За понад два роки повномасштабної війни Росії проти України свою значну роль у знищенні ворожих об’єктів у тилу противника відіграла реактивна артилерія.
Найвідомішою подібною технікою в російсько-українській війні, безумовно, є HIMARS. Саме американська реактивна система залпового вогню (РСЗВ) HIMARS може завдавати удари по ворожих об’єктах на відстані до 500 км.
Повна назва цієї техніки M142 HIMARS, що є абревіатурою від High Mobility Artillery Rocket System. Вимовляється як Гаймарс.
Розробка HIMARS
Про розробку HIMARS вперше стало відомо в 1994 році. У 2002 році Корпус морської піхоти США домовився з сухопутними військами США про придбання 40 систем HIMARS. Їхнє розгортання почалося в 2005 році.
Вперше система була застосована в бойових умовах одним із підрозділів морської піхоти США в липні 2007 року в іракській провінції Аль-Анбар.
Пізніше HIMARS також була випробувана в ролі універсальної пускової установки як для запуску ракет типу “земля-земля”, так і для запуску зенітних ракет у варіанті наземного базування.
За одностайним висновком військових фахівців, HIMARS на колісному шасі – один із яскравих прикладів оптимальних рішень під час створення ефективних зразків озброєнь. Платформа – універсальна, вогневі можливості – на різні смаки, під різні потреби, з можливістю нарощувати потенціал з урахуванням технологічного прогресу.
РСЗВ HIMARS призначена для:
- ураження районів зосередження артилерійських систем, засобів ППО, складів з боєприпасами та навіть для знищення скупчень живої сили противника;
- вогневої підтримки, вантажного транспорту, бойових машин і бронетранспортерів;
- для надання вогневої підтримки своїм підрозділам.
Тактико-технічні характеристики HIMARS
- Вага – 16,25 тонни;
- Довжина – 7 м;
- Ширина – 2,4 м;
- Висота – 3,2 м;
- Екіпаж – 3 особи;
- Калібр – 227 мм;
- Кількість ракет – 6 ракет типу GMLRS, або 1×MGM-140 ATACMS;
- Максимальна швидкість – 85 км/год;
- Броня – захист проти малого калібру стрілецької зброї та уламків.
Озброєння HIMARS
HIMARS може вести вогонь керованими і некерованими ракетами, які можуть стартувати з єдиної універсальної колісної платформи.
На одному шасі можуть бути встановлені різні типи ракет з дальністю від 70 до 500 км.
Так, спочатку у війні Росії проти України була широко продемонстрована дія саме снарядів GMLRS. Саме завдяки цим боєприпасам в перший рік війни масово нищились склади з боєприпасами російських окупантів. Дальність дії GMLRS – до 80 км. HIMARS може випустити залп з 6 таких снарядів.
Згодом до України надійшли снаряди GLSDB, які мали значно більшу відстань – до 150 км. Як і GMLRS, така зброя, як GLSDB, вміщалась у пускову установку HIMARS у кількості 6 штук.
Вже восени 2023 року Україна отримала від Сполучених Штатів ракети ATACMS, дальність ураження якими може сягати до 300 км. Ці балістичні ракети теж запускаються з HIMARS, втім у пускову установку вміщується лише одна така ракета. Україна поки отримала ракети з радіусом дії до 165 км. Перше застосування цих снарядів в російсько-українській війні було зафіксовано 17 жовтня 2023 року.
Крім того, для HIMARS існують ракети Precision Strike missile, дальність яких складає до 500 км. Американська РСЗВ HIMARS може вміщувати одразу дві подібні ракети. Згідно із публічною інформацією, наразі Україна не отримувала зазначених ракет від країн-партнерів.
– На європейському театрі воєнних дій ракета Precision Strike missile класу “земля-земля” стане вбивцею російських систем протиповітряної оборони або комплексів Іскандер, – вважають військові оглядачі.
У проєкті військового бюджету США на 2021 фінансовий рік було виділено $1 млрд на закупівлю для американської армії одразу 1 018 перспективних оперативно-тактичних ракет за програмою Precision Strike missile.
Фото: Chopin Airport