Криваві розстріли та фатальні помилки копів у 2016-му: чому міліція не стала поліцією

Криваві розстріли та фатальні помилки копів у 2016-му: чому міліція не стала поліцією

Вбивство Павла Шеремета в центрі Києва і моторошна перестрілка правоохоронців у Княжичах. Україна кримінальна просто гриміла в інформаційних зведеннях. Нові патрульні поки лише радують око…

….Їхня професійна підготовка, повноваження, а іноді й страх самих себе часто не витримують критики, системно боротися  з хворобами суспільства, виявленими у 2016-му, вони поки не готові, розгул криміналу, кількість зброї на руках, безсилля поліції на дорогах.

Провал року – відеофіксація швидкості, за рік Україна спромоглася встановити 3 відеокамери на дорогах.

Зайве казати про їхню продуктивність. Загалом 2016-й, на жаль, не став роком становлення міцної правоохоронної системи.

Криве Озеро

Провінційне Криве озеро на Миколаївщини. Таких тихих селищ по Україні тисячі. Це прогриміло на всю країну в день незалежності. Місцеві поліцейські забили до смерті Олександра Цукермана. На очах матері, дружини та дітей. Лише за те, що чоловік намагався чинити опір.

Трагедія сталася ось на цьому місці за лічені метри від будинку загиблого Олександра Цукермана. За словами його родичів поліцейські надягли на нього кайданки після чого почали добивати ногами. Смертельними для чоловіка стали постріли із пістолета.

Обурені кривоозерці готові були до самосуду над поліцейськими. Після штурму відділку шукати вбивць прийшли до прокуратури.

Рятуючись від народного гніву підозрювані тікали коридором ганьби воротами під прикриттям спецпризначенців, аби самим не повторити долю Олександра Цукермана.

Зараз за гратами один із чотирьох підозрюваних – Денис Ляхвацький, він за версією слідства і стріляв у Цукермана зі свого особистого травматичного пістолета. Троє інших – під домашнім арештом. Усі вони – переатестовані зі старої міліції у поліцейські. Цей етап реформ МВС провалено. Старі кадри переважно залишилися у своїх кріслах. Зокрема, завдяки рішенням судів. А контроль громадськості, як правило, був символічним.

Дніпро

Нова патрульна поліція на противагу старим кадрам запрацювала у 32-х містах України. 12 тисяч молодих та освічених без досвіду роботи в міліції покликані змінити стару систему.

2016-го патрульні Дніпра Артем Кутушев та Ольга Макаренко стали першими жертвами злочинця під час виконання своїх обовязків. Того дня копи наздогнали водія, який проїхав на червоне світло. За кермом сидів колишній боєць роти МВС Торнадо Олександр Пугачов, який був у розшуку. На вмовляння його відпустити патрульні проявили принциповість, яка була не притаманна колишнім правоохоронцям. Під час перевірки документів Пугачов відкрив вогонь із пістолета.

Вбивцю затримали. Триває слідство. У дніпровській поліції визнають – уже після трагедії чимало копів усвідомили смертельну небезпеку цієї  роботи. Провели додаткові тренування, почали носити бронежилети і вдень. Та найголовніше стали зібраними психологічно.

Київ

Алкоголь, кілька сотень кінських сил під капотом BMW та невиправдана зухвалість – коктейль, який став смертельним для 17-річного Михайла Медведева. Він випадково опинився на передньому сидіння авто Ростислава Храпачевського. У ніч проти 7 лютого підлітки вирішили відтворити на вулицях Києва погоню з голівудських фільмів.

Витискаючи з BMW максимум, Храпачевський легко відривався від поліцейських Toyota Prius, не думаючи про безпеку інших. Пролетівши зустрічною проспектом Шевченка в центрі нічного Києва, шалене BMW вискочило на Кільцеву. Аби зупинити авто, копи, згідно з законом, відкрили по ньому вогонь.

Сергій Олійник, патрульний, який зробив фатальний постріл:

– Я тут здійснив постріли в решітку радіатора автомобіля, після того, як він здійснив наїзд на мого напарника та почав їхати на нас. 

Патрульного Сергія Олійника прокуратура Києва звинувачуює в умисному вбивсті Медведева та вимагає довічного увязнення. Та за даними судмедекспертизи смертельний свинець дістався серця хлопця рухаючись знизу догори – тобто рикошетом, переконують адвокати Оліника. Кажуть, наміру вбивати когось патрульний не мав.

…Зранку 20 липня Павло Шеремет запізнювався на ранковий ефір свого радіо шоу. Та життя відомого журналіста обірвалось в самому центрі Києва.

Вбивство Павла Шеремета вражає зухвалістю. Свої обличчя ймовірні вбивці не приховували. Їх добре видно на цьому нічному відео з камер спостережень. Однак більше інформації про хід розслідування правоохоронці не кажуть. Злочинці –  на волі. Та найголовніше – досі немає єдиної версії, кому перейшов дорогу Павло Шеремет.

Мустафа Найєм, народний депутат, товариш Шеремета, якого допитували слідчі:

– З питань які мені ставили, я так розумію, найбільше розглядається варіант того, що в цьому є іноземні сліди і що в нього був конфлікт з конкретними людьми. Ці дві версії найбільше мають аргументів. 

Княжичі

Та найрезонансніша трагедія сталася протягом останнього місяця 2016-го. Недільного ранку, 4 грудня, вся Україна прокинулася від шоку – в Княжичах під Києвом перестрілявши одне одного, загинули 5 поліцейських.

Подробиці тієї ночі досі загадка. Логіка відмовляється сприймати офіційну версію МВС – двоє розвідників у недобудові чекали на приїзд бандитів, які мали пограбувати сусідній будинок. Та раптом до нього під’їжджає авто броварської поліції охорони. Спрацювала сигналізація. ДСОшники виявили проникнення у будинок, йдуть свіжими слідами та затримують розвідників, які відмовляються показувати документи. Їм на підмогу приїздить КОРД. Спецпризначенці відразу відкривають вогонь по авто поліції охорони, куди посадили уже затриманих “розвідники”. І лише після цього почали перевіряти документи.

В.о. голови Нацполіції Вадим Троян зізнався: той, хто відкрив вогонь, сам загинув на місці трагедії. Найімовірніше йдеться про майора КОРДу Віталія Валецького, який став 5-тою жертвою фатальної ночі в Княжичах.

Більше інформації вичавити із силовиків не вдається. Справа на контролі в президента і генпрокурора.

Тарас Корніюк, журналіст:

– Відсутність результатів розслідування гучних справ, нічний розстріл у Княжичах, зростання криміногенної ситуації в країні – так завершує цей рік наша правоохорона система. Після кривавого Майдану саме реформа МВС була ледь не головною вимогою українців. Однак наразі, окрім нових патрульних, загалом маємо зміну вивіски з міліції на поліцію.

Нагадаємо, Факти ICTV пригадали усі найважливіші події 2016 року та їхній розвиток.

Тарас Корніюк, Факти ICTV.

Також дивіться:

Бій з корупцією за 140 тис. – хто і як воює з хабарниками та скільки у чиновників кешу

Два фронти “Другої світової” війни на Донбасі – 2016-й очима журналістів

Рік 2016-й: прощання з грузинами у владі, шатун і слуги народу без імунітету

Три “П”, що перевернули світ у 2016-му

Провал на Євро, застій Кличка і 117 успіхів паралімпійців у Ріо – спорт України у 2016-му

2016: українці забирають премію MTV, на сцені – Гриби, у кіно – 30 наших фільмів

За що держава платила мільярди у 2016-му і скільки вам заплатять у 2017-му

Бурштин робить із людей варварів: як Рівненщина стала Марсом, а Карпати лишаються без лісу

Ольга Тищук Директор департаменту інтернет-проектів Starlight News
Категорії: Україна