Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив полонених українських військових з полку Азов до реальних термінів ув’язнення у колоніях суворого режиму.
Про це повідомляє російське видання Медіазона.
Які терміни ув’язнення дали військовополоненим
Полонених українців звинувачують у тому, що вони в різний час служили в Азові й нібито висловлювали “негативне ставлення до російськомовного населення”, а також дотримувалися “проукраїнських радикальних поглядів”.
Йдеться про три статті Кримінального кодексу РФ: насильницьке захоплення влади (ч. 4 ст. 35, ст. 278), організація діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 205.5) та проходження навчання для терористичної діяльності (ст. 205.3).
Деякі з них обороняли Маріуполь та комбінат Азовсталь, а інші на момент повномасштабного вторнення Росії в Україну вже залишили службу і були затримані вдома або під час фільтрації.
Обвинувачення базується на тому, що 2 серпня 2022 року Верховний суд РФ визнав полк спецпризначення Нацгвардії України Азов терористичною організацією.
Трійка російських суддів засудила:
- до 23 років — Олексія Смикова;
- до 22 років — Ярослава Ждамарова, Олександра Мероченця, Микиту Тімоніна, Олександра Мухіна, Олега Тишкула, Артура Грецького;
- до 20 років – Олександра Ірха та Артема Гребешкова;
- до 19 – Анатолія Грицика;
- до 17 років – Олега Міжгородського;
- до 13 – Олега Жаркова.
Усі вони планують оскаржити вироки.
Ще 11 фігурантам так званої справи Азову, які повернулися в Україну в рамках обміну полоненими, вироки винесли заочно.
Зокрема, Давида Касаткіна та Дмитра Лабінського засудили до 23 років.
До 13 років колонії загального режиму засудили: Олену Бондарчук, Лілію Павріанідіс, Олену Аврамову, Ірину Могитич, Владиславу Майбороду, Ніну Бондаренко та Марину Текін.
До 14 років – Лілію Руденко та Наталю Гольфінер.
У вересні 2024 року усіх дев’ятьох звільнили під час обміну полоненими. Вони працювали кухарками в Азові.
Щодо загиблого в ростовському СІЗО Олександра Іщенка справу закрили, тож вирок йому не виносили.
Омбудсмен про незаконні вироки Росії для українських захисників
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відреагував на інформацію про те, що у Ростові-на-Дону винесли вирок 23 українським військовополоненим, які служили у полку Азов. Суд у Росії призначив їм покарання у вигляді ув’язнення від 13 до 23 років, половину з них – у колонії суворого режиму.
За словами українського омбудсмена, військовополонених звинуватили в нібито “насильницькому захопленні влади, організації діяльності терористичної організації та проходженні навчання для терористичної діяльності”.
Він звернув увагу, що ще 11 фігурантів справи Азова були заочно засуджені, оскільки вони вже повернулися до України внаслідок обміну військовополоненими. Лубінець наголосив, що міжнародне гуманітарне право забороняє суд щодо полонених.
Український омбудсмен звернувся з офіційними листами до Організації Об’єднаних Націй та Міжнародного комітету Червоного Хреста для фіксації порушень норм міжнародного гуманітарного права.
На його думку, міжнародна спільнота не може залишатися осторонь цих грубих порушень. Він переконаний, що потрібно вжити рішучих заходів для звільнення українських військовополонених та притягнення РФ до відповідальності за порушення МГП.
– Варто розуміти, що такі “суди” — це гра РФ! Агресор намагається виставити українських воїнів “злочинцями”. Нам же варто донести міжнародній спільноті, що це не так, – сказав Лубінець.
За його словами, українські військовополонені — це комбатанти, а не злочинці. Вони виконували свій обов’язок перед державою, захищаючи територіальну цілісність та суверенітет України.
Відповідно до міжнародного гуманітарного права, вони мають законний статус і не можуть бути переслідувані за виконання військового обов’язку. Дії Росії — це створення картинки на внутрішню та зовнішню аудиторію, щоб дискредитувати Україну, пояснив омбудсмен.
Дмитро Лубінець звернув увагу, що Україна дотримується міжнародного права. На його думку, світ має засудити незаконні російські вироки щодо українських військових.