У день другого туру виборів, 21 квітня, о 20:00 сайт Факти ICTV оприлюднить підсумки голосування за даними Національного екзит-полу.

Як проходить опитування громадян, чому дослідженням Національного екзит-полу слід довіряти, а також, як поводитись виборцям на дільницях і головне, як не допустити фальшування - читайте далі.

Що таке екзит-поли?
Екзит-поли - це соціологічні опитування виборців, які проводяться у день голосування на виході з виборчих дільниць.
Навіщо вони потрібні?
Вони контролюють якість та прозорість виборчих процедур. Окрім того, оприлюднюються вже у день виборів і мають незначну похибку (до 2,5%), що дозволяє дізнатись приблизні результати вже після закриття дільниць.
Як давно вони існують в Україні?
Екзит-поли - частина політичної культури в Україні. Їх почали проводити у 1998 році на парламентських виборах. З того часу їх використовують щорічно.
Коли оголосять результати Національного екзит-полу?
Попередні результати з'являться о 20:00 21-го квітня.

Більш детальні дані - о 22:00.

Нагадаємо, що офіційні дані ЦВК оприлюднить протягом 10 днів після голосування, тобто до 1 травня.
На чому базуються результати Національного екзит-полу?
400

Кількість виборчих дільниць
17 000

Кількість респондентів
1000

Кількість інтерв'юерів від Національного екзит-полу
Чому треба вірити саме Національному екзит-полу?
По-перше, Національний екзит-пол фінансується міжнародними організаціями та не залежить від політичних сил або кандидатів, на відміну від ряду інших екзит-полів, які також будуть проводитись у цей день.

По-друге, якість результатів гарантуватимуть одразу дві соціологічні компанії (КМІС та Центр Разумкова), які будуть одночасно робити опитування.
Які межі похибки?
У вибірки для опитувань не включають спеціальні дільниці (лікарні, в'язниці, військові частини, закордонні дільниці та голосування на дому). Це близько 5% виборців. Саме тому можлива похибка до 2,5%.
Для порівняння, у першому турі вона склала 1,97%, у 2012 році - 1,9%, у 2014 році - 1,3%.
Тобто, 21 квітня вже буде відомо, хто переміг?
Ні. Офіціні результати ЦВК оприлюднить після опрацювання 100% протоколів, а на це їм відведено до 10 днів. Втім, оскільки похибка незначна (до 2,5%), а розрив між кандидатами за попередніми опитуваннями великий, можна буде припустити, хто переможе.
Як будуть проводити опитування?
Інтерв'юери обиратимуть кожного 12-го виборця, що виходить з дільниці. Буде проведене анонімне опитування - респондент сам заповнює паперову анкету і вкидає її в скриньку екзит-полу. Анкета міститиме питання про вибір, який зробила особа, її стать, вікову групу, освіту, а також час прийняття рішення. На основі цих даних соціологи складуть портрет виборця кожного з кандидатів.
В Україні екзит-поли відіграють особливу роль – це не просто необхідна умова нічних ток-шоу, а це форма контролю громадськості над чесністю і об'єктивністю виборів. Згідно з нашим опитуванням, майже 70% громадян не вірять в те, що вибори будуть чесними. Тому дуже потрібне таке відкрите дослідження, яке буде показувати, наскільки об'єктивно був проведений підрахунок голосів.
Ірина Бекешкіна
Директор фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва
За чесністю та прозорістю слідкуватиме Громадська мережа Опора
Спостерігачі з Опори будуть фіксувати всі порушення на виборчих дільницях – фотографування бюлетеня, видача бюлетенів особам, які не мали на це право, не дотримання членами виборчої комісії своїх обов'язків та ін.
Окрім того, вони також будуть збирати дані про результати голосування, які оприлюднять зранку 22 квітня.
На чому будуть базуватись результати Опори?
1500

Кількість виборчих дільниць
3200

Кількість спостерігачів
3 000 000

Кількість бюлетенів, результати яких будуть враховуватись
Ми слідкуємо за дотриманням процедур. Наші спостерігачі, покриваючи 1500 дільниць, мають доступ до результатів голосування близько 3 млн громадян. Ці голоси враховуються виключно, якщо було дотримано всіх процедур і спостерігач довіряє результату підрахунку і результату голосування.
Ольга Айвазовська
Голова Правління Громадянської мережі Опора
Очікування людей від цьогорічних виборів – високі. Тим не менш, 70% населення не вірить в їх чесність.

Та результати голосування будуть залежати в тому числі і від доброчесності та відповідальності самих же громадян. Все починається з бажання з'явитись на дільниці і проголосувати. Закінчується ж – свідомим голосом, на який не вплинули ані грошова мотивація, ані нав'язані думки друзів/родичів/колег.

Важлива складова – громадський контроль. Небайдужість до виборчого процесу та правильна реакція на фальсифікацікації – чергова запорука чесності та прозорості.


Побачивши підозрілу поведінку, зверніть на це увагу - можливо на ваших очах розгортається схема фальсифікації.

Для того, щоб ви змоги розпізнати порушення, Факти ICTV нагадують про класичні схеми, до яких можуть вдаватись фальсифікатори.

Карусель
Людина виносить чистий бюлетень за межі дільниці і передає його керівнику схеми, той заповнює потрібні поля і передає бюлетень наступній людині, яка йде голосувати. В урну вона кидає попередньо заповнений бюлетень, а свій чистий виносить з дільниці і віддає керівнику.

Тому, якщо вас будуть просити за винагороду винести свій бюлетень, не погоджуйтесь - вас намагаються вплутати у схему.
Мертві душі
Технологія не нова - в списки виборців вносять імена померлих або неіснуючих осіб, а потім за них же голосують. Однак цьогоріч ситуація особлива – можуть бути маніпуляції з жителями тимчасово окупованих територій та заробітчанами, які знаходиться закордоном.

Тому прийшовши на дільницю, зверніть увагу, чи ніхто не встиг залишити свій підпис в списку виборців за родича чи знайомого, який точно перебуває не за місцем реєстрації, або ж і за кордоном.
Вкидання
Опускаючи свій бюлетень в урну, виборець підкладає ще декілька заздалегідь заповнених аркушів.

Такі схеми використовують ближче до закриття дільниць – стає зрозуміло, скільки виборців не з'явилось і скільки вільних бюлетенів залишається.
Зникаючі чорнила та недійсні бюлетені
Будьте уважні - у кабінки для голосувань можуть класти ручки, чорнила яких з часом зникають. При підрахунку голосів такий бюлетень вважається недійсним. Краще приходити зі своєю ручкою.

Окрім того, бюлетень може бути заздалегідь недійсним – уважно перевірте, чи наявні на ньому всі підписи і чи немає додаткових позначок.
Класичний підкуп
Класична схема, коли біля дільниць ходять люди, пропонючи гроші за голос.
Однак це стає складніше відслідкувати – більше не популярно передавати гроші з рук у руки, ризикуючи бути поміченими. Переписку ведуть через меседжери, а гроші перекидають на картку. В підтвердження того, що виборець виконав умови, він просто висилає фото свого бюлетеня "замовнику".
Хустинка
Це можна вважати не окремою махінацією, а продовженням попередніх. Члени виборчої дільниці, які задіяні в схемі, одягають аксесуар (хустинку, значок, брошку та ін.), який вирізняє їх з-поміж інших. Напередодні закриття дільниці до цього члена комісії приходять учасники схеми з будь-якими паспортами і голосують за "мертвих душ" або за тих, хто не з'явився.
Якщо ви стали свідками порушень законодавства - не соромтесь фіксувати все на фото та відео, одразу звертайтесь до Національної поліції за номером 102, за регіональними контактами Опори на сайті oporaua.org.

Якщо ж вам потрібна фахова юридична допомога, то користуйтесь гарячою лінією безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

І пам'ятайте - не варто самостійно намагатися зупинити порушення, інакше вас можуть попросити покинути виборчу дільницю.