Російські пілоти тренуються, а українська економіка зазнає шалених втрат. Через зліт ворожих МіГів повітряну тривогу оголошують у всіх регіонах України, адже ці винищувачі можуть нести ракети Кинджал. Тож навіть під час звичайних тренувань росіян українці мусять іти в укриття. Інколи на довгі години зачиняють підприємства й установи. Президент Володимир Зеленський доручив Міноборони, Генштабу та Кабміну запропонувати рішення, щоб вильоти МіГів не паралізували країну на години.
Російський винищувач МіГ-31 ледь не щодня кошмарить українців. Щойно він злітає в небо – усю країну паралізує повітряна тривога.
В укриття спускаються всі. Зупиняється громадський транспорт, закриваються держустанови, банки, підприємства і ТРЦ. За кожну годину повітряної тривоги магазин втрачає 10-15 відсотків денного товарообігу.
Яких збитків зазнає економіка України від цього терору – порахувати важко, відповіли нам у Держстаті та профільному міністерстві. Тим часом МіГи літають щоразу довше. У листопаді російські пілоти відпрацьовували дозаправку у повітрі та тримали українців у підвалах понад три години поспіль. Експерти кажуть, Росія може так тероризувати нас цілий день. Зараз на трьох російських аеродромах орієнтовно 13 МіГів. Вони можуть злітати по черзі, щоб тиснути психологічно на українців та душити нашу економіку.
Президент доручив військовим і Кабміну запропонувати рішення, щоб вильоти МіГів не паралізували країну на години.
Нині повітряні сили, ДСНС та профільні міністерства радяться, як виконати це доручення. Завдання складне, бо МіГ 31-К може нести гіперзвукову ракету Кинджал. Вона може долати відстань до двох тисяч кілометрів, тобто впасти у будь-якій точці України за лічені хвилини. Чи точно несе винищувач, що злетів, Кинджал – наші повітряні сили знають не завжди. Переконують, якщо розвідка наша чи іноземних партнерів повідомляє, що МіГ без ракети – тривогу не дають.
Експерти кажуть, щоб не допустити економічного терору, у випадку коли є інформація, що політ навчальний можна оголошувати не червоний рівень небезпеки, а жовтий – попереджувальний, навіть якщо МіГ із ракетою.
– Ризики запуску ракети знімати не можна і вони є. Але вони зменшуються, бо є інформація, що це польоти навчального характеру. Тим, хто може, рекомендують пройти до укриття, а тим, хто продовжує роботу – радять бути пильними і максимально стежити за повідомленнями, – каже керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Щонайменше послабити обмеження можна для добре захищеного Києва, каже експерт. Тут система Patriot показала, що Кинджали їй не страшні. Нині на сирену через зліт МіГів мляво реагують не лише українці.
– Я зустрічався з представниками інших країн, навіть ті ж німці казали – ми можемо не переривати зустріч, небезпеки нема, це тільки МіГ, – розповідає Олександр Мусієнко.
Авіаексперт Валерій Романенко каже, найдорожчі кинджали Росія застосовує дуже рідко і здебільшого цілить по стратегічних об’єктах. Тож пропонує вмикати тривогу вже на реальні пуски ракет, а не зліт винищувача. Однак у Повітряних силах кажуть, часу на евакуацію буде надто мало.
Фахівці ж переконані, якщо тривоги будуть більш точними, українці відповідальніше ставитимуться до них. І в укриття спускатиметься більше людей, навіть якщо часу на це буде менше. Яскравий приклад цьому – Ізраїль.
На те, щоб сховатися, у людей часто менш ніж хвилина. Але тривоги тут дуже точні, система визначає навіть конкретні райони міста, куди летить ракета, тож люди, не зволікаючи, реагують.
Посол Ізраїлю в Україні раніше анонсував Фактам, що така ж система може запрацювати і в Києві, її вже нібито тестують кілька місяців.
На якій стадії тестування – нам не змогли відповісти ані в Повітряних силах, ані в Київській міській військовій адміністрації. Так само невідомо, чи зможе ця система працювати у нас настільки ж точно, як і в Ізраїлі. Як подбати про безпеку людей і водночас не нашкодити економіці, остаточно має бути ухвалено Кабінетом міністрів, але там заявили, що наразі рішення немає. Експерти ж припускають, вносити корективи до тривог нині, коли Росія готується до масованих атак, не наважиться ніхто.