Учені створили ШІ, який діагностує хвороби за фото з високою точністю

ШІ навчили діагностувати хвороби

піксебей

Міжнародна команда вчених із Гарвардського університету, Маастрихтського університету (Нідерланди) та інших наукових центрів розробила штучний інтелект FaceAge, який може за фотографією обличчя визначити біологічний вік, прогнозувати виживаність пацієнтів з онкологією і виявляти різні захворювання.

Як зазначається в статті, опублікованій у журналі Lancet Digital Health, зовнішність може стати новим об’єктивним біомаркером стану здоров’я, ефективнішим за традиційні методи.

Дослідження

Повідомляється, що систему навчали на 58 851 фото облич здорових людей з використанням технологій глибинного навчання. Штучний інтелект аналізував риси обличчя, вловлюючи ознаки старіння, пов’язані з фізіологічними змінами організму.

Після навчання нейромережі протестували на 6 196 пацієнтах з онкологічними діагнозами з різних країн. Помилка визначення віку для людей, старших за 60 років, становила лише 4,09 року, що свідчить про високу точність FaceAge.

Результати

Описуючи основні результати дослідження, вчені зазначили, що у хворих на рак система зафіксувала біологічний вік у середньому на 4,79 року більший за фактичний (p<0,0001). У людей із передраковими станами ця різниця була меншою – 3,86 року, а в онкохворих – 4,55 року.

В експерименті, де 10 лікарів прогнозували 6-місячне виживання 100 пацієнтів, точність тільки за фото становила 0,61, з використанням медичних карт – 0,74, а за допомогою FaceAge – 0,80 (зростання на 32%).

У 146 учасників аналіз ДНК виявив зв’язок із геном CDK6, що регулює клітинний цикл, – ця кореляція не спостерігалася за звичайним віком, що доводить можливість нейромережі виявляти біологічні маркери.

Серед 4 906 пацієнтів кожні додаткові десять років, які додавали FaceAge, збільшували ризик смертності на 15,1%. Що старший вигляд мав пацієнт за оцінкою FaceAge, то вищий ризик летального результату. Для 717 хворих на метастатичний рак поєднання даних FaceAge з моделлю TEACHH підвищило точність прогнозування з 0,74 до 0,80. У групі високого ризику середня тривалість життя скоротилася з 0,24 року (близько 3 місяців) до 0,21 року (близько 2,5 місяця).

Нейромережа також вплинула на спосіб життя: курці виглядали в середньому на 2,7 року старшими за тих, хто не палить.

Краще, ніж лікарі

За оцінками експертів, FaceAge вперше дає змогу об’єктивно оцінити загальний стан хворого – те, що раніше лікарі визначали тільки “на око”.

За словами професора Осберта Залая, FaceAge має значний прогностичний потенціал, який важко оцінити стандартними методами. Такий підхід допомагає коригувати лікування, покращувати прогнози у пацієнтів з онкологією (точність зросла на 22%) і виявляти прискорене старіння.

– Ми навчили ШІ бачити за зморшками сукупну шкоду від хвороб і проведеного лікування. Навіть недосвідчені лікарі з FaceAge прогнозують виживаність краще, ніж експерти без цієї технології, – зазначає один з авторів Денніс Бонтемпі.

Вихідний код FaceAge вже доступний на GitHub. Наступним кроком дослідники називають тестування на ширших вибірках і розробку етичних стандартів, щоб запобігти можливим зловживанням, наприклад, з боку страхових компаній.

Читайте також
Новий аналіз крові може виявити хворобу Паркінсона до появи симптомів – вчені

Джерело: Lancet Digital Health

Вікторія Яснопольська журналістка розділу Медицина
Категорії: Медицина