Один з найстаріший навчальних закладів Туреччини – Стамбульський університет. 5 століть тут готували виключно ісламських богословів. Нині викладають світські науки. Серед кількатисячної студентської братії тут безкоштовно навчаються й українці.
Діана – майбутній документознавець. За місяць отримає диплом бакалавра Стамбульського університету. Хоча вже вступила на бюджет до столичного педуніверситету.
Та випадково дізналася про державну програму “Турецькі стипендії, за якою можна безкоштовно навчатися у будь-якому виші країни, ще й отримувати стипендію вдесятеро вищу за українську. Тож, не роздумуючи, подала заявку через інтернет і отримала запрошення на співбесіду.
Співбесіда – єдина вимога. Жодних іспитів. Турецьку теж знати не обов’язково. Перший рік її безкоштовно навчають і лише потім зараховують до університету. Турецька вища школа – це не українські університети, розповідає Олена з Кропивницького. Тут акцент роблять на самоорганізацію студента. Абітурієнт сам обирає 90% дисциплін.
Дивіться: Якими будуть школи України: комп’ютеризоване лего та сучасні кабінети
Щоб перейти з курсу на курс, потрібно набрати перехідний бал і написати міні-диплом. Про хабарі тут навіть не чули. Викладати в університеті – робота престижна і високооплачувана. Професор отримує в 10 разів більше, ніж мінімальна зарплата в країні, в гривнях це приблизно 150 тис.
Кожну оцінку можна побачити в системі. Тут все комп’ютеризовано. Усіх, хто потрапляє сюди на навчання за державною програмою, забезпечують безкоштовним житлом та харчуванням.
Комфортні кімнати з усіма вигодами. Сучасний спортзал, їдальня, пральня, бібліотека, парк з фонтанами. Єдине, суворий режим – сиситема покарання дуже жорстка, якщо 3 дні прийти після 22.00 години, відчисляють з гуртожитку.
За державною програмою “Турецькі стипендії” в цій країні навчаються 16 тис студентів зі 160 країн. Півтори сотні з них – українці. Більшість дівчата, й обирають вони, як правило, гуманітарні дисципліни.
Навчатися іноземці можуть на різних рівнях – бакалавр, магістр, аспірант та докторантура. Крім безкоштовного житла та стипендії, оплачується медична страховка і навіть переліт.
Розмір стипендії залежить від рівня. Бакалавр отримує – більше 4 тис грн, магістр – 5,5 тис, аспіранти – 17,5 тис грн на місяць.
До слова, Факти писали про особливості, переваги та ціни освіти у Канаді.