозуміло, що зараз альтернативи Мінську немає. Тому потрібно послідовно довести лінію про те, що Мінські угоди зривала Росія. З першого дня.
Спроби продавити через парламент або президента частину Мінських угод може призвести до жорсткої ескалації всередині суспільства і призведе до того, що президент і парламент виявляться між молотом і ковадлом – Європейським союзом і США з одного боку і власним народом – з іншого.
– Який вибір має Україна?
– Право європейських політиків пред’являти претензії до РФ, грунтується на загибелі наших солдатів.
Тому це право вибору у нас є апріорі. У нас не може його не бути. Його ніхто не може у нас забрати.
Нагадаємо, що президент Франції Франсуа Олланд у вівторок на осінній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи в розмові про ситуацію на Донбасі заявив: Спочатку вибори, а потім кордон.
Але, народний депутат Олексій Гончаренко заявляє, що цитата президента Франції Франсуа Олланда про Донбас є витягнутою з контексту.