10 листопада завершилося голосування та вибір 40 фіналістів серед територіальних громад, які подалися на конкурс Громада на всі 100.
Конкурс реалізується у партнерстві Starlight Media та Українського кризового медіа-центру за підтримки Програми USAID DOBRE.
Заявку могли подавати громади України, населення яких не перевищує 100 тис. осіб і які не є обласними центрами. У фінал вийшли 40 громад, про кожну з яких ми розповімо у наших сюжетах.
Сьогодні розповідаємо про Глибоцьку громаду на Буковині та Болехівську громаду на Прикарпатті.
Глибоцька громада на Буковині
У Глибоцькій громаді на Буковині поставили собі за мету створити кулінарний хаб, який одночасно може нагодувати понад п’ять тисяч дітей.
Військовослужбовець Ілля два роки тому годував дітей, був шефом їдальні. У Глибоцькому ліцеї започаткував сучасну систему шкільного харчування.
– Запровадили мультипрофільне меню. Наші діти могли обирати, що вони будуть їсти: чи курка в бешамелі могла бути, чи якась відбивна, чи котлета. Різні види салату, різні фрукти, фруктовий салат. Робіть, що хочете, тільки щоб діти були задоволені, – каже Ілля Бугня.
Це найбільша школа в громаді – 840 учнів. Сюди шкільні автобуси привозять дітей із 13 населених пунктів. Годувати їх по-новому почали ще до війни. Завдяки змінам кількість учнів, які харчуються в школі, зросла до 80%.
Директор Глибоцького ліцею Дмитро Глобак розповідає, що діти хочуть харчуватися саме тим, що відповідає їхнім вподобанням та не завжди є корисною їжею.
Щоби привчити дітей до здорової їжі, громада хоче реалізувати проєкт кулінарного хабу та подалась на конкурс Громада на всі 100.
Голова Глибоцької громади Григорій Ванзуряк розповідає, що наступного року планується харчування всіх дітей зі школи і садочків, а це майже 12 населених пунктів, де виробляється їжа.
– Ми хотіли їх систематизувати в один такий кулінарний хаб. Кожного дня саме у тому місці виготовляти їжу з можливістю контролю електроенергії. Так буде кращий контроль з боку санітарних служб, – говорить Григорій Ванзуряк.
У Глибоцькій громаді 9 сіл, 20 тис. жителів, вона межує з Румунією, об’єднує 58 національностей та від початку створення успішно бере участь у різних проєктах.
– Написання стратегії розвитку, це і визначення основних напрямків діяльності різних наших галузей. Це і проєкти, які були реалізовані. Це проєкт підтримки сироварні Добрі газди та відкриття нашої малої IT-академії, де діти третій рік мають можливість навчатися, – додає Григорій Ванзуряк.
Академія дає результати, у громаді 30 підприємців, які працюють в IT-сфері. Якщо виграють грант на кулінарний хаб, то якісним харчуванням забезпечать малечу зі шкіл і садків, а це понад 5 тис. дітей, місцеву лікарню, можливо започаткують виїзну кухню. Хочуть довести, що комунальні заклади можуть бути прибутковими.
Болехівська громада на Прикарпатті
У Болехівській громаді на Прикарпатті на шкільному даху хочуть встановити сонячну електростанцію, яка забезпечить електроенергією не лише найбільшу школу, а й лікарню, яка вкрай необхідна в гірській громаді.
Директор Болехівського ліцею Андрій Романюк розповідає, що намагаються працювати як інтелектуальний і спортивний центр громади для того, щоб давати якісні освітні послуги дітям та навіть дорослим.
На шкільному даху хочуть встановити сонячну станцію потужністю 50 кВт. З проєктом Світло майбутнього подалися на конкурс Громада на всі 100. На оплату енергоносіїв школа в рік витрачає понад пів мільйона гривень. На зекономлені гроші хочуть оновити обладнання в кабінетах фізики та хімії. Якісна освіта має бути в будь-якому куточку України.
– Містечка, які є основою фактично нашої країни, тому що є основою всіх територіальних громад, вони мають бути такими центрами надання якісних послуг в усьому, у доступі до освіти, доступі до медицини, – розповідає Андрій Романюк.
За проєктом, сонячна станція покриватиме потреби електроенергії не лише в школі, а й у лікарні.
Участь у конкурсах та пошук грантів для віддалених громад надважливі. Це позитивні зміни в житті людей, досвід, реалізація культурних, туристичних та інфраструктурних проєктів.