Міста поряд з «лінією зіткнення». Які вони? Похмурі, суворі, мілітаризовані та депресивні? Покинуті бізнесом? Без яскравих культурних та інфраструктурних проєктів?

Зовсім ні! Висока активність громадських організацій, оновлення інфраструктури і міського середовища, сміливі інновації та бурхливі зміни – такі міста на сході України, для яких близькість до «лінії зіткнення» означає не тільки ризики, а й нові можливості. Програма ООН із відновлення та розбудови миру в Україні наочно показує, чим дихають міста, наскільки потужні громадські організації та які неймовірні люди живуть на цих територіях.

Бердянськ – місто для відпочинку та активних змін
Бердянськ – це 120 тис. жителів, один із двох азовських портів України, найбільший азовський курорт, найвище оглядове колесо в Україні, а також це великий промисловий центр. Окрім того, це місто, де живуть ініціативні та активні громадяни, які не бояться брати відповідальність за зміни у громаді.

Фото: Ficus Films
Серед найактивніших громадських організацій можу назвати Жінки майбутнього, Добрі справи, Пролісок. Активістка Оксана Антолік, секретарка нашої робочої групи, є ініціатором багатьох проєктів та ініціатив.
Олександр Свідло
Секретар Бердянської міської ради
Завдяки підтримці ПРООН у нас було втілено багато проєктів та міні-ініціатив. Дуже цікавий проєкт втілила Інна Тихомірова – це Червоний Хрест України в місті Бердянськ, він стосується надання першої допомоги.
Оксана Антолік
Громадська активістка
Як врятувати життя людині – інструкція в дії
- Цей проєкт був дуже важливий для Бердянського Червоного Хреста, тому що в межах цього проєкту я закупила манекени, тренажери, щоб навчити населення надавати першу допомогу, – розповіла активістка Інна Тихомірова.

Завдяки тренажерам люди краще запам'ятовують інформацію, яку почули під час тренінгу. Учні самостійно пробують на тренажерах надавати першу допомогу, проводити реанімацію та інші маніпуляції.

- Я вважаю, що ми маємо навчати дітей уже у дитячому садку, тоді виховаємо людей, які знатимуть, як надавати допомогу. Вони розумітимуть, що таке безпека, що таке людське життя, і наскільки воно цінне, – наголосила Тихомірова.

Фото: Ficus Films
Нові технології на захисті людей проти пандемії
У Бердянську придбали два 3D-принтери, за допомогою яких для медичного персоналу лікарні, виготовляються захисні екрани.

- Тут можна друкувати й обідки, і спеціальні маски. Це спеціальний обідок, на який кріплять екран для того, щоб уберегти від потрапляння повітряно-крапельної інфекції. Також ми друкували сувеніри для діток, влаштовували конкурси. Але насамперед це був захист медиків, військових, поштарів і соціальних працівників, – зазначила глава ГО "Добрі справи" Олена Шатунова.
На захисті жінок проти домашнього насилля
У Бердянську функціонує денне відділення притулку Бердянського міського центру соціальних служб. Там допомагають жінкам, які зазнали домашнього насилля. Це складний психологічний, а іноді і фізичний, шлях для людини. Тому у Бердянську жінок не залишають наодинці з таким горем.

- Тут відбуваються в нас усі консультації психологічні. Тут ми також організовуємо групові зустрічі клієнтів, які приходять сюди двічі на місяць, – розповіла завідувачка денного відділення для жінок Наталія Шульте.

Є також притулок, де можуть мешкати жінки. На цій території вони можуть проживати у комфортних умовах разом із дітьми. Там є все необхідне: зручні та затишні кімнати, сучасна та стильна кухня, а головне – підтримка та відсутність насилля. Притулок розрахований на 12 людей.

- У притулку є весь необхідний посуд для того, щоби вони могли тут комфортно перебувати і не виникало у них жодних труднощів, – переконує Наталія Шульте.

Фото: Ficus Films
Косплей-простір на базі клубу Маяк
У місті функціонує косплей-простір на базі клубу Маяк. Відділ культури Бердянської міської ради на безкоштовній основі надав приміщення, а також забезпечив технічним персоналом.

Там можуть займатися як дорослі, так і діти. Там є змога і співати, і танцювати, а також самостійно створювати костюми для вистав. Ба більше, у базі простору на добровільних засадах працює волонтерка, режисерка Світлана Малишева, яка вчить акторській майстерності всіх відвідувачів. Уже реалізовано спектакль, який має назву Великий павучок. Це українська музична казка, прем'єра очікується на Всеукраїнському фестивалі Казки України.

Фото: Ficus Films
Кирилівка - один з найпопулярніших курортів в Україні
Ще один популярний курорт на Азовському морі – селище Кирилівка.

Там проживає 3,5 тис. жителів. Проте курортне селище щороку приймає близько 2 млн відпочивальників. Ба більше, там розташовано найбільше пансіонатів на азовському курорті.

Кирилівка – це також селище, яке стрімко змінює свій простір. Кирилівські пляжі і бази відпочинку розташовані на двох косах: на схід від селища це коса Пересип, на захід – Федотова коса.

Фото: Дмитро Антонов
Як у Кирилівці налагоджують благоустрій
Федотова коса у Кирилівці за багато років існування вперше отримала вуличне освітлення шляхом співфінансування місцевого бюджету та ПРООН.

- Коса Федотова – це найбільша вулиця в Кирилівці, де розташована велика кількість баз відпочинку. Це молодіжний осередок відпочинку, і тому питання освітлення цієї вулиці має велике значення, адже це і безпека туристів, і комфорт їхнього перебування, – зазначила перша заступниця селищного голови Кирилівки Марина Логінова.

Фото: Ficus Films

Як у Кирилівці відремонтували відділок поліції та зробили його доступнішим для громадян
- Завдяки співпраці з ПРООН, що здійснювалася у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру, було зроблено ремонт вхідної групи у відділенні поліції, зокрема для маломобільних груп населення. Також був проведений ремонт холу, і приміщення, яке прилягає до чергової частини відділення поліції, – зазначив в.о. очільника кирилівського відділення поліції Євген Слабушев.

Фото: Ficus Films

Для довідки:

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.