Історія Криму: чи був півострів колись російським? (відео)

Історія Криму: чи був півострів колись російським? (відео)

Крим, немов магніт, в усі часи притягував різні народи. Тут зійшлися цивілізації Заходу, Сходу та Півночі – він став своєрідним плавильним котлом народів.

Першими мешканцями Криму були легендарні кіммерійці, скіфи й таври, які й дали ще одну назву півострову – Таврія. Їхні мови входили в іранську групу, тож, найімовірніше, прийшли вони зі Сходу.

За шість століть до Різдва Христова в Криму з’являються грецькі міста-поліси. Для них – це ворота в далекий, часто небезпечний, але багатий світ Сходу. На довгі століття доля Криму пов’язана з торгівлею.

Греки приносять із собою найрозвинутішу культуру – будуються храми, стадіони, кам‘яні вулиці. Від греків Крим успадковує Римська імперія.

«Крим був частиною Римської імперії, на відміну від всіх інших земель, які має Україна», – каже доктор історичних наук Станіслав Кульчицький.

Коли Візантія слабшає, степову частину захоплюють кочівники зі Сходу – половці, за ними в Крим надовго приходять монголи. Але Золота Орда не чіпає прибережне населення – греків, вірмен та генуезців – активних торгівців.

Після падіння Золотої Орди в XV столітті півострів поділений між кримським ханством, генуезькими містами та християнським князівством Феодоро – з гірською столицею Мангул.

Але фортецю в скелях, немов з фільму «Володар перснів», беруть турки. Тепер Півострів – Кримське ханство – зі своїми аристократами.

У самому Криму настає спокій, розвивається сільське господарство, хани полонять наших пращурів – на продаж у рабство. Однак Османська імперія слабшає, і на її місце приходить Імперія Російська.

Після численних воєн Москва спочатку змушує Стамбул відмовитися від Криму, але незалежність півострова недовга – за 9 років Крим стає Таврійською губернією.

Південний берег – улюблене місце відпочинку російських царів та імператорів. У Лівадійському палаці Романови проводять літо. Севастополь – чи не головний порт імперії. Незважаючи на поразку в Кримській війні, його оборона – символ мужності солдатів.

Півострів стає центром виноробства – князь Голіцин закладає перші плантації. У Коктебелі збирає російську інтелігенцію Волошин. Феодосія подарувала чи не найвідомішого художника-марініста Івана Айвазовського.

Громадянська війна – в Криму знову представники півсвіту – крім червоних і білих, французи та англійці. А за радянських часів ухвалюють радикальне рішення – татар виселити в Сибір, на їх місце привезли росіян.

Крим перестав бути частиною Сходу. Лише наприкінці 90-х татари почали повертатися на півострів. Водночас Крим має багатовіковий досвід співжиття різних народів, тож не дивно, що на його гербі написано – процвітання в єдності.

//ICTV

Ольга Тищук Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News
Категорії: Суспільство