Адміністрація президента підготувала законопроект про кримінальну відповідальність за кнопкодавство.
Після революції Гідності явище, яке називається кнопкодавство, істотно зменшилось. Наразі подібні випадки у Верховній Раді моніторить громадський рух Чесно, і у разі виникнення таких ситуацій демонструє відеоматеріали.
За рішеннями, які ухвалював парламент чинної каденції помітно, що до кнопкодавства вдавались не так часто. Ставались випадки нестачі голосів при ухваленні різних законопроектів.
Проект закону про кримінальну відповідальність за кнопкодавство зумовлений суспільним запитом. Громадяни вимагають реформувати парламент, скасувати депутатську недоторканність, зменшити народним депутатам заробітні плати та пільги, зобов’язати голосувати особисто та бути присутніми на засіданнях.
Законопроект внесуть поки ще є чинний парламент. А він скоріш за все не проголосує за нього, як і за інші ініціативи президента Зеленського.
Новий же парламент підтримає ініціативу Адміністрації президента.
Проте, коли існує мажоритарна система, дуже важко говорити про партійну дисципліну, адже існує ряд поважних причин відсутності депутатів на робочих місцях (відрядження, лікарняні).
В цьому випадку може виникати нестача голосів для ухвалення певного законопроекту.
Володимир Зеленський може стикнутись з тим, що новообраний парламент може бути неспроможний ухвалювати важливі рішення, оскільки буде нестача голосів, а на вагах кримінальна відповідальність і ніхто не тиснутиме кнопку за когось.
Це політично невигідне рішення. Не виключено, що цю ініціативу з часом забудуть та загублять.
Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.