Без паніки! Воєнний стан діє, але обмеження свобод урегулює Кабмін

Кабмін

УНІАН

Верховна Рада проголосувала за постанову про введення воєнного стану в десяти областях України. Воєнний стан почав діяти з 14.00 26 листопада і триватиме 30 днів.

Області, в яких запровадили воєнний стан: Вінницька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська, Донецька, Запорізька.

На скільки ввели воєнний стан

Раніше на сайті Адміністрації президента опублікували указ, але наразі він не дійсний. В указі мова йшла про запровадження режиму на 60 днів з 26 листопада на всій території України.

Під час виступу у Верховній Раді президент Петро Порошенко озвучив під стінограму правки – запровадження воєнного стану на 30 днів та лише у 10 областях .

Остаточний указ про введення воєнного стану Верховна Рада приймала з голосу.

Новий указ президента вже оприлюднений на сайті Адміністрації президента. Згідно з ним військовий стан почало діяти з 14.00 26 листопада. Факти ICTV чекають на офіційний коментар від АП.

Однак спікер Верховної Ради Андрій Парубій пояснив – воэнний стан буде введено після того, як опублікують відповідний закон. Він має намір підписати його в середу, 28 листопада. Тоді, за його словами, після публікації в Урядовому кур’єрі, і буде введено військовий стан.

Указ мають надрукувати в Урядовому кур’єрі завтра – 28 листопада.

Воєнний стан скасовується автоматично через 30 днів після його запровадження.

У випадку, якщо загроза буде усунена раніше, скасувати воєнний стан може президент, видавши відповідний указ.

Що буде, коли введуть воєнний стан

Адвокат Данило Гетманцев пояснив, як будуть регулюватись обмеження прав і свобод громадян і коли ми дізнаємося про заборони під час воєнного стану.

Система така:

  1. Публікується новий указ президента
  2. Публікуються закон, за який 26 листопада проголосувала Верховна Рада
  3. Кабмін приймає постанову про затвердження плану заходів на виконання указу президента про впровадження воєнного стану.

Саме з постанови Кабінету міністрів буде зрозуміло, які права і яким чином будуть обмежувати, як це буде регулюватись та коли застосовуватись.

– У цьому плані буде визначено, які заходи будуть вжиті на обмеження прав громадян, на виклик резервістів до військкоматів на збори, обмеження пересування людей в таких областях, заборона на в’їзд і виїзд, вилучення техніки у підприємств, – пояснює Гетманцев.

Допоки немає роз’яснення від Кабміну, говорити про запровадження комендантської години, заборону на продаж товарів, обмеження в’їзду та виїзду закордон зарано.

– Як конкретно будуть відбуватись обмеження прав і свобод, ми будемо знати тільки з постанови Кабінету міністрів, – наголосив адвокат

Як вплине воєнний стан на туризм

Відповідно, поки не передбачені  зміни у розкладах рухів поїздів, автобусів та літаків.

Адміністрація аеропорту Бориспіль вже зробила офіційну заяву про те, що аеропорт працює у штатному режимі. Змін, у зв’язку з запровадженням воєнного стану, не буде.

Так само не надходило заборон і обмежень про в’їзд та виїзд з країни. Кордони працюють за тими ж правилами. Єдине – можуть посилити систему контролю.

Нагадаємо, воєний стан в Україні ввели через агресію Росії в Керченській протоці.

Фото: dreamstime, Danil Getmantsev

Лілія Ященко