Замість того, щоб витратити 35 млрд грн на модернізацію теплопостачальної системи, українські урядовці виділяють їх на субсидії.
Кожного року опалювальний сезон в Україні починається з проблем. Столиця – не виняток. Тут він починається зі сварок мешканців одного з будинків із комунальниками, через відсутність опалення. При чому міська влада і Київенерго запевняють, що в цій будівлі жодних пошкоджень і жодних проблем з гарячим постачанням. Стверджують, що лічильники в домі поставлені, але на комерційний облік їх не взяли. І подібних будинків багато не лише у Києві, а й по всій Україні.
Але чиновники звітують про позитивні зміни у столичній системі теплопостачання.
– Близько 90 % квартир будуть розраховуватись, за будинковими приладами обліку. Таким чином за рік було зроблено більше ніж за 15 років до того, – запевняє заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.
Якщо для порівняння взяти сусідню країну Польщу, то там ситуація абсолютно не схожа на українську. Адже там реформування почалося ще у 1993 році і також із росту цін на тарифи. Полякам також надавали субсидії, але згодом держава взяла курс на модернізацію старих будинків та систем теплопостачання. Спеціалісти ж відзначають, що спочатку ситуація була досить складною, але результат того вартий.
– Процес реформ почався у 1993 році з росту тарифів. Вже тоді тарифи на тепло, електроенергію і газ для населення стали вищі, ніж для комерційних споживачів. Люди почали платити реальні ціни і почалися процеси модернізації, – говорить керівник проекту Енергоефективність у житловому секторі України Гжегож Гайда.
Але поки, як можна побачити, досвід західних сусідів мало цікавить українських реформаторів.