Ситуація в Азовському морі: що відбулось в Керченській протоці

Російська агресія

Росія захопила три кораблі ВМС ЗС України. У ВМС повідомляють про шістьох поранених.

Ситуація в Азовському морі

Зранку 25 листопада три українських військових судна Бердянськ Яни Капу та Нікополь прямували з порту Одеси до порту Маріуполя.

Вони мали пройти Керченську протоку, де вже кілька місяців російські спецслужби затримують українські кораблі для перевірки, зайти в Азовську акваторію та прямувати до порту Маріуполя.

У ВМС ЗС запевняють, що проінформували російську сторону про свої наміри.

На вході у Керченську протоку українські катери зустріли чотири прикордонні кораблі Російської Федерації.

Вони почали відкрито демонструвати агресію. Так, російський Дон протаранив український Яни Капу, внаслідок чого останній втратив керованість.

В цей час в повітряному просторі з’явились два вертольоти Ка-52, які взяли бойовий курс на українські судна.

Близько 20:00 постійний представник президента України в Криму Борис Бабін повідомив, що росіяни застосували зброю проти кораблів ВМС ЗС України.

Після виходу з 12-мильної зони, яка визнається Конвенцією ООН внутрішніми водами держави, російські катери відкрили вогонь. Вони стріляли на ураження.

Малі броньовані артилерійські катери Бердянськ та Нікополь, а також буксир Яни Капу захоплені та буксируються у супроводі РФ. Бердянськ та Яни Капу пошкоджені і не можуть самостійно рухатись, Нікополь залишився на ходу.

Наразі ВМС ЗС повідомляє про шістьох поранених, двоє з них у тяжкому стані.

Російські кораблі повністю перекрили рух через Керченську протоку. Суховантажне судно заблокувало вхід і вихід з Азовського моря.

Керченська протока – спільний простір

Нагадаємо, Україна і Росія можуть спільно користуватись Азовським морем, відповідно до Договору про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки.

Договір було укладено Леонідом Кучмою та Володимиром Путіним ще у 2004 році після конфлікту навколо острову Тузла, який Російська Федерація намагалась приєднати до Краснодарського краю.

Згідно з договором, кораблі під прапорами України та Росії можуть вільно пересуватись внутрішніми водами.

Реакція України

О 22:ОО президент України Петро Порошенко скликав термінове засідання Воєнного кабінету.

Тим часом Військово-морські сили України у повному складі виходять у море. Про це інформує Український мілітарний портал.

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про негайне засідання, на якому можуть оголосити воєнний стан у зв’язку з ескалацію конфлікту в Азовському морі. Засідання відбулося опівночі.

Петро Порошенко підтримав введення воєнного стану на 60 діб. У понеділок, 26 листопада це питання розглянуть у Верховній Раді.

Версія Росії

Шлях через Керченську протоку заблокований через те, що танкер сів на мілину. Таку версію озвучила Росія. Однак, у МВС України інформацію так і не підтвердили.

Російська сторона заявляє, що Україна порушила міжнародне право, перетнувши державний кордон Росії. Мова йде про 12-мильну зону Кримського півострова.

Однак жодна держава Європи не визнає Крим територією Росії.

За версією Росії, українські судна не повідомили про прохід Керченською протокою та почали агресивно маневрувати, чим змусили російські кораблі до радикальних дій.

У ЄС відреагували

Росія грубо порушила Статут ООН та Конвенцію ООН з міжнародного права. У ЄС вже висловили свою стурбованість загостренням конфлікту.

Речниця ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Майя Косьянчич закликала Росію припинити блокаду Керченської протоки і нагадала про те, що ЄС не визнає незаконну анексію Криму.

Ескалація конфлікту свідчить про наміри Росії взяти під контроль води Азовського моря. З квітня 2018 року російські збройні сили почали зупиняти українські кораблі на проході у Керченську протоку. Це стало своєрідною економічною блокадою і спричиняло мільйонні збитки українським судам.

Фото: marinetraffic скріншот

Категорії: Україна