Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв заявив про те, що покидає пост глави держави, який займав майже 30 років. Наскільки я можу робити висновок зараз, то для Казахстану це хороший знак.
Еліти Казахстану вирішили діяти на випередження та замінити лідера (думаю, що він і сам хотів піти) на когось іншого. Зробити те саме, що зробили в Узбекистані за останні три роки, після смерті Іслама Карімова.
Не чекати, поки лідер сам помре або з ним щось станеться. Йому вже 78 років, а чутки про його стан здоров’я ходять в інформаційному просторі останні кілька років.
В Казахстані не всі задоволені тією ж соціальною політикою. Вони вирішили зробити такий жест, який нібито відкриє можливості для всіх і всі побачать, що мають проводитися реформи та інше.
Найменше, що їм зараз потрібно, це якісь економічні чи соціальні потрясіння.
Казахстан – це країна з найбільшою економікою в Центральній Азії. Це має цінність для Китаю, Росії, США та всіх інших. Оскільки це може стабілізувати країну.
Звісно, тут є питання – наскільки цей процес продуманий. Але я думаю, що якраз сам Нурсултан Назарбаєв це і організував.
Керування цим процесом упереджує від будь-яких можливих, наприклад, боротьби та сперечань за владу.
Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього.