Голова Комітету з питань енергетики Андрій Герус заявив, що на період карантину буде відмінена пеня за несвоєчасну сплату житлово-комунальних послуг.
Також не буде відімкнення споживачів від світла та газу через виникнення боргів, забороняється позбавляти громадян субсидій, і вони повинні автоматично продовжуватись.
До того ж держава передбачає на період карантину додаткову субсидію у розмірі 300 грн та збільшення соціальних нормативів на споживання електроенергії та газу для субсидіантів на 50%. А ціна на газ у березні знизиться приблизно на 10-14%.
Головне, щоб для таких рішень були ресурси у державі. Це один варіант з можливих заходів для підтримання економіки та населення у період карантину, оскільки велика кількість людей втрачають засоби для існування, немає роботи. Якщо ресурси є, то такі рішення є виправданими, – розповідає економіст Сергій Фурса.
Це підтримка, щоб у важкий час за відсутності доходів період карантину пройшов без значних втрат.
Але наразі Україна не має достатньої кількості ресурсів, щоб повноцінно задовольнити рішення, анонсовані Герусом. Щоб вони з’явились, потрібна співпраця з Міжнародним валютним фондом.
Читайте: Кабмін пропонує збільшити дефіцит бюджету до 202 млрд грн – Гончаренко
За таких умов в України буде можливість залучати кошти для повноцінного впровадження програми підтримки громадян.
Проте чим довше затягуються чи переносяться переговори, тим менше впевненості в усіх економічних агентів у досягненні успіху, відповідно, менше коштів для витрат. Тому кожен новий день переговорів коштує дуже дорого.
Якщо Україна не співпрацюватиме з МВФ, нас чекає дефолт. За наявності підтримки – від 4 до 10% втрати ВВП.
Автор: Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.