Ірану знадобиться лише кілька місяців, щоб створити ядерну зброю, якщо Тегеран наважиться на такий крок.
Про це повідомив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерал Марк Міллі під час виступу в Конгресі.
– З моменту ухвалення Іраном рішення… Іран міг би виготовити розщеплюваний матеріал для ядерної зброї менш ніж за два тижні. І йому знадобиться ще кілька місяців, щоб виготовити справжню ядерну зброю, – наголосив Міллі, виступаючи перед підкомітетом із питань асигнувань Палати представників Конгресу США з питань оборони.
Генерал озвучив значно коротші терміни того, як швидко Іран може стати ядерною країною, порівняно з оцінками інших західних офіційних осіб. Водночас заява Міллі перегукується з нещодавніми оцінками офіційних осіб США про те, що Тегеран може виготовити достатньо матеріалу для ядерної бомби за лічені дні.
Міллі попередив, що США не дозволять Ірану мати “розгорнуту ядерну зброю”.
– Ми, військові Сполучених Штатів, розробили кілька варіантів, які наше національне керівництво має розглянути, на випадок, якщо або коли Іран вирішить розробити ядерну зброю, – заявив генерал.
У лютому американські спецслужби повідомляли, що Тегеран не вживає заходів, необхідних для перетворення отриманого розщеплюваного матеріалу на ядерну бомбу.
– Ми не віримо, що верховний лідер Ірану вже ухвалив рішення відновити програму створення зброї, яку, на нашу думку, призупинили або зупинили наприкінці 2003 року, – заявляв директор ЦРУ Вільям Бернс.
У минулому американські офіційні особи намагалися уникати публічних оцінок того, скільки часу знадобиться Ірану для створення ядерної зброї. Однак у приватному порядку вони заявляли, що Тегеран зможе це зробити приблизно за рік. Генерал Міллі зараз озвучив значно коротші терміни.
У липні 2015 року між Іраном, групою 5+1 (постійними членами Радбезу ООН – США, Китаєм, Францією, Великою Британією, Німеччиною, РФ) та Євросоюзом була підписана ядерна угода. Іран мав обмежити ядерні розробки в обмін на скасування санкцій.
У 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп оголосив про вихід Сполучених Штатів з угоди і поновлення обмежень проти Ірану. Переговори про відновлення ядерної угоди з Тегераном зайшли в глухий кут минулого року.
Іран наполягав, що його ядерна програма має суто мирні цілі. Однак це єдина неядерна країна, яка виробляє збагачений до 60% уран. Тегеран реалізовував програму створення ядерної зброї принаймні до 2003 року.
Нещодавно держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що Росія постачає Ірану військові технології в обмін на дрони. Він наголошував, що США продовжать взаємодію з Ізраїлем та іншими країнами, щоб не дати Ірану заволодіти ядерною зброєю.