Авторське право в Україні: як отримати роялті за винаходи, відео і пісні
За використання чужої інтелектуальної власності потрібно платити. Це називається авторське право. І у всьому світі його поважають. Досі ж Україна була у ганебному списку трьох сотень країн, де авторських прав не дотримуються. Крадуть музику, тексти, зображення. А виплати роялті, тобто відшкодування за користування інтелектуальною власністю – у нас у сотні разів менші, ніж за кордоном. Щоправда змінити ситуацію може нещодавно ухвалений закон.
За кожну пісню, що звучить, наприклад, у ресторані або кав’ярні, її автор має отримати винагороду – роялті. Донедавна цього дотримувалися одиниці. Організація захисту авторських прав не рідко судилася із закладами. Популярні українські музиканти вже мають своїх агентів, які відстежують, де звучить їхня музика.
Читайте: Суміш кота з пилососом – японець показав незвичайний “винахід”
В Україні розповсюджені випадки, коли компанія збирає гроші користувачів, а роялті авторам сплачує мізерні – каже заступник міністра економіки. Тому нещодавно в Україні ухвалили закон за зразком Євросоюзу та Америки, і тепер автори матимуть більше прав в організаціях, які збирають винагороду.
Тепер українці матимуть шанси співпрацювати і з міжнародною конфедерацією авторів та композиторів СІЗАК – і захищати свої авторські права по всьому світу. Але авторське право – це не лише музика, а й різні винаходи, відео, тексти, зображення. Головне їх запатентувати, тоді за будь-яке використання автору мають відраховувати роялті.
Раніше Факти ICTV повідомляли, що Вікіпедія платитиме авторам україномовних статей