Що сталося?
Не встигли українці дорахувати суми в деклараціях політиків, як на розгляд Ради 3 листопада внесено законопроект про е-декларування для громадських активістів.
Особливе занепокоєння викликала частина ініціативи, у якій пропонується прирівняти до державних посадовців антикорупційні неурядові організації.
Із жорсткою критикою законопроекту виступили не лише представники цих організацій, а і ЄС.
Що говорить законопроект
У відповідності до законопроекту 5318 авторства Юрія Дерев’янка “Про розширення сфери фінансового контролю…” усіх співробітників, підрядників та співробітників підрядних організацій, які отримують кошти “від програм міжнародної… допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб)”, хочуть зобов’язати вносити майнові декларації до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на здійснення функцій держави.
– Ми всі здали декларації, все це запрацювало. Але є категорії осіб, які досі не будуть подавати декларації, тому що вони випали”, – сказав Дерев’янко.
Рада – “за” і “проти”
За
Профільний комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності під керівництвом Андрія Кожем’якіна пропонує підтримати даний законопроект.
Проти
Науково-експертне управління ВР пропонує відхилити законопроект, що “не має під собою належного обґрунтування”.
Закон про “іноземних агентів”
Керівник Transparency international-Україна Ярослав Юрчишин назвав метою закону Дерев’янка – відбити чи принаймні максимально ускладнити можливості для міжнародних партнерів України інвестувати в боротьбу з корупцією.
– Вирішило посольство, скажімо, Данії, привезти антикорупційних експертів з усього світу і провести конференцію в Києві. За цим законом е-декларацію має заповнити керівник закладу, де буде конференція проводитися, фірма-постачальник харчів на цей захід, а також приватний підприємець, що організовуватиме прибирання цього залу, – сказав Юрчишин.
У свою чергу глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін закликав Дерев’янка відкликати законопроект про “іноземних агентів”.
– Прямо зараз пишете заяву про відкликання, кладете на стіл Спікеру і питання закрито, – написав Шабунін у Facebook. При цьому Шабунін посилався на реакцію ЄС, яка не змусила себе чекати.
Пізніше глава Центру протидії корупції уточнив в ефірі 112 Україна – суть законопроекту – заблокувати роботу антикорупціонерів.
– Проблема в цьому законі не в декларуванні доходів. А в тому, що декларацію мають подати всі, хто отримав грантові гроші. Це означає, що її повинні подати власник, у якого ми замовили приміщення, власник, у якого замовлений кейтеринг. Суть законопроекту – заблокувати нашу роботу, – заявив Шабунін.
Жорстка критика ЄС
Представництво Європейського Союзу в Україні заявило, що законопроект №5318 спрямований проти досягнень Радою у запровадженні електронного декларування.
– Антикорупційні неурядові організації не прирівнюються до державних посадовців, – йдеться в повідомленні.
Що сказав Дерев’янко
Позафракційний нардеп Юрій Дерев’янко стверджує, що не може відкликати законопроект 5318.
– Відкликати не можу, може тільки Верховна Рада, це повинно бути її рішення, оскільки законопроект на порядку денному. Але я пропоную пункт перший законопроекту сьогодні не голосувати, цей суперечливий пункт – проголосувати без нього, а на друге читання все це виправити і припинити істерику, – сказав він сьогодні ЗМІ.
Нагадаємо, депутати та чиновники оприлюднили свої декларації. ФАКТИ підрахували скільки вони заробили за 2015-й рік.