Чи помічали ви на вулиці, в транспорті або в соціальних мережах людей, які явно живуть за межею бідності? При цьому намагаються дорого одягатися або виставляють напоказ свій новенький iPhone. Можливо, такі люди є і серед ваших хороших знайомих.
Звідки виникає невгамовна тяга витрачати набагато більше, ніж можеш собі дозволити? Чому люди з низьким достатком купують дорогі речі?
Якщо випустити з уваги питання про фінансову безграмотність (саме про це говорять непродумані витрати) і залишити тільки психологічну частину цієї проблеми, то можна виділити деякі цікаві моменти.
Як правило, витрачають набагато більше, ніж можуть собі дозволити, а після неодмінно виставляють свої покупки напоказ – люди невпевнені в собі, з низьким рівнем самооцінки.
Навряд чи, цікава освічена людина, що упевнено почувається у багатьох життєвих ситуаціях, стане демонструвати на публіку будь-які матеріальні блага. Для неї це не суттєво.
Хвалитися в соціальних мережах своїми придбаннями або дорогим відпочинком – не є цінністю для неї.
Для таких людей не має значення оцінка з боку, оскільки вони самодостатні.
Життя в постійній гонці за новими кредитами, а внаслідок накопичення боргів, дратівливість, стрес – все це ланки одного бажання – бути як всі або не гірше за інших.
Це порочне коло запускається найсильнішим почуттям сорому. Людина бачить в собі тільки недоліки, схильна до постійних скарг на погане життя.
Зі мною ніхто не стане спілкуватися, я нікому не цікавий, я гірший за інших – типові думки невдах.
Для таких людей придбати останній смартфон за всяку ціну важливіше, ніж вкладати в свій саморозвиток.
Важливо іноді замислюватися, що цінного залишиться, якщо зняти оболонку вдаваного фінансового благополуччя? І що ми хочемо придбати насправді, купуючи річ не по кишені: викликати заздрість з боку, визнання, повагу, стати більш впевненим або побороти нестерпне почуття сорому?
Автор: Ольга Жадан, семейный психолог.