Курс долара падає, євро б’є рекорди: як митні рішення США вплинули на ціни в Україні

Мита Трампа, курс валют і ціни в Україні

Факти ICTV

Тарифній війні, оголошеній Дональдом Трампом 2 квітня і згодом призупиненій, уже понад місяць. Світ зайшов у зону турбулентності, світові  фінансові ринки лихоманить, торгівля  зі Штатами перетворилася на великий ризик. Вашингтон перестав бути маяком фінансової стабільності.

Найгірше, що зумів зробити Трамп – знищити довіру до країни найбільшої економіки і відновити її буде дуже непросто.

В Україні відгомін тарифів проявився конвульсіями долара. Так різко, і так низько він не падав із часів президента Ніксона. Паралельно здійнявся догори євро. Сьогодні за нього правлять 47 грн. З іншого боку – падає в ціні нафта.

Всі ці три фактори можна пережити, якби не війна в країні, що триває вже четвертий рік. Однак навіть попри війну українці досі живуть у глобальному світі. Наші фінанси прив’язані до американської валюти, а ціни – ще й до вартості пального.

Факти вирішили проаналізувати вплив останніх фінансових потрясінь на ціни в Україні. Обвалу не сталось. Як би цинічно це не звучало – війна  підготувала нас до гірших за тарифи сценаріїв.

Курс долара падає, курс євро – росте

Готуючи цей матеріал, ми звернулися до близько десяти мереж: найбільших супермаркетів країни, аптек, автосалонів, заправок. Ми запитували, чи відчули вони наслідки торговельної війни. Відмовили всі – мовляв, не цікаво.

З журналістського досвіду, бізнес уникає коментування тем, які можуть бути некомфортними. То невже все так погано?

Що точно помітно – зміна курсу долара. Bloomberg підрахував: Трампівські мита ослабили американську валюту найбільше за два з половиною роки.

Табло українських обмінників 2 квітня, у день оголошення тарифів:

  • курс долара – 41,37 грн за 1$;
  • курс євро – 44, 6 грн за 1€.

7 квітня:

  • Курс долара – 41,19 грн за 1$;
  • Курс євро – 45,50 грн за 1€.

Нині євро – понад 47 грн за 1$. Тобто за місяць євро здорожчав майже на 2,5 гривні. А долар подешевшав на 40 копійок до 41 грн 70 копійок.

 – Трамп своєю політикою таких хаотичних різних указів, в першу чергу щодо мит, тобто міжнародної торгівлі, можна сказати, що перевертає шахову дошку. Долар, як найбільш нагійна валюта світу, перестає грати цю роль, – прокоментував Тарас Козак, засновник та президент інвестиційної групи Універ.

– З іншого боку, ми бачимо рекордну вартість євро через те, що в нас гривня прив’язана до долара, а вже всі інші валюти враховуються з тієї прив’язки, в тому числі до євро і так далі. Експерти прогнозують 49 гривень за євро, – додав Богдан Слуцький, економіст Центру економічної стратегії.

Чи підвищиться ціни в Україні

За словами економіста Іллі Несходовського, Україна купує чимало ліків у Німеччині. Торік було імпортовано ліків майже на 5 млрд доларів. Це третій за обсягом торгівельний партнер України.

Окрім медикаментів – Україна імпортує фототехніку, папір і картон, деякі продукти. Нацбанк заспокоює, що поки зміни цін не фіксує. А якщо ціни зміняться, то ненадовго.

– Ми очікуємо, що шок від цих торгових війн скоріше буде дезінфляційним. Тобто інфляція в країнах наших торгівельних партнерів буде нижчою, – прокоментував заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

Богдан Слуцький вважає, що вплив мит на ціни – скоріш “спекулятивна історія”.

– Це маркетингово можна використати. Зараз тарифи на 10 відсоткових пунктів виросли – давайте швиденько купуєте нас авто, але ми збільшили вартість на 30% через те, що ви повірите нам, бо ви цього боїтеся, – сказав економіст.

Читайте також
Економіст про нові мита США: аграрка постраждає, але загалом — без критичних наслідків
Ірина Гамалій редакторка сайту
Категорії: Економіка