

час і віра – головні
Близько 9-10 млн людей у рік помирають через онкологічні захворювання в усьому світі. Щороку діагностується більше 20 млн нових випадків. Рак значно помолодшав: все частіше діагностують онкологію у дітей, підлітків і 20-річних людей, і це турбує лікарів усього світу. Деякі вже навіть говорять про цілу епідемію.
НАШІ ЕКСПЕРТИ

Ольга
Пономарьова
кандидатка медичних наук, завідувачка відділення хіміотерапії Київського міського онкоцентру, доцент кафедри онкології Національного університету охорони здоров’я ім. П. Л. Шупика.

Юлія
НОВИЦЬКА
лікарка-онколог, член міжнародних професійних асоціацій: Американської спілки клінічної онкології (ASCO), Європейської спілки медичної онкології (ESMO), Європейської школи онкології (ESO), Української спілки клінічних онкологів (USCO).

Катерина
ГЛОВАЦЬКА
лікарка-онколог відділення хіміотерапії Одеського регіонального клінічного протипухлинного центру.

Зоя
МАКСИМОВА
лікарка паліативної допомоги.

Андрій
БОБРОВНИК
клінічний онколог, працює в КНП Хмельницький обласний протипухлинний центр.

Савва
МАГДЕБУРА
лікар-онколог.

Ірина
БОГОМОЛЕЦЬ
онкохірург, мамолог, онкодерматолог, лазерний хірург.

Наталія
ОНІПКО
президентка благодійного фонду “Запорука”, який опікується онкохворими дітьми.

Лілія
СІРОХА
психолог БФ “Запорука”, працює в дитячому відділенні Національного інституту раку.

Мар’яна
НИЧ
психолог БФ “Запорука”, працює у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

Алла
АНТОНОВА
психолог БФ “Запорука”, працює в Інституті нейрохірургії.

Тетяна
МАКОВСЬКА
фізичний терапевт, провідна фахівчиня реабілітаційної служби БФ “Запорука”.

Олена
ЕРМОЛЕНКО
засновниця ГО “Тім”, яка створила безліч виробів, що значно полегшують життя людям з важкими хворобами.
ОНКОХВОРОБИ
Найпоширеніші типи раку у світі сьогодні та прогнози на майбутнє
Рак став однією з найбільших загроз сучасного світу. Все частіше діагностують онкологію, яка раніше вважалась хворобою старших людей, у дітей, підлітків, молоді. А прогнози експертів щодо зростання онкозахворюваності до 2050 року викликають занепокоєння.

Найпоширеніші види раку у світі
За даними ВООЗ, у 2022 році у 185 країнах було зареєстровано близько 20 млн нових випадків раку, серед яких 9,7 млн — летальні.
Рак легенів був найбільш часто діагностованим діагнозом у 2022 році, відповідальним за майже 2,5 млн нових випадків або кожен восьмий рак у всьому світі (12,4% усіх ракових захворювань у світі), за ним йдуть рак жіночих грудей (11,6%), колоректальний (9,6%), простати (7,3%) і шлунка (4,9%).
Найпоширенішим видом у всьому світі виявився рак легенів – 12,4% від загальної кількості онкохвороб.
У 157 країнах світу в жінок найчастіше діагностували рак молочних залоз (11,6%). Третє місце посів колоректальний рак (9,6%), після нього – рак простати (7,3%) і рак шлунка (4,9%).
Згідно зі статистикою МОЗ, в Україні найпоширеніші типи раку в жінок — це рак молочної залози, тіла та шийки матки, ободової кишки й щитоподібної залози.
У чоловіків — рак передміхурової залози, легенів, ободової та прямої кишки, сечового міхура і нирки.
Яких типів раку більшає серед молоді
Поки кількість деяких ракових захворювань у людей похилого віку зменшується, серед молодих людей до 50 років захворюваність на рак зростає.
Щорічний звіт Американського онкологічного товариства (ACS) показав, що кількість нових випадків зростає — з 1,9 млн у 2022 році до понад 2 млн у 2023 році.
Більшість із них припадає на молодих людей. У цій віковій групі показник захворюваності на рак у певний період збільшувався — на 1-2% щороку з 1995 до 2020-го.
Найпоширенішими видами раку, який реєстрували в молодих людей, були рак молочної залози, рак простати, колоректальний рак і рак шийки матки.
І попри те, що колоректальний рак та рак товстої кишки досі переважно вражає людей похилого віку, зараз це основна причина смерті чоловіків, молодших 50 років, і друга — серед жінок цієї вікової групи.
Проте рівень раку шийки матки значно знизився у 20-річних дівчат, які були одними із перших, хто отримав вакцину проти вірусу папіломи людини.
Але для жінок віком від 30 до 44 років показники зросли на 1,7% щороку з 2012 до 2019 року.

Глобальні тенденції розвитку онкохвороб
Згідно з останніми тенденціями, у ХХІ столітті рак може випередити серцево-судинні захворювання як головну причину передчасної смерті в більшості країн.
Експерти прогнозують збільшення випадків раку шкіри і прямої кишки до 2050 року.
Водночас кількість жінок із раком шийки матки зменшується завдяки ефективним програмам вакцинації та скринінгу.
Тож боротьба проти раку триває. А поки вчені досліджують ефективні способи зупинити цю недугу, медики нагадують про гру наввипередки.
А саме: регулярні медичні огляди, які дають можливість виявити онкологію на ранній стадії, раціональне харчування, вакцинацію проти вірусів, обмеження перебування на сонці та в соляріях.

СИМПТОМИ РАКУ
Симптоми онкологічних захворювань бувають дуже різними. Але найчастіше, замість того щоб піти до лікаря, люди шукають у себе ознаки тієї чи іншої хвороби в інтернеті. Так робити не можна й не треба.
Як перевірити, чи хворий на рак, та симптоми, які не можна ігнорувати.
Перші симптоми раку
Онколог Катерина Гловацька назвала деякі найпоширеніші ознаки раку: зміни в шкірі, які не зникають, глухий біль, втрата ваги без очевидної причини.
Рідше хвороба може проявлятися візуальними змінами органів або частин тіла.
“Пам’ятайте, не обов’язково ці ознаки вказують на появу онкологічної хвороби” – наголошує Катерина.
Такі сигнали – це не просто капризи вашого тіла, це його спосіб ʺговоритиʺ з вами, зауважити, що щось не так.
Лікарка-онколог Юлія Новицька додає, що на початкових стадіях раку симптомів у більшості випадків немає. Тому лише регулярні профілактичні обстеження можуть допомогти виявити захворювання на ранній стадії та збільшити шанси на одужання.
ЯК ВЧАСНО РОЗПІЗНАТИ РАК
Інколи до симптомів раку можна віднести різку втрату ваги.
“Це той випадок, коли наче харчуєтеся так само і ведете свій звичний спосіб життя, а вага помітно зменшилася за короткий проміжок часу (декілька місяців)”, – каже Катерина Гловацька.
Також при онкології можуть з’явитися незвичайні утворення: припухлості або вузлики.
Варто зауважити, що злоякісні пухлини часто безболісні й ніяк не вказують на свою присутність на ранніх стадіях.
Особливо уважно потрібно перевіряти ділянку шиї, паху, молочних залоз у жінок та яєчок у чоловіків.
Також серед перших ознак раку – зміна в роботі кишківника. На цей сигнал обов’язково потрібно звернути увагу.
Хронічна печія, нудота, блювота, здуття живота, втрата апетиту, раптові запори або, навпаки, часті напади діареї, особливо якщо в калі помітні сліди крові – все це може бути маркерами, щоб виявити рак на ранній стадії.
Ще одним симптомом раку може бути постійне відчуття втоми та брак енергії.
Хоча втома може бути звичайною реакцією організму на стрес або недостатній сон, хронічна відсутність енергії, яка не зникає навіть після відпочинку, може означати, що щось не гаразд.
Серед інших ознак – виділення з будь-яких ділянок тіла.
“Це можуть бути кров’янисті виділення з піхви між менструальним циклом, домішки крові в калі, виділення іржавого мокротиння під час кашлю, виразка, яка не загоюється”, – пояснює Катерина.
Також про наявність онкології може свідчити довготривалий сухий кашель, задишка або труднощі під час ковтання.
Біль, що з’являється без ясної причини – це ще один сигнал, на який варто звернути увагу. Він може мати будь-який характер: від гострих нападів до тупого тяжіння.
Больові відчуття можуть бути як постійними, так і з’являтися періодично.

ІНШІ СПОСОБИ ВИЯВИТИ РАК
- Зміни в розмірі, формі або кольорі родимок, поява нових, а також затвердіння їхньої поверхні або будь-які виділення з них.
- Підвищення температури тіла та рясне потовиділення в нічний час.
- Часті позиви до сечовипускання, труднощі або біль під час сечовипускання, поява крові в сечі, відчуття неповного сечового міхура після сечовипускання.



ЯКА ТЕМПЕРАТУРА ПРИ РАКУ
Температура тіла підвищується не безпосередньо через онкологічні захворювання, а внаслідок інтоксикації.
“Тому під час онкопроцесу можна спостерігати підвищення температури до 38 °С. Таке відбувається, наприклад, при лімфомі”, – каже лікар-онколог Сава Магдебура.
Отож підвищення температури тіла не свідчить про рак, але водночас це є приводом звернутися до сімейного лікаря. Тим паче, якщо температура підвищена понад два тижні.
ЩО БОЛИТЬ ПРИ РАКУ
Біль не завжди є головним симптомом раку.
У багатьох випадках онкологія може проявлятися через інші ознаки, які легко пропустити або сприйняти як щось безпечне.
Наприклад, онкологічні пухлини здебільшого ростуть безболісно, особливо на ранніх стадіях захворювання. Тобто людина може нічого не відчувати, але це не означатиме, що все добре.
Однак деякі види онкології все ж можуть супроводжуватися болем або дискомфортом.
Рак кісток може викликати біль у відповідних ділянках тіла, а рак шлунка – супроводжуватися відчуттям дискомфорту в ділянці живота.
Також біль може бути спричинений не тільки самим захворюванням, але і його ускладненнями або побічними ефектами лікування.
– Важливо слухати своє тіло, реагувати на будь-які зміни в самопочутті та невідкладно звертатися до лікаря за всіх підозрілих симптомів. Вчасна діагностика – ключ до успішного лікування, – наголошує лікарка Катерина Гловацька.
ЯК ВИЯВИТИ РАК у ДИТИНИ
Онкологічним захворюванням у дитячому віці зазвичай неможливо запобігти або виявити їх за допомогою профілактичних обстежень.
“Так стається, бо немає затвердженого рекомендованого списку обстежень для дітей”, – пояснює онколог Юлія Новицька.
Однак варто звернутись до лікаря з метою обстеження, якщо спостерігаються тривожні симптоми.

СИМПТОМИ РАКУ У ДІТЕЙ:
- Втрата ваги без причини.
- Часті головні болі.
- Біль, ущільнення або припухлість у ділянці кісток чи суглобів.
- Збільшення лімфатичних вузлів.
- Часта нудота та/або блювання.
- Періодичне або постійне підвищення температури без встановленої причини.


ЯК ВИЯВИТИ КОНКРЕТНИЙ ВИД РАКУ
Факти ICTV Здоров’я дізналися в лікарів-онкологів, які бувають перші симптоми найпоширеніших видів онкології, а також яке дослідження допоможе виявити хворобу.
РАК ШЛУНКА: СИМПТОМИ
– Якщо ми говоримо про рак шлунку, то рідко є такі ситуації, яких не було в буденному житті: печіння в животі, можливо, печія, відчуття ситості після вживання маленької кількості їжі, нудота, блювота, – говорить онколог Андрій Бобровник.
Червоним прапорцем може бути втрата апетиту та стрімке схуднення.
Також поява крові в блювотинні або фекалії чорного кольору можуть свідчити про наявність онкології. Це є ознаками шлункової кровотечі, яка виникає при захворюванні.
Фахівець наголошує, що ці два симптоми не можна ігнорувати в будь-якому разі, обов’язково треба звертатися до лікаря.

РАК ГОРЛА: СИМПТОМИ
Лікар Сава Магдебура назвав ознаки, які можуть свідчити про розвиток онкології в горлі.
Симптоми раку горла:
- Важкість під час ковтання
- Відчуття стороннього тіла в горлі
- Зміна голосу
“Якщо у вас або у ваших близьких є такі скарги, а особливо якщо вони тривають понад 10 днів, не гайте часу, звертайтеся до лікаря”, – наголошує Сава Магдебура.


РАК КИШКІВНИКА: СИМПТОМИ
Серед проявів колоректального раку майже немає специфічних симптомів, тобто він проявляється здуттям, болем або дискомфортом у животі, спазмом, діареєю.
Ознака, яка точно має спонукати пацієнта звернутися до лікаря – це поява крові в калі.
“Проблема буває у тому, що часто пацієнти , а іноді й лікарі неправильно трактують цей симптом”, – каже лікар-онколог Андрій Бобровник.
Думають, що це, наприклад, симптом геморою або тріщина шкіри.
Однак не можна легковажно ставитися до появи крові у калі.
“Краще звернутися до фахівців, щоб не пропустити нічого серйозного”, – наголошує лікар.

РАК ЛЕГЕНь: СИМПТОМИ
Перше й основне, на що варто звернути увагу – це кашель, особливо якщо він триває понад три тижні.
“Також ознаками того, що варто перевіритися в лікаря, є задишка, яка посилюється під час фізичних навантажень”, – зазначає Андрій Бобровник.
Однак фахівець наголошує, що не завжди ці симптоми означають наявність онкології, не потрібно панікувати. Це може бути пов’язано з іншими хворобами легень або серця.
Серед симптомів раку легень також – біль у грудній клітці, поява лімфатичних вузлів, які можна прощупати зовнішньо.
“Знову ж таки, сигналом, що час йти до лікаря може бути поява прожилок крові в харкотинні”, – наголошує онколог.

РАК ГРУДЕЙ: СИМПТОМИ
Про те, як виявити онкологію в молочній залозі, розповіла лікарка-онколог та мамолог Ірина Богомолець.
Серед основних симптомів раку грудної залози:
- Наявність пухлини в структурі залози.
- Потовщення.
- Гіперемія (почервоніння) шкіри молочної залози.
- Поява асиметрії.
- Збільшення пахових лімфатичних вузлів.
Також захворювання може проявлятися симптомом лимонної кірки. Це коли з’являється пориста ділянка, яка нагадує шкірку лимона, а також великі горбки.
Ще про наявність онкології може свідчити порушення контуру залози під час пальпації зони, де локалізується пухлина.
“Якщо із сосків з’являються виділення червоного або чорного кольору, потрібно негайно звертатися до медиків”, – наголошує Ірина.

РАК НИРОК: СИМПТОМИ
При раку нирок інколи відчувається біль у попереку. Часто цей тип онкології ʺсидить тихоʺ і ви можете не відчувати ніяких симптомів. Однак головною ознакою хвороби є поява крові у сечі.
– Взагалі кров будь-де, де її не має бути, повинна вас насторожити та спонукати піти до лікаря, – каже Андрій Бобровник..
Онколог ділиться, що у його досвіді були пацієнти, які помічали кров за кілька років до виявлення онкології. Якби вони одразу звернулися до лікаря та почали б лікування, результат був би значно кращим.


ЯКІ ПОКАЗНИКИ КРОВІ ПРИ РАКУ
“Загалом аналізи крові майже ніколи не показують онкологію”, – про це наголошує Андрій Бобровник.
Лікар пояснює, що онкомаркери існують лише для відстеження результатів лікування.
Якщо у вас раніше не було виявлено раку та ваші онкомаркери негативні – це не 100% гарантія, що у вас немає онкології.
Загальноклінічні аналізи, як-от біохімія чи дослідження сечі, також не будуть чітко відображати наявність раку.

Причини та профілактика раку: генетичний аспект, спосіб життя, екологія
Що ж спричиняє виникнення онкологічних захворювань, а також про базові способи профілактики розвитку смертельно небезпечної патології Факти ICTV Здоров’я розпитали у сімейної лікарки, терапевта загальної практики Людмили Сердюк.


ПРИЧИНИ РАКУ
Як зазначає лікар, на сьогодні науці не відомі механізми, які запускають розвиток злоякісного утворення. Однак вчені та лікарі сформулювали цілу низку чинників, які тією чи іншою мірою здатні спровокувати патологічний процес.
Найчастіше вони розташовуються в такому порядку:
- генетичний фактор. Йдеться про спадкову генетичну схильність до розвитку ракової пухлини. Більшість учених під час багаторічних досліджень цього процесу дійшли висновку, що саме генетика багато в чому зумовлює спрацьовування механізму неконтрольованого поділу ракових клітин;
- згубні звички, такі як активне куріння тютюну, зловживання спиртними напоями, наркотична залежність;
- вплив ультрафіолетових сонячних променів також здатний спровокувати розвиток онкології, зокрема такого смертельно небезпечного її різновиду, що важко піддається лікуванню, як рак шкіри, або меланома;
- забруднення навколишнього середовища також увійшло до своєрідного топу факторів розвитку раку. Йдеться про забруднення повітря і води хімікатами, вихлопними газами тощо, яке перевищує усі допустимі норми і впливу якого дорослі й діти зазнають іноді протягом багатьох років;
- вірусна небезпека – тут медики говорять про патологічні зміни в клітинах організму під впливом, зокрема, таких патогенів, як вірус папіломи людини (ВПЛ) і вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).


ВПЛИВ СТРЕСУ
“Цей чинник ракової небезпеки виділяється окремо. Саме тривалий стрес, постійне пригнічення негативних емоцій є, якщо так можна висловитися, сприятливим ґрунтом для розвитку онкології на тлі ослабленого, виснаженого, емоційного, ментального здоров’я”, – каже лікарка.
Наприклад, вчені із Рочестера проводили довготривале дослідження, яке довело, що саме стрес, пов’язаний із тяжкими втратами, самотністю, почуттям безпорадності, є потужним чинником ризику розвитку фатальної онкології.
“Недарма один із провідних онкологів світу одного разу сказав, що рак – це наслідок тривалої печалі”, – зауважила Людмила Сердюк.
Профілактика онкологічних захворювань
За словами лікарки, щодо профілактики, попередження розвитку раку немає якихось 100% гарантій. Жоден лікар не дасть вам чарівної рекомендації, яка повністю захистить від віроломної хвороби.
“Дати такі диво-поради неможливо саме з тієї причини, з якої ми розпочали нашу розмову: наука досі не знайшла точних відповідей на питання про причини розвитку раку”, – зазначила лікарка.
Щоб максимально убезпечити себе від онкологічної небезпеки, слід ще раз уважно вивчити причини розвитку раку і, за можливості, прибрати зі свого способу життя ті, які цілком залежать від нас, наприклад, куріння, алкоголь, наркотики.
Терапевт зазначає, що досить ефективними попереджувальними факторами також є:
- Вміння протистояти стресам.
- Повноцінне збалансоване харчування.
- Регулярна фізична активність.
- Регулярні, хоча б раз на рік, скринінги здоров’я.
У сукупності всі ці аспекти здатні мінімізувати незворотні ризики для здоров’я, зазначає сімейний лікар.

ЛІКУВАННЯ РАКУ
Як лікують рак в Україні? Наскільки це лікування є ефективним? Чи дійсно гасло Рак – не вирок, яке стало головною думкою і квінтесенцією цього узагальнювального матеріалу про онкологічні захворювання, відображає реальну картину? Чи це лише красиві слова, щоб підсолодити гіркоту безнадійності і тих неймовірно тяжких випробувань, які очікують хворих на рак?
Зрештою, ці питання, що охоплюють усі аспекти лікування раку, найголовніші для людей, яким діагностували цю хворобу, а також для їхніх родичів і близьких.
Факти ICTV Здоров’я звернулися до знаної і авторитетної лікарки-онколога, завідувачки відділенням хіміотерапії Київського міського онкоцентру, доцентки кафедри онкології Національного університету охорони здоров’я їм П. Л. Шупика, кандидатки медичних наук Ольги Пономарьової.
Отож як лікують рак в Україні? Чи є якісь спільні для всіх видів і стадій раку протоколи? Що вони включають?
“Насправді рак – це сотні різновидів злоякісних пухлин, об’єднаних однією назвою”, – починає розмову Ольга Пономарьова.
Для лікування кожного різновиду застосовуються різні методи лікування – залежно від виду, морфологічних особливостей ракових клітин, їхньої кількості, агресивності й розміру пухлини, наявності метастазів, стану хворого.
Серед основних методів лікування онкології в усьому світі і в Україні також можна виділити шість основних напрямів:
- Хірургічне лікування
- Хіміотерапію
- Променеву терапію
- Імунотерапію
- Таргетну терапію
- Гормональну терапію
Застосовують також, за показаннями, інші методи.

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ
виконується з метою видалення пухлини та збереження здорових тканин. Застосовується здебільшого на ранніх стадіях раку та за локалізації пухлини в одній чітко визначеній зоні.

ХІМІОТЕРАПІЯ
здійснюється лікарськими препаратами, що мають за мету знищити ракові клітини.
Хіміотерапію лікарі можуть призначити як до операції, так і після неї. Призначена до хірургічного втручання хіміотерапія покликана істотно зменшити початкову пухлину і тим самим дати можливість під час операції зберегти орган.
Після операції у хіміотерапії інше завдання – знищити можливі метастази і придушити їхню появу в майбутньому.
Іноді хіміотерапія застосовується як основний метод лікування раку – коли пухлина неоперабельна, тобто коли немає можливості провести хірургічне втручання. Але здебільшого хіміотерапія застосовується у комбінації з іншими методами лікування.
ПРОМЕНЕВА ТЕРАПІЯ
використовується для знищення пухлини або зменшення її розміру за допомогою радіації.
Опромінення можуть призначити після операції у разі виникнення рецидиву та у випадках, коли пухлина неоперабельна.
Цей метод лікування використовується для раку печінки, легень, нирок, кісток та інших органів.
ІМУНОТЕРАПІЯ
медикаментозне лікування злоякісних пухлин застосовують для стимуляції імунної системи організму. Тобто підсилють імунітет, щоб він зміг боротися з раком.

ТАРГЕТНА ТЕРАПІЯ
або цільова терапія, спрямована на конкретні білки або гени, які змушують ракову клітину рости і ділитися. Таргетні препарати блокують ці білки або гени, що знижує ризик подальшого розвитку ракових клітин.
– Таргетні (target у перекладі з англійської – мішень) препарати покликані атакувати молекули, що відповідають за ріст і метастазування пухлини, – пояснює Пономарьова.
Водночас здорові клітини пошкоджуються менше, ніж після хіміотерапії.
Цю терапію використовують у поєднанні з іншими методами лікування раку, такими як хіміотерапія, хірургічне лікування.
ГОРМОНАЛЬНА ТЕРАПІЯ
це вид системного лікування раку, який використовується для лікування гормонозалежних пухлин.
Цей метод лікування використовується для раку молочної залози, простати та деяких інших видів раку, які реагують на гормони.
Гормональна терапія здійснюється за допомогою ліків, які блокують дію певних гормонів або знижують їхній рівень в організмі.
Лікарі-онкологи вважають, і Ольга Пономарьова з ними цілком згідна, що поки що жодної рівноцінної альтернативи хіміотерапії немає.
Її дію лише підсилюють іншими видами терапії. Але саме “хімія”, як її називають пацієнти, залишається головною зброєю (нарівні зі скальпелем) у лікуванні раку.
У пацієнтів з хіміотерапією пов’язана така ж кількість міфів і упереджень, як і з самим раком. Деякі цілком серйозно вважають, що від хіміотерапії можна померти набагато швидше, ніж від самої хвороби.
Ольга Володимирівна, ґрунтуючись на своєму багаторічному досвіді онколога, запевняє, що правильно проведена хіміотерапія, правильно підібрана доза не важчі за саму хворобу – вони її вбивають.
Деякі онкологічно хворі приймають певні дози хіміотерапії все життя та живуть 20 років і більше.
“Але треба розуміти, що хіміотерапія – важке лікування, бо застосовуються похідні сильнодіючих токсинів, тому хвороблива реакція організму неминуча”, – попереджає Пономарьова.
До цього треба бути готовим.
Проте варто зазначити, що дослідники вже виявили пухлини, малочутливі до хіміотерапії. Серед них меланома, деякі саркоми.
Ці дослідження продовжуються.




Що чекає на хворого під час хіміотерапії
Можуть мучити нудота, багаторазова блювота, дають збої серцево-судинна, травна і нервова системи. Тобто проявляються ознаки гострої інтоксикації. Але варто пам’ятати, що організм із цим впорається, треба лише потерпіти, виконувати всі приписи лікаря і в жодному разі не впадати у відчай.
Після курсу хіміотерапії більшість побічних ефектів зникнуть, однак деякі все ж залишаться на кілька тижнів, а то й місяців.
Через 2-3 тижні, або трохи пізніше, пройде слабкість і постійне відчуття втоми.
На 14-21 день після останнього сеансу хіміотерапії почне відростати волосся, якщо воно випало під час лікування. Іноді у “нового” волосся може бути інший колір і навіть текстура, але це нормально. Згодом все відновиться.
Через 2-4 місяці має істотно ослабнути оніміння в кистях рук і ступнях. Цей стан можуть викликати деякі препарати, що використовуються в хіміотерапії. Для повного зникнення цього явища може знадобитися рік, а то й більше.
Іноді досить довго тримається спотворення смакових відчуттів.
Деякі пацієнти після хіміотерапії відзначають проблеми з пам’яттю – їм важко підбирати слова, концентрувати увагу. Це лякає і дратує.
Проте через пів року-рік все прийде в норму.
Потрібно допомогти своєму організму: більше читати, тренувати мозок усілякими головоломками і судоку.
Не варто уникати щоденного легкого фізичного навантаження. Важливо не прагнути встановлення рекордів – навантаження треба збільшувати поступово.
Не слід братися за кілька справ одразу, краще концентрувати зусилля й увагу на чомусь одному.
Ольга Пономарьова особливо наголошує, що позитивні думки та емоції творять справжні дива. Їй варто вірити.
Підтвердження цьому історія львів’янки Наталії Бобко.
ІСТОРІЯ ПЕРЕМОГИ

Львів’янка Наталія Бобко чекала на довгоочікуваного первістка, аж раптом, як сніг на голову, діагноз – неходжкінська лімфома. Агресивна форма раку лімфатичної системи.

Вбивча звістка для будь-кого, а тим більше для 31-річної вагітної, яка так довго чекала малюка і, коли нарешті він з’явився під її серцем, мусила вибирати між своїм і його життям.
Лікування потрібно було починати терміново, щоб зберегти хоч якийсь шанс на життя молодій жінці. Тож багато хто з медиків наполегливо рекомендував зробити аборт, бо малюк все одно загине – не витримає хіміотерапії.
Наталя тоді ухвалила дуже важке, але єдино прийнятне для неї рішення. Вона озвучила його онкологині Ользі Пономарьовій, до якої її направили. Пацієнтка відмовилася від лікування, допоки не народить дитя. І лікарка її зрозуміла. Підставила плече і допомогла пройти шлях до народження первістка з найменшою шкодою для організму дитини.
18 травня Наталя народила здорову дівчинку, а вже у липні прийшла на хіміотерапію.
Молода мама і лікарка були налаштовані на перемогу над хворобою. Про мотивацію годі й говорити. Крихітка, яку батьки назвали Олею на честь Пономарьової, чекала маму – живою і здоровою.
І все вийшло!
Наталя за освітою фармацевт, працює зараз у фармацевтичній компанії, виховує двох діточок. Так-так, народила ще й хлопчика. Нині Олі – вже 14 років, а Володі – 8. Обстеження вже котрий рік поспіль не виявляють жодних ракових клітин у крові жінки.
Сьогодні Наталя Бобко вже може давати поради тим, хто має такий, на перший погляд, фатальний діагноз – рак.
“По-перше, треба заборонити собі опускати руки і втрачати надію. Доведено, що дуже багато залежить від наших думок і настрою”, – говорить Наталя.
Вона згадала свою подругу по нещастю, яка, дізнавшись про свій діагноз, впала у важку депресію, яка зрештою зруйнувала її швидше за рак.
Та й лікарі неодноразово наголошували – заходиш в палату і майже безпомилково можеш зрозуміти, який пацієнт подолає хворобу і виживе, а який достроково зійде з дистанції. Це видно по їхньому настрою, налаштованості, упевненості чи вірі — хто як називає цей стан.
Наталя з дуже віруючої родини, тож до молитви ставилася надзвичайно серйозно з непохитною вірою. Обійшла безліч церков і храмів, і щоразу її впевненість, що все буде добре, росла і росла.
“По-друге, треба говорити про свою біду, не замикатися в собі, і люди підставлять плече, подадуть руку” – стверджує Наталя.
Вона розказала, що їй допомагало безліч людей – і рідних, і знайомих, і малознайомих. Хтось – словом, молитвою, порадою, хтось — грошима, хтось — ділом. Їхня щира підтримка неоціненна.
Людина, яка чи соромиться свого діагнозу, чи вважає, що не годиться обтяжувати своїми проблемами інших і приховує від усіх свою хворобу, багато втрачає. Бо аура потужного співпереживання має цілющу силу. Наталя в цьому переконана.
“По-третє, треба вірити в свого лікаря, в медицину загалом, бо в лікуванні раку багато що вдосконалюється щороку” – говорить жінка.
Наталя прийняла вісім сеансів хіміотерапії спеціально підібраними препаратами. Спочатку було важко, а потім організм почав сприймати ліки більш спокійно.
Жінка згадала, що вже після того як вдалося приборкати хворобу, вона була присутня на одній пресконференції і познайомилася з відомим лікарем-онкологом. Він тоді сказав, що ще в 90-х роках її діагноз був майже стовідсотково смертельним, а вже у 2010-му, коли вона почала лікування, неходжкінська лімфома перестала бути вироком.
Тож все змінюється, і шанси хворих на рак видужати ростуть відчутно.
“По-четверте, не відмовляйтеся від звичного життя, підставляйте плече тим, хто потребує допомоги” – радить Наталя.
Може, комусь просто привезти ліки з аптеки, когось супроводити у лікарню, з кимось просто поговорити. Вдячність людей – як еліксир доброти. Його дію відчуєте обов’язково.
“І по-п’яте, гоніть від себе тривожні думки стосовно власного здоров’я. Живіть і дякуйте Богу, близьким людям, лікарям, які допомогли не просто досягти тривалої ремісії, а перемогти”.



Прогнози та виживання на різних стадіях раку
“Успішне лікування онкологічних захворювань залежить від безлічі причин, більшість з яких – суто індивідуального характеру. Тому і протокол лікування також складається, виходячи з кожного конкретного випадку” – каже лікарка Людмила Середюк.
Одним із головних чинників, який є актуальним для всіх видів і форм онкологічних патологій, є час. Що раніше хвороба діагностована — тим оптимістичнішим буде прогноз щодо виживання.
На найбільш ранніх стадіях раку вчені говорять про більш ніж 80% шансів перемогти підступну недугу. І ці шанси стрімко знижуються в міру того, як пухлина росте, розвивається, захоплюючи метастазами весь організм.

Стадії онкології
та прогнози
Як пояснила лікарка, у медицині існує загальноприйнята система класифікації стадій онкологічних процесів:
нульова стадія. Тут ідеться про так званий передраковий стан, за якого злоякісна пухлина наче замкнена у своїх межах, її патогенні клітини не виходять назовні й не поширюються на інші органи. Прогноз на цій стадії – 99% того, що лікування буде успішним;
- перша стадія. Пухлина починає активно розповзатися по всьому ураженому органу, поки ще не зачіпаючи сусідні. Цей процес також добре піддається лікуванню, і прогнози медиків зазвичай оптимістичні;
- друга стадія. Осередок злоякісного утворення вражає лімфовузли біля ураженого органа. Виняток становить тільки рак шлунка, за якого ураження лімфовузлів відбувається вже на першій стадії. Прогнози – індивідуальні, залежать від місця розташування і виду пухлини;
- третя стадія. Пухлина агресивно захоплює лімфатичні вузли, проте без утворення метастазів у віддалені тканини та органи. Стан пацієнта на цій стадії зазвичай погіршується, а для успішного лікування медики практикують комбінування декількох терапевтичних методик. На цій стадії лікарі зазвичай утримуються від прогнозів, спостерігаючи за реакцією організму на лікування;
- четверта стадія. Метастази злоякісного процесу, як розбурхане полум’я, починають пожирати орган за органом. За ступенем тяжкості, до цієї стадії медики відносять і первинні ураження пухлинами лімфатичних вузлів, а також недиференційований рак щитовидної залози. Прогноз повного одужання на цій стадії не дасть жоден медик.

ПРИЧИНИ РЕЦИДИВУ РАКУ
“Після успішного закінчення курсу терапії лікарі зазвичай говорять про початок ремісії, а не про повне лікування. Це пов’язано з тим, що діагности могли не виявити кілька ракових клітин, які не вичищені терапією і згодом можуть набрати силу та знову почати свою агресію на організм”, – пояснює Людмила Сердюк.
За словами медика, невисічені під час операції ракові клітини також можуть перейти в сплячий режим і активуватися під впливом тих чи інших чинників. Наприклад, спусковим гачком до запуску механізму росту пухлини може стати сильний стрес.
За статистикою, якщо в середньому через п’ять років рецидиву не сталося, лікарі можуть зі значним ступенем впевненості сказати, що рак переможений.
Лікарка зазначила, що останніми роками вчені впритул наблизилися до розробки нових методів профілактики та раннього виявлення рецидивів.

Психологічна реабілітація
Психологічна підтримка онкохворих у період лікування та реабілітації – дуже важливий аспект.
“Тим, хто щойно почув про діагноз, ми допомагаємо адаптуватися до змін, які неминуче відбуваються в житті пацієнта та його рідних”, – розповідає психолог фонду Запорука Мар’яна Нич.
Мар’яна працює в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Серед її пацієнтів багато таких, які вже знають свій діагноз, коли починається період довготривалого лікування, упродовж якого пацієнт та його рідні можуть проживати різні стани.
СТАДІЯ ПРИЙНЯТТЯ
Психолог зазначає, що коли настає стадія прийняття хвороби, у пацієнта з’являється полегшення і сили жити далі, з’являється відчуття, що він не один, його підтримують, допомагають долати цей шлях.
“За моїми спостереженнями, дещо легше й дітям, і батькам після першого блоку хіміотерапії, коли вони бачать, як проходить процедура, і знають про її наслідки”, – розповідає експерт.
На цьому етапі пацієнти помічають, що є ціла команда підтримки навколо – лікарі, медсестри, психологи.

ЗМІНА ЗОВНІШНОСТІ
Лікування раку дещо змінює зовнішність людини, зокрема такий вплив інколи гостро сприймають діти та підлітки. Для багатьох прийняти ці зміни важко, адже люди нерідко ідентифікують себе через зовнішність.
Випадіння волосся після хіміотерапії може налякати, тому про це треба обережно попередити і батьків, і дітей, але наголосити, що це – тимчасово.
Психологи працюють не лише з дітьми, а й із батьками, адже вони також потребують підтримки. Залежно від стану, пропонують їм ресурсні техніки та вправи на стабілізацію стану, коли їм складно впоратися з емоційним навантаженням.
РОБОТА З ДІТЬМИ
“Працюючи у сфері дитячої онкології, хочу зазначити, що насправді не часто стикаюся з випадками, коли діти опускають руки та не хочуть лікуватися” – розповідає психолог фонду Запорука Лілія Сироха.
Лілія працює в дитячому відділенні Національного інституту раку. За її словами, діти часто сповнені життя, навіть у складних обставинах вони продовжують мріяти і планувати.
Звісно, хвороба – це завжди важка емоційна ситуація для будь-якої людини. У цей період багато хто переосмислює своє життя і цінності, але діти, за словами психолога, не схильні довго застрявати в одній емоції, особливо якщо вони фізично почуваються добре.


ВАЖЛИВО БУТИ ПОРУЧ
Іноді діти не хочуть лікуватися, але не тому, що в них опускаються руки, просто сам процес складний, пролонгований та супроводжується побічними реакціями. Тим паче, часто хворобу не можна візуалізувати, й дитина думає, що якщо нічого не видно – і хвороби немає.
Тому з дітьми інколи просто важливо бути поруч, слухати їх, відповідати на їхні запитання й обов’язково гратися.
Якщо ж говорити про підлітків, то для них важливо відчувати себе дорослими і зберігати контроль над своїм життям. Тому важливо, щоб медичний персонал активно спілкувався з ними, детально пояснював мету та необхідність кожної медичної процедури.
ФІЗИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ
Фізична реабілітація – дуже важлива після лікування онкологічних хвороб. Фізична терапевтка та провідна фахівчиня реабілітаційної служби фонду Запорука Тетяна Маковська розповіла про важливість фізичної реабілітації та про те, після яких хвороб найчастіше вона потрібна.
“Підопічні фонду – маленькі пацієнти онкологічних відділень. Серед наших пацієнтів, які потребують реабілітації, найбільше дітей після ендопротезування колінного, кульшового, плечового суглобів, тобто після лікування раку кісток. Це діти з діагнозами остеосаркома або саркома Юінга”, – каже фахівчиня.
Що входить до плану реабілітації онкохворих
Реабілітація онкохворих пацієнтів передбачає такі етапи:
- Реабілітаційне обстеження.
- Постановка реабілітаційного діагнозу. Це не те саме, що діагноз від лікаря-онколога.
- Розробка індивідуальної програми реабілітації.
- Формування короткострокових і довгострокових цілей цієї програми.
Наступні етапи – це безпосередньо реабілітаційне втручання та оцінка проведеної програми реабілітації.
“Після пройденої реабілітації у стаціонарі (працюємо в Національному інституті раку та в родинному домі Дача) ми надаємо рекомендації щодо подальшої реабілітації вдома”, – каже Тетяна. – “Ми залишаємось на зв’язку з нашими пацієнтами навіть після виписки з лікарні. За потреби, консультуємо рідних і проводимо онлайн-заняття з дітьми.”
У реабілітації використовуються такі методи: масаж, кінезіотерапія, механотерапія, фізіотерапія, ерготерапія, балансування, гідрокінезіотерапія.
Реабілітація загалом спрямована на повернення фізичної активності пацієнта – розробляються суглоби, ведеться робота над відновленням ходи, ходіння по сходах. Також підбираються правильні милиці та ортези. Ці реабілітаційні завдання ближчі до ерготерапії, яка теж має на меті підготувати пацієнта до активного й незалежного життя в побуті.
“Якщо говорити про досвід колег за кордоном, то дізнаюсь про це переважно під час навчання. Багато чого беру з матеріалів своєї викладачки – Оксани Олександрівни Глиняної. Вона аналізує різноманітні практики й подає вже стисло інформацію, на яку я час від часу спираюсь у роботі” – каже Тетяна.
За словами фізичного терапевта, українські спеціалісти мають певні особливості, яким можна повчитись. З важливого – вони постійно на зв’язку з пацієнтами. І не важливо, коли було лікування. Консультацію дитина може отримати в будь-який момент, коли вона цього потребує.
“Не знаємо, чи практикують закордонні колеги онлайн-роботу з городу, як я, наприклад, на початку війни, коли була в глухому селі з поганим зв’язком. Шукала його там, де краще ловив сигнал”, – згадує Тетяна.



Безоплатне лікування онкології
Одна з проблем онкохворих українців у питаннях своєчасного виявлення та лікування раку – необізнаність. Чимало людей навіть не знають, які послуги є безплатними, а які – ні. Щодня пацієнти та їхні родичі стикаються з відсутністю професійної інформації щодо захворювань на рак.
Крім того, онкодіагноз – не лише моральне й фізичне виснаження, а й фінансове.
Наталія Оніпко, засновниця й президентка благодійного фонду “Запорука”, розповіла Фактам ICTV Здоров’я, як працює БФ для онкохворих дітей, на які безоплатні послуги, передбачені Програмою медичних гарантій, та допомогу благодійної організації можна розраховувати.

Які послуги оплачує держава
Пацієнти з онкологією можуть розраховувати на державну допомогу, передбачену Програмою медичних гарантій. Зокрема, це безоплатні послуги:
- Інструментальної та лабораторної діагностики.
- Хірургічного втручання в умовах стаціонару.
- Проведення радіотерапії та хіміотерапії в стаціонарних та амбулаторних умовах.
- Медичного догляду, розміщення та харчування під час перебування у лікарні.
- Психологічної підтримки.
- Надання лікарських засобів з Національного переліку як під час стаціонарного, так і амбулаторного лікування.
У кожній лікарні зараз можна перевірити доступні препарати. Наприклад, в Інституті раку можна побачити безліч корисної інформації – від медичних стендів до буклетів із QR-кодами.
За словами Наталі Оніпко, більшість медикаментів оплачується державою, але є певні таргетні препарати, які вона не закуповує через те, що їх використовують для рецидивів.
Державна лікарня не може спланувати, яка саме кількість буде потрібна, тому й не робить державного замовлення.
Ще одна група – ліки для імунотерапії. Їх також держава не закупляє, оскільки вони дуже дорогі і поки що їх не внесено в Нацперелік.
У такому разі допомогу забезпечують благодійники. Вони постачають витратні матеріали, лікарські препарати, обладнання, забезпечують беплатним житлом, оплачують індивідуальне ендопротезування, надають фінансову і психологічну допомогу в період реабілітації.
Якщо випадок дуже складний, родині пропонують лікування за кордоном. В умовах війни державі економічно вигідно, щоб українці отримували якісну допомогу не в Україні, оскільки наразі майже всі кошти йдуть на підтримку оборони країни.
Але якщо родина відмовляється їхати на лікування за кордон, тоді підключаються благодійні організації.
Крім того, фонди організовують навчання і стажування лікарів у закордонних клініках. Адже рак дуже швидко мутує, і щоби бути в курсі останніх тенденцій і нових протоколів лікування, благодійні організації оплачують поїздки медиків на міжнародні освітні заходи.
Так працюють в усьому світі, навіть найпотужніші держави не беруть на себе 100% підтримку онкохворих – цим зазвичай займаються благодійні фонди.


ПРИВАТНІ КЛІНІКИ, ЯКІ ЛІКУЮТЬ ОНКОЛОГІЮ
В Україні є багато приватних клінік, які лікують онкологічні захворювання. Ціни залежать від діагнозу, стадії хвороби, супутніх захворюваннь та інших аспектів.
ADONIS Medical Group
Добробут
Клініка Мануфактура
Клініка Спіженко
Лікарня ізраїльської онкології LISOD в Києві
Оксфорд Медікал
Онкологічна клініка Інновація
Хірургічна клініка Дієво
Центр онкохірургії Consilium medical

ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА
Паліативна допомога – це галузь медицини, сконцентрована на покращенні якості життя важкохворого пацієнта.
“Паліативна допомога починається з моменту встановлення діагнозу невиліковної хвороби або хвороби, що загрожує життю”, – пояснює Фактам ICTV Здоров’я лікарка паліативної допомоги Зоя Максимова.
Звісно, вилікувати хворобу на цій стадії майже неможливо, а от допомогти пацієнту жити максимально комфортно та повноцінно можна і треба.
Яку паліативну допомогу надають онкохворим
Експертка пояснює, що при онкологічних захворюваннях лікування продовжується паралельно з наданням паліативної допомоги.
“Наше найголовніше завдання – підтримати пацієнта. Насамперед надати знеболювальне, щоб людина позбулася фізичних страждань”, – говорить пані Зоя. За такої підтримки хворі можуть жити, як називається, ʺв своє задоволенняʺ.
“Часто мої пацієнти кажуть, що не стільки бояться померти, скільки що мене не буде поруч, коли мучитимуть сильні болі”, – ділиться лікарка.
Якщо людина не відчуває болю, вона не кричить ночами від того, що їй болить, та не випрошує в сімейного лікаря чи вузького спеціаліста, щоб їй виписали рецепт на знеболювальне. Випрошування необхідного – це завжди принизливо. Паліативна допомога – це ще і про збереження власної гідності.
Також під час паліативної допомоги надаються препарати для симптоматичного лікування. Наприклад, людям з онкологічними захворюваннями можуть видавати ліки, які допомагають боротися з нудотою, втратою ваги, кахексією тощо.
Фахівці паліативної допомоги мають обов’язково психологічно підтримувати не лише пацієнтів, а і їхні сім’ї.
“Часто ми говоримо про життя, про мрії, про концерти, про улюблених співаків, про те, куди хотілося б сходити, про улюблену їжу, про пиво, про вино – про життя, одним словом”, – розповідає фахівчиня.

Як отримати безоплатну паліативну допомогу
Якщо ви потребуєте підтримки фахівців, найперше – потрібно отримати направлення від сімейного лікаря, де буде зазначена необхідність паліативної допомоги.
Далі необхідно обрати медичний заклад, який вам найзручніше відвідувати. Для цього скористайтеся сайтом НСЗУ. Там оберіть розділ Е-дані, потім – Аналітичні панелі (дашборди), далі – Укладені договори про медичне обслуговування населення.
Пізніше вам потрібно буде обрати свою область та населений пункт. Уже коли система запропонує обрати послуги, натисніть на стаціонарну або мобільну паліативну допомогу.
Також є медзаклади, де поговорити з вами стосовно паліативної допомоги може оператор. Для зв’язку з ним, потрібно зателефонувати за номером 16-77.
Коли вдасться обрати лікарню, треба звернутися туди з електронним направленням. Після цього, до пацієнта має приїхати мобільна бригада.

Які послуги входять до пакетів паліативної допомоги за ПМГ
Пацієнт може отримати паліативну допомогу через Програму медичних гарантій (ПМГ) за двома пакетами: Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям, Мобільна паліативна медична допомога дорослим та дітям.
В одному із випадків допомога пацієнтам надається безкоштовно в межах медзакладу, повний перелік послуг є за посиланням.
Мобільну паліативну допомогу фахівці надають пацієнтам за місцем їхнього проживання. Послуги за цим пакетом можна переглянути тут.
Мультидисциплінарна команда має відвідувати людину або зв’язуватися з нею віддалено щонайменше раз на тиждень. Також медзаклад має забезпечити контактний номер для консультування, який працюватиме цілодобово.
Адже паліативна допомога – це те, що вкрай необхідне пацієнтам з онкологічними захворюваннями на останній стадії.
Якщо людина не відчуває гострого болю, може їсти, якщо в неї немає нудоти, блювоти, вона поруч із близькими, емоційно стабільна, висипається – робота лікарів паліативної допомоги виконана якісно.
“Ми не можемо продовжити термін життя, але ми можемо додати відчуття життя нашим пацієнтам”, – зазначає Зоя Максимова.
БФ І ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА
В Україні є різні шляхи отримання паліативної допомоги для онкохворих: через державну Програму медичних гарантій, приватні медичні центри, через благодійні фонди.
Факти ICTV Здоров’я зібрали перелік благодійних фондів, через які можна отримати якісну паліативну допомогу.
В Україні існують фонди, які повністю беруть на себе надання паліативної допомоги.
“Я працюю в одному із таких закладів, ми обслуговуємо пацієнтів за місцем їх фактичного перебування вдома”, – говорить лікарка паліативної допомоги Зоя Максимова.
Зазвичай організації надають пацієнтам засоби та прилади, які їм необхідні, абсолютно безоплатно. Це можуть бути кисневі концентратори, протипролежневі матраци, функціональні ліжка, знеболювальні пластирі.
Якщо пацієнт потребує, йому створюють е-рецепт на анальгетики.
Благодійні фонди, які надають паліативну допомогу в Україні:
- Свої.
- Таблеточки.
- ЛаВіта.
- Мати Тереза.
- Місто добра – допомога для дітей.

ІНОЗЕМНА ДОПОМОГА
В Україні працює англійський благодійний фонд Hospice Ukraine, його заснували Генрі Марш разом із Рейчел Кларк.
Вони допомагають українським медзакладам у розвитку паліативної допомоги.
Hospice Ukraine активно намагаються закривати потреби в обладнанні для паліативних хворих.
Також на базі фонду українські медики мають змогу підвищити кваліфікацію.
“Наша мета полягає в тому, щоб забезпечити навчання фахівців із паліативної допомоги в Україні”, – зазначають у благодійному фонді.



ГАДЖЕТИ ДЛЯ ПАЛІАТИВНИХ ПАЦІЄНТІВ
Важливо розуміти, що паліативна допомога – це не тільки про знеболення. Так, важливо, щоби пацієнт не відчував болю, але залежно від його діагнозу, потрібно ще й багато спеціального обладнання.
Засновниця благодійного фонду Тім Олена Єрмоленко створила безліч виробів, які значно полегшують життя людям із важкими хворобами, наприклад, підстилки, що ковзають, для пересування маломобільних або зовсім немобільних людей.
Факти ICTV поспілкувалися з Оленою та дізналися, чому вона долучилася до цієї непростої роботи.
“Мій друг зазнав важкої травми шиї. Це веде до повного паралічу. Людина розумна, весела, сильна, але абсолютно нерухома”, – згадує Олена.
І вона почала разом із ним вигадувати вироби, які могли б полегшити догляд, побут та життя в такому стані.
Пізніше жінка почала ділитися своїми напрацюваннями в соціальних мережах. Виявилось, що попит на них величезний, а пропозицій тоді не було ніяких.
Олена почала шукати матеріали, підрядників, публікувати новини, люди допомагали грошима.
“Я приймала замовлення звідусіль, часто просто дарувала вироби. Зараз усе те саме. Шість років проєкту було в лютому”, – говорить Олена.
Вироби фонду Тім полегшують догляд, дають можливість рухатися там, де самотужки не вдається, або, навпаки, делікатно зупиняють небажані рухи.
Якщо людина з онкологічним захворюванням втратила можливість рухатися, прикута до ліжка, родина теж може замовити в Олени такі вироби, щоби полегшити життя близькій людині.
“Найчастіше люди з діагностованим раком замовляють клини для позиціонування, рукави та ноші для переміщення. Якщо людина активна, замовляють дощовики або зимовики для прогулянок”, – ділиться засновниця.

СУчасні методи дослідження раку: інновації та перспективи
Рак залишається однією з найбільших загроз для здоров’я людини, проте сучасні методи дослідження відкривають нові можливості для ранньої діагностики та ефективного лікування цієї хвороби.
За даними ClinicalTrials (база даних приватних і публічних клінічних випробувань, що проводяться по всьому світу), у 2023 році тривали нові клінічні випробування:
- у Німеччині – 15;
- в Італії – 23;
- в Ізраїлі – 8;
- в Іспанії – 25;
- у Туреччині – 18;
- у Франції – 29.
Завдяки стрімкому розвитку науки та технологій, сучасна медицина має у своєму арсеналі кілька передових методів, які допомагають у вивченні та боротьбі з раком.

Геномні дослідження
Геноміка відіграє ключову роль у розумінні раку. Секвенування ДНК дозволяє вченим досліджувати генетичні зміни, які сприяють розвитку ракових клітин.
Cancer Genome Atlas (TCGA) є одним із найбільших досліджень у цій галузі. Атлас геному раку — це проєкт із каталогізації геномних змін, відповідальних за рак, за допомогою секвенування геному та біоінформатики.
Головною метою було застосувати високопродуктивні методи аналізу геному для покращення здатності діагностувати, лікувати та запобігати раку за допомогою кращого розуміння генетичної основи захворювання.
TCGA контролювався Центром геноміки раку Національного інституту раку та Національним дослідницьким інститутом геному людини, що фінансується урядом США.
Розпочатий у 2006 році, Атлас геному раку був зосереджений на характеристиках трьох типів раку людини: мультиформної гліобластоми, плоскоклітинної карциноми легенів і серйозної аденокарциноми яєчників.
У 2009 році він розширився до фази II, яка планувала завершити геномну характеристику та аналіз послідовності 20–25 різних типів пухлин до 2014 року.
Зрештою, TCGA перевищив цю мету, охарактеризувавши 33 типи раку, зокрема 10 рідкісних видів. Завдяки цим даним лікарі сьогодні можуть розробляти індивідуальні плани лікування, орієнтуючись на специфічні генетичні особливості пацієнта.

Рідинна біопсія
Рідинна біопсія є неінвазивним методом, що дає змогу виявити ракові клітини або фрагменти ДНК раку в крові.
Цей метод дає змогу проводити регулярний моніторинг захворювання, оцінювати ефективність лікування та виявляти рецидиви на ранніх стадіях. Він також є корисним для пацієнтів, які не можуть пройти традиційну біопсію.
Наприклад, нещодавно вчені дослідницького центру Breast Cancer Now Toby Robins у Лондоні розробили новий аналіз крові, здатний передбачити ризик рецидиву раку молочної залози за три роки до появи будь-якої пухлини, виявленої під час сканування.
Ультрачутлива рідинна біопсія працює через виявлення циркулюючої ДНК пухлини (ctDNA), яку ракові клітини виділяють у кров.
Хоча це дослідження все ще триває, раннє виявлення рецидиву раку молочної залози означає, що лікування з більшою ймовірністю знищить рак і зупинить його поширення на інші частини тіла, після чого він стає невиліковним.
Передбачається, що це може допомогти більшій кількості жінок перемогти хворобу назавжди.

Імуногістохімія
Імуногістохімія (ІГХ) – це метод, що використовує антитіла для виявлення специфічних білків у тканинах.
Він допомагає визначити тип раку та його агресивність, а також передбачити реакцію пацієнта на певні види терапії. ІГХ є важливим інструментом у діагностиці та плануванні лікування онкологічних захворювань.
Імуногістохімія допомагає дослідникам дізнатися більше про те, як працюють найдрібніші частини тіла (клітини та молекули) та які методи лікування можуть допомогти.

Молекулярна візуалізація
Методи молекулярної візуалізації, такі як позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ), дають змогу отримувати детальні зображення внутрішніх структур організму.
Їх використовують для виявлення ракових утворень, визначення їх розмірів та поширення, а також для оцінки ефективності лікування.
Вони забезпечують точну візуалізацію метаболічних процесів у ракових клітинах, що сприяє більш точній діагностиці.
Таргетна терапія
Таргетна терапія базується на генетичних та молекулярних особливостях пухлин.
Цей метод використовує препарати, які спеціально впливають на певні молекулярні мішені, пов’язані з ростом і поширенням ракових клітин. Завдяки цьому вдається мінімізувати вплив на здорові тканини та знизити побічні ефекти.

Імунотерапія
Останнім часом імунотерапія, яка стимулює імунну систему пацієнта для боротьби з раковими клітинами, стала перспективним методом лікування раку завдяки розробленню CAR-T-клітин, ICI та вакцин проти раку.
У доклінічних дослідженнях було встановлено, що комбінована терапія CAR-T-клітинами та ICI ефективна при різних злоякісних новоутвореннях.
Одним із прикладів є використання інгібіторів контрольних точок, які блокують білки, що заважають імунній системі атакувати рак.
Імунотерапія включає вакцинацію, неспецифічну імуномодуляцію або активацію імунної системи шляхом націлювання спеціально розроблених антигенних рецепторів на пухлинні клітини.
Дослідники виявили, що деякі біфідобактерії можуть посилити ефект терапії CAR-T під час лікування лейкемії в мишей через активацію імунних клітин у кишечнику.
Ці бактерії також можуть підвищити ефективність імунотерапії проти PD-1 і анти-PD-L1 під час лікування меланоми та раку легенів.
І навпаки, деякі бактерії Akkermansia можуть знижувати ефективність імунотерапії під час лікування раку молочної залози у мишей, пригнічуючи імунну відповідь.
Інші дослідження показали також високу ефективність імунотерапії у лікуванні меланоми, раку легенів та нирок.

Боротьба з раком: відкриття, які дають надію
Медицина ХХІ століття досягнула значних успіхів у боротьбі проти раку.
Тільки за останні 5 років кількість методів інноваційної діагностики збільшилася на 25%, близько 70% нових методів лікування раку проходять клінічні випробування, а на щорічній конференції Американського товариства клінічної онкології у Чикаго було представлено декілька обнадійливих новин.
Персоналізовані вакцини. Вперше в світі була розроблена персоналізована мРНК-вакцина проти меланоми, яка значно знижує ризик повторного захворювання або смерті у пацієнтів.
Ефективні схеми лікування. Використання комбінованої схеми BrECADD для лікування лімфоми Ходжкіна показало вищу ефективність та менші побічні ефекти порівняно зі стандартною хіміотерапією.
Точне прогнозування. Нові тести для раннього виявлення раку передміхурової залози та рецидиву раку молочної залози дозволяють точніше прогнозувати ризики і вчасно реагувати на хворобу.
Імунотерапія та нові ліки. Використання імунотерапії, такої як пембролізумаб, значно покращує виживання пацієнтів із раком кишківника та інших локалізацій, замінюючи інвазивні методи лікування.
Відновлення фертильності. Дослідження показали, що більшість жінок, які перенесли рак молочної залози, змогли після лікування народити дитину.
Наразі вчені продовжують активно працювати, щоб лікування було доступне для всіх.
Тож сучасні дослідження дозволяють підвищити шанси на виживання і якість життя пацієнтів.
Наприклад, сьогодні кількість жінок, які подолали рак молочної залози, зросло до 90%, а чоловіків, що впоралися з раком простати — до 98%.
Це доводить, що інновації працюють, і ми рухаємося у правильному напрямку.
Текст – Валентина Андрейко, Вікторія Яснопольська, Ольга Боднарук, Марина Мелехова, Ганна Іваницька; Дизайн – Олександр Шатов
Фото: Depositphotos, Unsplash