28 березня у Черкасах пройшов Український Жіночий Конгрес, який відкривала віцеспікерка Верховної Ради України, співзасновниця Українського Жіночого Конгресу Олена Кондратюк.
Вона заявила, що для розвитку громад і для процесу відновлення людський жіночий капітал буде відігравати провідну роль.
– Тому ми зібралися для того, щоб разом знайти можливості, щоб разом дізнатися про права, щоб разом знайти рішення. Нам необхідно говорити про роль жінки не лише на загальнодержавному рівні, а й на регіональному. Ми вже бачимо зміну суспільної парадигми через ці нові функції і нові ролі жінок під час війни. Жінкам з радістю дають відповідальність. Але все ще не дають рівності в оплаті праці, прийнятті рішень, – заявила вона.
УЖК у Черкасах: якою є мета конгресу
Олена Кондратюк розповіла учасникам і учасницям заходу про важливу мету цьогорічного регіонального УЖК – окреслити не лише проблеми, з якими стикаються жінки в області, але й показати успішні кейси, які були впроваджені останнім часом в об’єднаних територіальних громадах, яких на Черкащині налічується 66.
Фото: УЖК
Крім того, під час обговорення “Жінки у місцевому самоврядуванні: роль та вплив на політику” учасниці дійшли висновку, що існує серйозна проблема з впливом жінок на ухвалення рішень – як на національному рівні, так і на місцевому. На їх думку, допомогти викорінити її можуть програми підтримки з громадського сектору, навчання і залученість чоловіків.
Спікерки панелі розмірковували над питанням ролі жінок у місцевій владі. Зокрема, у владі Черкаської області жінки складають лише 12%. Спостерігається тенденція, що чим ближче громада розташована до лінії фронту, то більше жінок очолюють громади. Проте “нагорі” жінок обмаль: серед керівників обласних військових адміністрацій лише одна жінка. Учасниці обговорення також задались питанням, чи підуть жінки у владу знову – після війни.
Народна депутатка України Ірина Геращенко підтвердила наявність проблеми із впливом жінок на прийняття рішень – і у парламенті, і у країні, назвавши це дуже серйозним викликом.
– Можливо, це пов’язано з воєнним станом, але у Ставці Верховного Головнокомандувача немає жодної жінки. І це неправильно у країні, де 65% складають жінки. У мирних переговорах також мають брати участь жінки, – додала народна депутатка.
Про різні можливості для лідерства жінок розповіла депутатка Черкаської обласної ради, Голова Ради розвитку громад благодійного фонду МХП-Громаді Тетяна Волочай. За її словами, фонд активно підтримує жінок у громадах, проводить навчання, допомагає жінкам проявляти лідерські якості.
Продовжуючи тему ролі жінок у місцевому самоврядуванні, Національна консультантка з питань гендерноорієнтованого врядування та створення місцевих депутатських груп з гендерних питань Любов Лук’янцева детально розповіла про бар’єри, які демотивують жінок йти у місцеву владу.
Голова ГО Горизонт змін Вікторія Феофілова зауважила, що попри значну представленість жінок у громадському секторі, спостерігається стала тенденція – якщо обговорення стосується дітей, молоді, захисту тварин, соціальних ініціатив, то там буде 90% жінок; проте якщо говоритимуть про гроші, корупцію, землю, владу, то там буде 90% чоловіків.
Вона детально розповіла, як громадські організації можуть підтримувати жінок у політиці.
Більш детально із заявами спікерів під час УЖК можна ознайомитися за посиланням.
Про те, як держава допомагає регіонам у залученні коштів міжнародних партнерів на відновлення, розповіла перша заступниця міністра розвитку громад та територій України Альона Шкрум. Вона навела статистичні дані, які підтверджують – за участі жінок відновлення ефективніше.
– У нас на сьогодні є 3 області, де на рівні сільських і селищних громад більше 50% жінок. Це Івано-Франківська, Закарпатська і Запорізька області. І ті громади, де на місцевому рівні більше депутаток-жінок, подаються на допомогу, виграють і отримують понад 60-70% грошей на відновлення, – додала вона.
Представниця ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш під час Українського Жіночого Конгресу наголосила на важливості подальшої підтримки жіночих організацій, а про те, як із б’юті-сфери перекваліфікуватися на успішну фермерку, розповіла засновниця Сімейної еко-ферми МК Перепілочка Маргарита Козаченко.
Зі свого боку своїм досвідом залучення коштів від іноземних партнерів в громаду поділилася заступниця Куяльницького сільського голови з економічних питань Софія Ходюк.
Нагадаємо, що цьогоріч УЖК.Черкаси проводить дискусії про лідерство жінок у місцевому самоврядуванні і підприємництві, про навчання фінансової грамотності, про підтримку вразливих груп жінок у сільській місцевості, а також обговорює питання посилення національної ідентичності.
Фото: УЖК