Україна та США підписали угоду щодо корисних копалин – Свириденко

Україна та США підписали угоду щодо корисних копалин

Факти ICTV

Сполучені Штати Америки та Україна підписали угоду про доступ до природних ресурсів.

Міністр економіки України Юлія Свириденко підтвердила підписання угоди щодо мінералів зі США.

– Як домовилися президент Володимир Зеленський та президент Дональд Трамп, спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна, – розповіла вона.

Підписання угоди між Україною та США

Як повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, уряд ухвалив рішення, необхідні для підписання угоди між Україною та США про створення Інвестиційного фонду відбудови.

За його словами, в основі угоди між Україною та США закладено п’ять ключових принципів.

Серед них – рівноправність, адже Інвестиційний фонд відбудови створюється на засадах 50/50 та обидві сторони мають рівне право голосу.

Згідно з угодою, Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами.

Ще один з принципів – це нові інвестиції, а не борги. За словами прем’єр-міністра, угода не передбачає жодних боргових зобов’язань.

У документі йдеться про гарантованих інвесторів та покупців. Шмигаль розповів, що фонд інвестуватиме в проєкти та гарантуватиме комерційні закупівлі продукції на умовах “бери або плати”.

Крім того, угода передбачає узгодженість з євроінтеграційним курсом. Документ не становитиме перепони для набуття Україною членства в Європейському Союзі.

Як пояснив Шмигаль, фонд наповнюватиметься внесками США та України. Водночас прибутки фонду реінвестуватимуть виключно в Україну.

За словами прем’єр-міністра, завдяки цій угоді Україна зможе залучити значні ресурси для відбудови, розпочати економічне зростання, отримати новітні технології від партнерів та стратегічного інвестора в особі США.

Як пояснила Свириденко, угода відповідає Конституції України та не змінює євроінтеграційний курс.

– Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття, – заявила вона.

Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.

За словами міністра економіки, фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій.

Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.

Для функціонування фонду передбачено лише внесення змін до Бюджетного кодексу. Саму ж угоду має ратифікувати Верховна Рада.

Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме Україні залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують боротьбу проти Росії.

Водночас доходи та внески фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати, наголосила Свириденко.

– Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватися в Україну — у нові проєкти чи відбудову. Ці умови обговорюватимуться додатково, – стверджує вона.

За словами Свириденко, це угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу.

Вона пояснила, що в цій угода США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції.

Угода про доступ до природних ресурсів

Як пише Bloomberg, угода надасть США привілейований доступ до нових інвестиційних проєктів з розроблення природних ресурсів України, включаючи алюміній, графіт, нафту та природний газ.

– Це вважається критично важливим для зміцнення доброї волі Трампа до Києва, оскільки його адміністрація наполягає на припиненні війни, яка розпочалася, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну понад три роки тому, – йдеться у матеріалі.

Угода надасть США першочергове право на отримання прибутку, перерахованого до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиметься Вашингтоном.

Згідно з проєктом документа, з яким ознайомилося Bloomberg, США погодилися, що лише майбутня військова допомога, яку вони можуть надати Україні, враховуватиметься під час розрахунку їхнього внеску до фонду.

У документі йдеться про зміцнення стратегічного партнерства між сторонами для довгострокової реконструкції та модернізації України у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням Росії.

Вашингтон також визнає намір України уникнути будь-якого конфлікту з планами щодо вступу до Європейського Союзу. Це довго вважалося червоною лінією для України на переговорах.

Читайте також
Київ погодився на перелік із 22 умов закінчення війни, які висунули США – Келлог
Юлія Захарченко редакторка стрічки
Категорії: Світ