Сучасні технології використовуються, щоб дати людям можливість вибору. Але в той же час технологія служить на зло. Вона дає нечесним гравцям можливість підривати наші демократичні процеси.
Пропаганда, як термін, має історію, а дезінформація завжди широко використовувалась в ході холодної війни для підриву довіри до держави.
На сьогодні нашими реальними друзями мають стати високошвидкісні точні платформи, які дають можливість виявляти будь-яку дезінформацію.
Нові технології забрали фільтри колишніх часів і ті, хто намагається зараз навести безлад в наших головах мають до нас прямий доступ.
Досягнення в машинному навчанні та штучному інтелекті набагато спростили завдання з перекручення та поширення різноманітних історій безкінечну кількість разів. Ці речі стали набагато швидшими, простішими і дешевшими.
Росія вже кілька років користується цим фактом. Є докази, що цим активно користуються й інші держави: Іран та Китай. Втручання не тільки поширюється, а стає більшим та розумнішим.
Читайте: Мафія, терор та пропаганда – основні аспекти правління Путіна. Що буде після нього
Такі речі підривають довіру громадськості до наших державних установ, якщо ми не вживатимемо заходів протидій.
Сьогодні у всьому демократичному світі цей виклик дуже серйозний. Саме тому я створив транснаціональний комітет з питань боротьби за чесні вибори. Ми хотіли би співпрацювати з бізнесом, політиками і мас-медіа по обидва боки Атлантики, аби знайти нові рішення.
Соціальні медіа в Україні зазнають значно більшої кількості пропагандистських атак, ніж в інших країнах.
Ми відстежували питання вбивства Захарченка в Донецьку і висновки вражаючі – на певних платформах соціальних медіа третина розмов контролюються акаунтами, які були створені лише для пропаганди.
Читайте: Катастрофа МН-17: чому Росія продовжує поширювати фейки
За нашими оцінками, в Україні всі розмови в соціальних медіа піддаються штучному впливу значно сильніше, ніж в інших країнах.
Цей вплив на 50% вище, ніж ми його спостерігаємо в інших країнах, де проводимо подібний моніторинг, наприклад, у Швеції, Італії чи Мексиці.
Ми оголосили, що наша робоча група з питань українських виборів буде моніторити втручання у вибори в Україні. Ми пропонуватимемо практичні рішення для цих проблем.
Читайте: Україна пропонує непогані можливості. Чому відновлюється довіра інвесторів
Але найсерйозніша вакцина від такого впливу – це усвідомлення громадянами, що необхідно критично сприймати все, що бачиш і перевіряти факти. Треба розробити певні інструменти, які б допомагали реагувати на ці нові хвилі пропаганди та фейків.
Автор: Андерс Фог Расмуссен, данський політик, прем’єр-міністр Данії в 2001–2009 роках, генеральний секретар НАТО в 2009-2014 роках.