С-400, Прорив та Солнцепьоки: як ЗСУ нищать гордість російської армії

С-400, Прорив та Солнцепьоки: як ЗСУ нищать гордість російської армії

Росіяни втратили в Україні цінної техніки на мільярди доларів. Рідкісні комплекси С-400, новітні танки Прорив чи Солнцепьоки – спалюють наші військові дронами з неба в глибокому тилу ворога за багато кілометрів від лінії фронту. А коли зразки дорогого озброєння ще й потрапляють до інженерів ЗСУ – це означає розкриття секретів і слабких місць окупанта.

Втрати російських армійців в Україні за чисельністю переважили триста тисяч, а це вже населення обласних центрів таких як Бєлгород або Калуга. Рахувати втрати холопів у м’ясних штурмах – не барське діло.

Інакше з технікою і боєприпасами. У війні з Україною – то найдорожчі для росіян втрати. Замінювати їх швидко, на відміну від живої сили, важко. А часом і просто неможливо. Тим паче якщо йдеться про знищені рідкісні творіння російського воєнпрому.

Утім, у Генштабі статистику ліквідованої особливо цінної техніки окупантів  – не розголошують. Пояснюють: такі цифри одиничні, тобто не можна сказати що сотні установок знищено. Тому що в самих росіян на озброєнні стільки немає.

Повідомляли про два захоплених таких ракетно-гарматних комплекси. Від лютого 2022, за даними Генштабу, росіяни вже втратили майже п’ять з половиною тисяч танків. Пів сотні з них, підрахували аналітики з Нідерландів – розхвалений Прорив.

– Їх не завжди можна відтягнуть із зони бойових дій, ну ви уявляєте, вогонь артилерії або якась сіра зона – це постійно наш вогонь, – пояснює представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генерального штабу ЗСУ Андрій Рудик.

Зазвичай, ворог такі одиниці тримає на відстані – кілометрів щонайменше за двадцять  до лінії фронту.  А ще ретельно маскує, задля збереження. Попри те, українським воїнам вдається діставати вогнем унікальну техніку.

Рідкісну батарею протиповітряної оборони С-300 влітку спалили Сили оборони Півдня. Два головних ракетно-зенітних комплекси повітряно-космічних сил Росії С-400 наші воїни вполювали поблизу Євпаторії та на мисі Тарханкут в окупованому Криму.

– Це достатньо дорогі системи, які хоч Росія і випускає,  але швидко замістити їх не зможе, – каже доктор історичних наук, професор Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Андрій Харук.

З літа 2022 побільшало повідомлень в мережі від бойових підрозділів про знищені рідкісні машини окупантів.  Зокрема, відомо про щонайменше п’ять знешкоджених Солнцепьоків ворога за останні чотири місяці. З Солнцепьока вакуумними боєприпасами – противник створює газову хмару, яка труїть людей на багато кілометрів навколо.

– Солнцепьоки безперечно належать до пріоритетних цілей. Ця система є достатньо рідкісна, знищення кожної з них це достатньо серйозний удар, – запевняє Андрій Харук.

За даними видання нідерландських аналітиків Орекс, що збирають дані з відкритих джерел, від лютого 2022 в Україні росіяни втратили вже 13 Солнцепьоків і сім заряджальних установок до них. Це такі собі крани-маніпулятори. Без них вставити ракету в чарунки нагорі Солнцепьока – місія неможлива.

А ще краще, коли такі рідкісні зразки опиняються в руках інженерів ЗСУ. Ті розбирають їх до гвинтика.

– Ми можемо дослідити чи там справді є ті характеристики, які Російська Федерація заявляє, по друге ми ж можемо дослідити як з ними ефективно боротись, – каже Андрій Рудик.

Втрати російської техніки в Україні обраховуються мільярдами американських доларів. Утім, оцінювати рідкісне озброєння виключно грошима – хибно. Тож, щоразу, коли розглядаємо в мережі відео спаленого Солнцепьока чи іншої гордості другої армії світу, пам’ятаймо:  це здобута і дорого оплачена ймовірна перевага наших захисників на передовій.

Інна Гуріненко журналістка програми Вікна-новини
Категорії: Україна