44 держави підписали політичну декларацію конференції Відновлення справедливості для України, що відбувалася в Гаазі.
Текст декларації опубліковано на сайті уряду Нідерландів.
Які країни підписали політичну декларацію
Албанія, Андорра, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словенія, Іспанія, Швеція, Україна, Велика Британія, США.
Загалом у конференції брали участь 57 країн.
Про що йдеться в політичній декларації
Країни, які підписали політичну декларацію конференції Відновлення справедливості для України, засудили агресію Росії проти України.
Підписанти наголосили, що агресія РФ є неприпустимим порушенням міжнародного правопорядку й нагадали, що рішенням суду ООН від 16 березня 2022 року Росію було зобов’язано припинити бойові дії.
44 країни, які засвідчили своїми підписами політичну декларацію конференції, наголосили на:
- посиленні спільних зусиль для забезпечення належного розслідування та відповідальності за всі порушення міжнародного права, скоєні під час війни Росії проти України, включно зі злочином агресії;
- важливості подальшої підтримки країнами розслідувань та ролі всіх інституцій, уже залучених до роботи, зокрема Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна.
- важливості створення торік Міжнародного центру з притягнення до відповідальності за злочин агресії проти України (ICPA) при Євроюсті як координаційної платформи за участі України та п’яти держав-учасниць Спільної слідчої групи (JIT) (із залученням США та Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, що є підтримкою для національних розслідувань).
- підтвердженні намірів працювати над створенням спецтрибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України та покарання вищого військово-політичного керівництва РФ;
- необхідності напрацювання юридичної бази та міжнародної підтримки для завершення цього процесу;
- важливості початку роботи Реєстру збитків.
Країни-підписанти зауважили, що суверенні активи РФ у їхній юрисдикції залишаться замороженими, доки Росія не припинить агресію проти України й не сплатить за завдані збитки, й схвалили дискусії щодо можливості використання цих активів та доходів від них на користь України.
Реакція міністра МЗС Дмитра Кулеби
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відзначив рішучу підтримку створення трибуналу в його дискусіях із колегами на конференції Відновлення справедливості для України в Гаазі.
Очільник МЗС нагадав, що ще два роки тому всі категорично відкидали ідею спеціального трибуналу для злочину російської агресії проти України, а рік тому здавалося, що ця ідея загрузла в суперечках між державами.
Натомість сьогодні більшість країн чітко розуміють, що альтернативи створенню повноцінного трибуналу немає.
– Цілком природно, що підсумкова декларація конференції, підписана 44 державами, наголосила на важливості повної відповідальності за злочин агресії проти України, – зазначив Дмитро Кулеба.
Міністр подякував усім державам, які визнають важливість досягнення результатів у цьому питанні та висловив упевненість, що завдяки спільній роботі вдасться знайти всі необхідні рішення та втілити трибунал у життя.
За словами міністра МЗС, для цього необхідно зробити ще один поштовх.
Повномасштабна війна в Україні триває вже 770-ту добу.
За ситуацією в містах можна стежити на інтерактивній карті бойових дій в Україні та карті повітряних тривог в Україні.
Джерело: Government of the Netherlands, Дмитро Кулеба
Фото: Дмитро Кулеба