Економіка та безпека: чим пояснюється інтерес США до українських АЕС

ЗАЕС в Енергодарі

Фото: Getty Images

Зацікавленість Сполучених Штатів та безпосередньо президента США Дональда Трампа українськими електростанціями свідчить про бажання американців поглибити зв’язки із українською економікою.

Принаймні такий інтерес Вашингтона випливає з останніх заяв глави Білого дому.

Втім що насправді значать тут інтереси США та як це може вплинути на економіку України під час чи після війни – дивіться в сюжеті Фактів Тижня.

Інтерес США до українських АЕС

Раніше Трамп заявив, що в російсько-українській війні фігурує “дуже велика електростанція”, яка є частиною переговорів. Президент США заявив, що сторони обговорюють те, кому дістанеться електростанція. І хоч Трамп не уточнював, про яку саме електростанцію йдеться, ймовірно, мається на увазі Запорізька АЕС, яка в центрі уваги вже кілька років повномасштабної війни.

Згодом,  речниця Білого дому Керолайн Левітт уточнила, про що казав Трамп: 

– Президент Трамп також обговорив електропостачання України та атомні електростанції. Він заявив, що Сполучені Штати можуть значно допомогти в управлінні цими станціями, – сказала вона.

За інформацією видання Financial Times, США можуть зробити це одним із пунктів угоди з Україною про рідкісноземельні мінерали. Газета стверджує, що Трамп пропонує Києву допомогу в управлінні ЗАЕС, оскільки це стало б найкращим захистом від Москви. 

Втім у коментарі речниці Білого дому Левітт лунала заява щодо атомних станцій, тобто можливе йдеться про декілька українських АЕС.

Наразі в Україні працює три атомні станції: Рівненська, Хмельницька і Південноукраїнська. Плюс Чорнобильська, яка закрита і Запорізька, яка окупована росіянами і зупинена. 

І сьогодні через часті обстріли ворогом нашої енергоінфраструктури атомна енергетика стала основною у забезпеченні України світлом.

Експерт з енергетичної безпеки Михайло Гончар, президент Центру глобалістики Стратегія XXI каже, що сьогодні АЕС забезпечують близько 56% електрогенерації України.

– Той, хто контролює (українську, – Ред.) атомну енергетику, той, по суті, контролює не тільки енергетику України в цілому, а й економіку України, – каже він.

Водночас половина енергоблоків наших станцій працюють на американському паливі. І не за горами повний перехід на це пальне. Тому так чи інакше США значною мірою вливають на українську атомну енергетику. 

У минулому міністр енергетики США Кріс Райт казав, що у США є величезний досвід в управлінні атомними електростанціями, а тому якщо це допоможе досягти миру між Україною та РФ, то Сполучені Штати “можуть це зробити”.

Втім все трохи складніше, ніж здається на перший погляд, оскільки українські АЕС мають інші ядерні реактори.

Керівник Держінспекції ядерного регулювання у 2017 – 2021 рр. Григорій Плачков каже, що компонування українських проєктів реакторів відрізняється від американських моделей.

На думку експерт з енергетичної безпеки Гончара, якщо США розмістять комплекси протиповітряної і протиракетної оборони в зонах, де знаходяться атомно-енергетичні комплекси, нададуть сучасні винищувачі F-35 та інші захисти оборони, то це дійсно може посилити безпеку станцій.

Втім, сама тема передачі українських ядерних об’єктів комусь в управління  малореальна, передусім тому, що АЕС України є державною власністю. 

Григорій Плачков каже, що сьогодні необхідно змінювати “дуже багато”, близько 18 законів України.

Окремо йдуть зобов’язання України перед ЄС, в межах яких, наприклад є те, що Енергоатом взяв в Євросоюзу кредит на €600 млн. Та і в цих договорах теж зафіксована державна власність за АЕС.

Разом з тим, все це неважливо, якщо української АЕС немає під контролем Києва. І це є тим, що дійсно може стати частиною переговорів та співпраці зі Сполученими Штатами.  

За даними агенції Reuters, якщо США допоможуть повернути Україні під контроль Запорізьку АЕС, це означатиме  демілітаризацію тисяч квадратних кілометрів і звільнення від окупації не лише самої станції, а й міста Енергодар, та сусідніх населених пунктів.

Також має бути передбачено створення безпечного автомобільного коридору до підконтрольного Україні Запоріжжя. Американська присутність тут, безумовно, могла б додати елементів безпеки.

Разом з тим, на відновлення ЗАЕС після окупації може знадобитися кілька років, що є викликом, з яким Україні також можуть допомогти американці. 

Але все це наразі є лише темою для технічних переговорів між Україною та США.

Читайте також
ЗАЕС не працюватиме без України і не працюватиме на Росію – Зеленський

Фото: Getty Images

Ілля Нежигай редактор стрічки
Категорії: Україна