Команда американських вчених Медичної школи Перельмана при Пенсільванському університеті у співпраці з колегами з Чиказького та Вашингтонського університетів під час дослідження відкрила дивовижний спосіб лікування депресії за допомогою звеселяючого газу. Цей метод допомагає навіть тоді, коли традиційні методи лікування неефективні.
Коли ліки безсилі
Згідно зі статистикою, від депресії страждають мільйони людей по всьому світу, і багато хто з них намагається знайти ефективний засіб для полегшення стану.
Водночас кожна третя людина, яка страждає на депресію, не реагує на стандартні антидепресанти, а наявні ліки часто вимагають кількох тижнів для прояву ефекту.
Дослідження
Під час нещодавнього наукового експерименту вчені виявили, що анестетик, відомий уже близько 180 років – оксид азоту або “звеселяючий газ” – викликає глибоку та негайну реакцію в певних клітинах мозку і може стати швидкодійною альтернативою для лікування депресії.
Вчені випробували закис азоту на мишах, які зазнали стресу. Миші вдихали газ протягом години через маски, що призвело до несподіваної реакції. Замість того щоб заспокоїти мозок, оксид азоту майже відразу активував нейрони L5.
– Більшість анестетиків заспокоюють мозок, а потім ефект анестетика зникає. Але закис азоту клацає перемикачем – клітини починають реагувати як скажені, це триває навіть після того, як газ закінчився, – пояснює керівник дослідження Чішон.
Результати
Вчені відзначили, що після лікування у мишей покращилася поведінка: вони стали більше рухатися й охоче пити солодку воду, що свідчить про збільшення задоволення і залученості.
Дослідники визначили, що ключовим фактором є калієві канали в нейронах L5. Ці канали зазвичай дозволяють іонам калію виходити з клітин, заспокоюючи їх. Однак закис азоту блокує ці канали, підтримуючи активність нейронів і сприяючи швидкому підвищенню настрою.
До того ж випробування на людях підтверджують, що оксид азоту швидко покращує стан пацієнтів із депресією, яка не піддається лікуванню, причому результати зберігаються кілька годин або навіть цілий день.
Джерело: InterestingEngineering