Росіяни атакують тил за 30 км: як працюють дрони на оптоволокні

FPV-дрон війна

Генштаб

Ними росіяни розбивають міста, знищують нашу логістику і фактично збільшують кілометраж сірої зони.

Цьогоріч окупанти активно використовують на фронті дрони на оптоволокні. Саме завдяки цим коптерам, свого часу ворогу вдалося взяти під свій вогневий контроль трасу Юнаківка-Суджа і фактично обрізати нам шлях на Курщину.

Тепер же так званою павутиною смерті – оповита лінія зіткнення і прифронтові міста. А системи РЕБ на такі дрони не діють!

Дрони на оптоволокні: як протидіяти

Розбиті будинки, спалені автівки. Це  дорога смерті на  Сумщині. ЇЇ зафільмували бійці 67 бригади, коли обороняли Курщину. Дістатись до позицій після нового року було майже нереально. 

– Коли ми їхали, ми просто дивились прямо. проїжджали ці автівки  і трималися за ручки, щоб  швидко відкрити двері і десантуватися з тої ниви, на якій ми їхали  і все, – каже військовослужбовець 67 ОМБР з позивний “Отаман”.

Росіяни били дронами  на оптоволокні. І за місяць перерізали основний наш логістичний шлях Юнаківка-Суджа. Паралельно, ними ворог полював і на артилерію.

Навесні подібними дронами росіяни почали перерізати основні шляхи на Донеччині. Під приціл взяли дорогу на Покровськ і ускладнили нашу логістику. Згодом,  оптоволокно почали фіксувати за 20-25 кілометрів від лінії зіткнення. 

– Вона десь сидить і чекає на тебе. На зупинці наприклад, на якомусь будинку. Там вона уражає твою техніку, – розповідає командир 1 штурмової роти 49 ОШБ “Карпатська січ” Вадим.

Тепер через засилля оптоволокна, бійцям Вадима, які тримають оборону під Торецьком, на позиції доводиться  йти пішки 10-15 кілометрів. Окупанти не дають доїхати навіть до Костянтинівки. Та й саме місто вже розбиває не артилерія, а оптоволоконні дрони. Костянтиінвка під нашим контролем, але пересуватися там не можливо. 

А це сам дрон на оптоволокні. На перший погляд – звичайний FPV. Вони вже кілька років на рівні з артилерією, зупиняють ворожі штурми, спалюють техніку і бліндажі окупантів.  Щоправда, для цього треба було подолати ворожі РЕБ системи, які просто глушили зв’язок. І долітати до цілі доводилося наосліп.

– Це дрон на оптоволокні . він може тягнути  десь 3-4 кілограми  на десят ькілометрів.  без ніяких радіо  частот, радіогоризонтів, наземних частин  і всього прочого, – каже інженер Руслан Османов.

Оптоволокно використовують для передачі високоякісної картинки.  Поставив антену і лети. Дрон не видає радіосигналів,  і для ворога непомітний.  Завдяки сталому зв’язку коптери можуть летіти низько і залітати будь-куди. Але такі дрони підходять для знищення легкоброньованої техніки. бо не можуть нести багато вибухівки.. 

– Взагалі дрони на оптоволокні, вони є  повільніші звичайних. Напевно важче літати, тому що  їм дають більш складніші цілі. Їм потрібно повільно десь пролетіти перешкоду, кудись  залетіти, аби влучити саме в ціль. Для цього і є дрони на оптоволокні, аби при радіооелектронній подавленні залетіти туди,  куди хтось інший не може. Залетіти в якесь віконечко і тому подібне, – розповідає начальник пересувної майстерні роти ударних безпілотників “Perun Group” Марк.

Сам же дрон несе на собі котушку з оптоволокном і вибухівку.  Підключається до спеціальної станції, яка забезпечує захищений зв’язок. Дріт тоненький, та розірвати його майже неможливо. Хіба перерізати ножицями.

Під час польоту оптоволокно само лягає на землю і дерева. У повітрі такі дрони можуть бути півгодини і залітати на відстань до 25-30 кілометрів

– Взагалі прийнято там вважати, що дрони на овтоволокні  не є дуже маневрені. Можливо, і так. Вони є повільніші, але ти всеодно можеш маневрувати  як і повертати  ліворуч, праворуч. Тому що є певні відрізки, де варто їх облетіти, тому що там є дуже великий  ризик обриву волокна, то це не є суто по прямій летіти, – каже начальник пересувної майстерні роти ударних безпілотників “Perun Group” Марк.

Вперше подібні дрони випробували ще в кінці 22-го . Але тоді на фронті мало було РЕБ систем, і уваги на ці розробки не звернули. Натомість, росіяни про них загадали минулого року.

Випробували на Харківщині, масштабували  виробництво і тепер активно розбивають нашу логістику й тили. Українські сили оборони лише кілька місяців тому почали  використовувати оптоволокно. 

Як захиститися від дронів на оптоволокні

Захиститись від таких дронів складно.. Основні траси до фронта, як росіяни так і ми почали обтягувати ось такими коридорами з сіток. На них дрон може заплутатися  і прямого влучання в техніку не буде.  Але це не панацея, бо вдало навчений пілот, знайде шпарину, як залетіти на трасу і знищити все що йому треба. 

Та часу у нас не багато. Маємо придумати не лише протидію, а й самим наростити виробництво дронів на оптоволокні. Інакше, умовний тил вважатиметься за 50 кілометрів від від лінії зіткнення. 

Олег Корнієнко, Захар Комах. Факти ICTV

Читайте також
Під Москвою дрони атакували Краснозаводський хімзавод, де виробляють вибухівку
Євгенія Мороз редакторка стрічки новин