За два роки президентства Петро Порошенко давав українцям багато обіцянок.
Факти ICTV розібрались, де президент України своє слово стримав, а які обіцянки ще досі не виконані.
Обіцянки Порошенка розділено на три категорії – виконано, не виконано та в процесі. У кожній з них – 10 найбільш важливих обіцянок, виконання або невиконання яких суттєво впливає на життя українців.
ВИКОНАНО
Суддівська реформа
Петро Порошенко у березні пообіцяв зняти недоторканність суддів. Сьогодні Верховна Рада 281 голосом схвалила нову редакцію закону про судоустрій та статус суддів, який розпочинає масштабне перезавантаження судової системи, переатестацію суддів, різке збільшення платні служителям Феміди та обмежує суддівську недоторканність.
Звільнення Надії Савченко
У липні 2014 року Петро Порошенко заявив, що зробить усе, аби звільнити з незаконного утримування в РФ українську льотчицю Надію Савченко. Після майже двох років тиску на Росію та її керівництво у травні 2016 року Надію Савченко обміняли на раніше затриманих на території України російських ГРУшників.
Демобілізація
Президент обіцяв, що проведе часткову демобілізацію українських військових у зоні АТО. 25 березня 2016 року Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким була звільнена у запас четверта мобілізаційна хвиля бійців АТО.
Гідні зарплати військових
Петро Порошенко заявив у січні 2016 року, що зарплати військовослужбовців будуть значно підвищені. Як результат, наразі мінімальна заробітна плата українських військових – 7 тисяч гривень. А військовослужбовці, які служать в АТО, отримують ще більше – не менше 10 тисяч гривень.
Вимоги щодо введення безвізового режиму
У травні 2015 року президент сказав, що зробить усе, щоб Україна змогла отримати безвізовий режим. Пізніше, депутати Ради прийняли низку усіх необхідних “безвізових” законопроектів.
18 грудня 2015 року Єврокомісія підтвердила виконання Україною всіх критеріїв Плану дій візової лібералізації.
Люстрація
Петро Порошенко пообіцяв підписати законопроект Про очищення влади. Закон визначає правові та організаційні засади проведення перевірки державних службовців та прирівняних до них осіб, посадових осіб органів місцевого самоврядування. Після ухвалення законопроекту Радою, президент підписав відповідний документ.
Нова поліція
Влітку 2015 президентом України було підписано проект закону Про Національну поліцію. 7 листопада 2015 року закон про нову поліцію набув чинності, а закон Про міліцію втратив силу.
Асоціація з ЄС
Ще у 2013 році, за часів Євромайдану, Петро Порошенко пообіцяв асоціацію України з ЄС.
21 березня 2014 року в Брюсселі під час позачергового Саміту між Україною та Європейським Союзом і його державами-членами відбулася церемонія підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
16 вересня 2014 року Верховна Рада та Європарламент ратифікували Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Документ набув чинності 1 листопада 2014 року.
Гроші на субсидії
Петро Порошенко у квітні 2015 року пообіцяв виділити значні кошти для покриття субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
За три дні після заяви екс-прем’єр Арсеній Яценюк повідомив, на субсидії виділено з державного бюджету 24 млрд грн.
Зменшення податків
Ще перед президентством Петро Порошенко пообіцяв зменшити кількість та ставки податків. Відповідний проект закон щодо внесення змін до Податкового кодексу та деяких законів президент підписав 31 грудня 2014 року.
Таким чином, кількість податків та зборів скоротилась з 22-х до 9.
У ПРОЦЕСІ
Боротьба з офшорами
Петро Порошенко поки встиг лише підписати Указ Про заходи щодо протидії зменшенню податкової бази і переміщенню прибутків за кордон.
Зокрема, створена робоча група, яка займається підготовкою законопроектів, направлених на боротьбу з офшорними рахунками та їх використанням в Україні.
Повернути Крим та Донбас
Президент твердо пообіцяв повернути Крим та Донбас до кінця 2016 року відразу після звільнення Надії Савченко з російської тюрми.
Нагадаємо, Петро Порошенко регулярно закликає Захід та весь світ посилити тиск на Росію. Як результат, маємо ультиматум від Євросоюзу, США та країн G7 для Росії: або санкції проти РФ тривають, або Крим та Донбас повертається до України.
До речі, нещодавно у Володимира Путіна заявили, що готові сприяти поверненню Донбасу.
Мінські домовленості
У жовтні 2015 року Петро Порошенко пообіцяв, що Мінські домовленості будуть виконані. Переговори між сторонами конфлікту у Мінську досі тривають.
Спочатку планувалось завершити переговори до кінця 2015 року, але сторони прийняли рішення продовжити засідання у Мінську і наступного року.
Україна не може домовитись з бойовиками та Росією щодо політичних та безпекових питань. У цьому напрямку ведеться активна робота. Зокрема, участь у переговорах бере колишній президент України Леонід Кучма.
Безвізовий режим з Євросоюзом
Петра Порошенка запевнили у Європі, що прискорять процес надання безвізового режиму з ЄС для України. А Верховна Рада попросила пришвидшити виконання процедур, необхідних для введення безвізового режиму. Багато українських та іноземних політиків прогнозують скасування віз вже цього літа.
Зокрема, парламент ухвалив необхідну для безвізового режиму низку законопроектів.
Депутати без недоторканності
Петро Порошенко у січні 2016 року закликав Верховну Раду зняти депутатську недоторканність.
Спікер парламенту Андрій Парубій розповів, що у Раді гальмується процес зняття недоторканності народних обранців. Серед депутатів, за словами Андрія Парубія, поки немає підтримки відповідного законопроекту.
– Виносити в зал законопроект логічно, коли є гарантія його підтримки, – каже спікер парламенту.
Вступ до НАТО
Петиція до Петра Порошенка з проханням провести референдум щодо вступу України до НАТО набрала необхідну кількість голосів.
Президент заявив, що для членства в альянсі потрібно 6-7 років роботи, щоб відповідати усім відповідних вимогам. У лютому 2016 року Рада ратифікувала угоду з НАТО про статус Представництва НАТО в Україні.
Прозорі доходи та витрати чиновників
18 березня 2016 року набув чинності закон про електронні декларації держслужбовців. З цього дня чиновники мають 60 днів на заповнення відповідних декларацій.
Базу електронних декларацій обіцяють запустити влітку, та чиновники називають різні дати.
У попередній версії закону йшла мова про кримінальну відповідальність за неправдиву інформацію в електронних деклараціях з 2017 року. Пізніше, більшість депутатів підтримали пропозицію президента ввести покарання за приховування своїх статків у декларації з 2016 року.
Не більше однієї хвилі мобілізації у 2016 році
15 квітня 2016 року президент України Петро Порошенко заявив: якщо у 2016 році буде хвиля мобілізації, то вона буде єдиною. Нагадаємо, за час проведення АТО було шість хвиль мобілізації. Планується сьома хвиля, але її поки не оголошували.
Вступ до ЄС
16 вересня 2014 року Верховна Рада та Європарламент ратифікували Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Документ набув чинності 1 листопада 2014 року. Влітку 2016 року планується введення безвізового режиму України з ЄС.
Зазначимо, Петро Порошенко заявив, що Україна до 2025 року стане членом Європейського Союзу. Поки ніяких публічних переговорів з цього приводу не ведеться.
Децентралізація
Рада прийняла низку законопроектів, які стосуються децентралізації. Було створено державний сайт, де розповідається про прогрес у цьому напрямку.
Разом з тим, є нерозглянуті законопроекти, які необхідні для децентралізації. Депутатам потрібно внести зміни до Конституції, щоб реалізувати цю реформу.
НЕ ВИКОНАНО
Енергонезалежність за два роки
Уперше за всю історію Україна пережила зиму без російського газу. Натомість газ імпортується з країн Європи – там він коштує навіть дешевше. Але Петро Порошенко переоцінив можливості та пообіцяв свого часу за два роки свого президентства зробити Україну абсолютно енергонезалежною країною.
Однак прем’єр Володимир Гройсман дав позитивний прогноз – за певних умов Україна може стати енергонезалежною країною через 3-4 роки.
Курс долара не вище 10 грн/дол
14 грудня 2014 року пролунала обіцянка Петра Порошенка стабілізувати курс долара до відмітки не вище 10 грн/дол. У червні 2016 року курс долара коливається навколо відмітки 25 грн/дол.
Страхування життя бійця АТО на 1 млн
Таку обіцянку Петро Порошенко дав українцям у травні 2014 року, коли ще був кандидатом у президенти.
Наразі одноразова грошова допомога у разі загибелі військового у зоні АТО становить 500-кратний прожитковий мінімум (близько 700 тисяч гривень).
Завершення АТО за декілька годин
26 травня 2014 року Петро Порошенко заявив, що антитерористична операція триватиме години, а не місяці.
Нагадаємо, антитерористична операція на сході України триває більше двох років.
Зарплата 1 тис. грн/день бійцям АТО
Петро Порошенко сказав, що українські військові, які беруть участь у бойових діях у зоні АТО, отримуватимуть 1 тисячу гривень на день з 26 травня 2014 року.
Бійці АТО хоч і стали отримувати більше (не менше 10 тисяч гривень на місяць), та 1 тисячу гривень за день служби їм не платять.
Звільнення 300-х суддів за 2 тижні
26 червня 2015 року Петро Порошенко пообіцяв: за два тижні будуть звільнені понад 300 суддів.
2 липня 2015 року було звільнено 47 суддів з посад за загальними обставинами. 15 липня 2015 року пезидент України звільнив трьох суддів.
Референдум щодо вступу до НАТО
У квітні 2015 року президент заявив про намір винести питання про приєднання України до НАТО на референдум. Та вже у вересні 2015 року Петро Порошенко сказав: Україна до членства в НАТО не готова.
До речі, референдум так і не відбувся.
Бойовики покинуть Україну після 26 серпня 2014 року
21 серпня 2014 року Петро Порошенко пообіцяв, що після переговорів 26 серпня у Мінську іноземні бойовики покинуть територію України.
У зоні АТО досі знаходяться російські військовослужбовці та їх командири. Показова історія – розкриття російського розвідника на Донбасі.
Скорочення контролюючих органів до 19
Петро Порошенко зробив у серпні 2014 року гучну заяву про те, що найближчим часом кількість контролюючих органів скоротиться з 83 до 19.
На даний момент існує 70 контролюючих органів, згідно з інформацією сайту reestr.fru.org.ua.
Зупинка незаконного видобутку бурштину
10 липня 2015 року президент заявив, операція по затриманню злочинців, які незаконно видобувають бурштин, завершиться за тиждень.
Але бурштиновий “бізнес” процвітає і на сьогоднішній день. Факти ICTV писали, як незаконні копачі заробляють на сонячному камені.
Богдан Амінов