Третя газова війна: як Україна готується до закінчення контракту з Газпромом

Як Україна готується до закінчення контракту з Газпромом

На календарі вже майже літо, але українські газовики активно готуються до зими. Бо наступний опалювальний сезон може стати справжнім випробуванням для вітчизняної газотранспортної системи.

З 2020 року закінчується транзитний контракт із Газпромом. Тож у Москві можуть повністю зупинити прокачку українською трубою. Аби уникнути дефіциту палива, а заодно й шантажу росіян, Нафтогаз планує запастися газом заздалегідь.

У такому разі, як 10 років тому, нашу трубу доведеться перевести в реверсний режим, тобто розвернути потік газу на схід. Знову стануть у пригоді і наші підземні сховища – нині їх активно наповнюють. Нині в сховища вже закачали понад 10 млрд кубів. Та до зими потрібно вдвічі більше. А це – додаткові витрати.

Де залучити необхідну суму – радитимуться з урядом. А тим часом газовики відпрацьовують технічні нюанси: розраховують реверс, аби тиск у системі не впав навіть після блокади росіян. Про можливий розворот нашої ГТС попередили і європейських партнерів. Кажуть: після газових криз 2006-го та 2009-го – готові до будь-яких сюрпризів.

Читайте: Санкції США проти Північного потоку-2 підуть на користь Газпрому – Нафтогаз

В Нафтогазі все ж сподіваються, що Газпром таки підпише новий транзитний контракт. Але коли та на яких умовах – залежить саме від того, наскільки добре Україна підготується до можливого перекриття вентиля.

Україні новий контракт вигідно підписувати лише на ринкових європейських принципах. Саме тому взимку буде надзвичайно важливо витримати тиск Газпрому, наголошують фахівці. Тим часом Європа в разі зупинки транзиту Україною опиниться в монополії морських трубопроводів Газпрому. Окрім політичних ризиків, це несе ще й технічні. Якщо, наприклад, знадобиться терміновий ремонт, на глибині його швидко не зробиш.

Тож відмовитися від нашої труби Росії буде вкрай важко. І в України ще є шанси відстояти національні інтереси. При цьому, споживачі від чергової газової блокади не постраждають, сподіваються в Нафтогазі, якщо уряд усе ж знайде потрібні кошти для додаткових запасів палива. Бо повна готовність до перекриття вентиля – найкращий запобіжник від газового шантажу.

До слова, Факти ICTV розповідали про те, що Нафтогаз подав скаргу на Газпром в Єврокомісію.

Категорії: Україна