Автогрейдер для доріг та соціальне таксі: учасники конкурсу Громада на всі 100

громада на всі 100

10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс Громада на всі 100.

Конкурс реалізується у партнерстві Starlight Media та Українського кризового медіа-центру за підтримки Програми USAID DOBRE.

Заявку могли подавати громади України, населення яких не перевищує 100 тис. осіб і які не є обласними центрами. У фінал вийшли 40 громад, про кожну з яких ми розповімо у наших сюжетах.

Коломацька громада на Харківщині та Аджамська громада на Кіровоградщині теж змагаються за головну нагороду.

У Коломацькій громаді її витратять на автогрейдер для ремонту доріг, а в Аджамській – відкриють соціальне таксі.

Коломацька громада на Харківщині

Поки погода дає змогу, від ранньої весни й до настання морозів бригада Коломацької громади намішує 3 тонни асфальтної суміші й виїжджає ремонтувати дороги.

– Придбали всі інструменти – вітродуйку, відбійний молоток, усі інструменти. Відра, газовий балон для розігріву, у нас повністю під ключ все для аварійного ремонту наших доріг, – розповідає Дмитро Буяло, начальник відділу ЖКГ, архітектури та містобудування Коломацької селищної ради.

Також власним коштом купили трактор, регенератор асфальту та рециклер. Створили і власну ремонтну бригаду, бо винаймати підрядників не по кишені. Коломацька громада – це 34 населені пункти, й всюди – є, що ремонтувати. Утім, дозволити собі придбати автогрейдер поки не можуть. А без нього – ніяк.

Тому й вирішили у Коломаку податися на конкурс Громада на всі 100.

Голова Коломацької територіальної громади Володимир Гуртовий розповідає, що грейдер потрібен, адже є польові та грунтові дороги й кожен рік доводиться наймати грейдер.

– Наймати техніку, наймати організації, які це робитимуть, це, звичайно, дуже дорого, у нас не вистачає коштів на це, – говорить Володимир Гуртовий.

Голова громади розповідає, що самотужки латають дороги ще з 2018 року. Лише за останній рік ремонтникам вдалось у пошкоджене покриття закласти 200 тонн асфальту, а у разі перемоги на конкурсі зможуть суттєво покращити стан доріг у громаді.

Аджамська громада на Кіровоградщині

Ветеран російсько-української війни Ігор Дождєв розповідає, що для нього соціальне таксі в громаді є дуже актуальним питанням, адже після поранення у нього дуже знизився зір та в трьох місцях пошкоджено хребет, перебило обидві ноги. Чоловік ледве ходить.

Чоловік розповідає, що зараз йому необхідно відвідати лікаря, а доїхати для нього проблематично.

– Я в автобусі не зможу туди доїхати. Я взагалі більше ніж 100-300 метрів в день не ходжу, дуже мені тяжко. Припустимо, як зараз, потрібно до окуліста поїхати та наймати машину, а це близько тисячі гривень. Це дорого в наш час. Так що в моєму стані соціальне таксі – дуже потрібна річ, – говорить Ігор.

В Аджамську територіальну громаду об’єдналося 11 населених пунктів. Відстань між деякими селами – десять і більше кілометрів. У громаді мешкає понад 6 тис. людей. Понад третина – потребує соціального супроводу, послуг чи допомоги.

Соціальний працівник центру надання соціальних послуг Галина Олійник розповідає, що доводиться пішки або на велосипеді по 10-15 кілометрів переміщатися між селами.

– Ми стараємось два-три рази в тиждень обслуговувати людей. І хліб, і таблетки, комунальні послуги, банківські операції. Це все ми робимо, – говорить Галина Олійник.

Щоби поліпшити умови життя вразливих категорій населення і умови працівників соціальної сфери, громада бере участь у конкурсі Громада на всі 100. Планують придбати соціальне таксі та електроскутери для соцпрацівників, адже кількість тих, кому потрібна соціальна допомога, через війну збільшується. Ціна питання – близько 4 млн грн. Голова Аджамської територіальної громади Тетяна Зайченко розповідає, що придбати їх самотужки громаді завадила війна. Цьогоріч бюджет – дотаційний і кошти лише на життя.

– Ми були залежні від військового ПДФО і в тому році від нашої сільської маленької громади ми перенаправили все своє ПДФО на наближення нашої перемоги. А це для нашої громади в рік 65 млн. Така сума пішла на допомогу ЗСУ в державний бюджет, – говорить Тетяна Зайченко.

У громаді активно впроваджують програму Безбар’єрності та доступності до адмінбудівель. А з втіленням у життя проєкту із закупівлі соціального автобуса й електроскутерів поліпшиться надання соціальних послуг: ветерани, їхні родини та самотні пенсіонери відчуватимуть, що не покинуті напризволяще зі своїми бідами, а потрібні громаді.

Дивіться також
Нове медичне обладнання та сучасна господарська техніка: учасники конкурсу Громада на всі 100
Ірина Цимбал журналістка Факти ICTV
Категорії: Україна