ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android

600 тис. загинуло, тіла плавали у Дніпрі. Як Київ звільняли від нацистів

Від 400 до 600 тис. загиблих, поранених і зниклих без вісти, лише за лічені тижні така ціна звільнення Києва від німецько-фашистських військ. Радянська армія спочатку захопила під українською столицею Букринський плацдарм.

Перед Букринським плацдармом майже прямовисний 100-метровий правий берег з німецькими укріпленнями, фашисти поливали наших військових рясним вогнем з усіх видів зброї. За спинами радянських воїнів стояли загранзагони, які гнали червоноармійців у пекло передової.

Річкова була солоною на смак – згадує Петро Філоненко, який потрапив на фронт в 11 років. У Дніпрі плавали тіла, а німці стріляли безперестанно.

Німці були дуже гарно оснащені – згадують ветерани і визнають, самі іноді йшли в бій голіруч.

Букринський плацдарм відволікав увагу німецького командування, а радянські війська перекинули техніку і частину військ лівим берегом до Лютіжа. І тоді армія рушила у наступ з трьох напрямків. Букрина, Лютіжа, а також з боку Житомира.

ЧитайтеДень визволення Києва від фашистських загарбників: 778 днів окупації

Після битв на Курській дузі і у Сталінграді, радянська армія мала великі втрати особового складу. Історики кажуть, військові частини треба було доукомплектовувати майже на третину і більше. Новобранців брали зокрема і зі звільненої лівобережної України – від 100  до 3 тис. людей.

Від підлітків до старих швидко забирали до лав армії – часто навіть не реєстрували, не видавали зброї, одностроїв та іменних жетонів. Люди потрапляли до так званої чорної піхоти – на її плечі лягали важкі вантажні роботи в осінній багнюці, а ще наступ.

Втім київська операція не дала німцям розбудувати східний захисний вал, розірвала їхню лінію фронту, а радянські війська розташувались у місті, а не серед поля. А ще – принесла цей успіх на конференцію у Тегерані, де лідери СРСР, США та Великобританії вирішили відкрити другий фронт проти фашистського рейху.

Факти ICTV раніше писали про 7 фактів про визволення Києва та Битву за Дніпро.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка